1. Haberler
  2. Güncel
  3. Van’da mültecilerin taranması meclis gündemine taşındı

Van’da mültecilerin taranması meclis gündemine taşındı

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

HDP’li Tayip Temel, Van’da mültecileri taşıyan bir minibüse asker ve korucularca yapılan silahlı saldırının araştırılması için Meclis araştırma komisyonu kurulmasını istedi.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkan Yardımcısı ve Van Milletvekili Tayip Temel, Van’ın Saray ilçesinde 3 Temmuz’da mültecileri taşıyan bir minibüse asker ve korucularca yapılan silahlı saldırısına ilişkin Meclis araştırma önergesi verdi.

Önergenin gerekçesinde, AKP-MHP iktidarının savaş politikalarının milyonlarca insanı mültecileştirdiğine dikkat çekildi.  Sınırları aşarak Türkiye’ye ulaşan mültecilerin ırkçı ve nefret söylemlerinin köpürtülmesiyle çok yönlü şiddetin hedefi haline geldiği vurgulanan gerekçede, “Yerinden yurdundan edilen, özellikle Türkiye – İran sınırında, mülteciler donarak ölmekte, tıka basa doluştukları araçlarda kazalarda yaşamlarını yitirmektedir. Ancak bugün artık mülteciler, bindikleri araçlar fütursuzca taranarak ‘seken kurşun’larla da katledilmekte ve yaralanmaktalar” denildi.

‘Heyet jandarma komutanlığıyla görüşemedi’

Van’ın Saray ilçesinde mültecileri taşıyan araca asker ve korucular tarafından ateş açıldığı hatırlatılan gerekçede, “Araçta bulunan 4 yaşında bir çocuk katledilmiş ve çok sayıda kişi de yaralanmıştır. Söz konusu olaya ilişkin ÖHD Van Şubesi, İHD Van Şubesi, Van KESK Çocuk Hakları Komisyonu, Serhat Göç-der, konuya ilişkin araştırma, inceleme, gözlem ve tespitleri yapmak üzere bir heyet oluşturmuştur. Heyet olaya tanık olan köylülerle görüşmeler sağlamıştır. Ancak heyet olayda yaralı olarak kurtulan göçmenlerle tedavi gördükleri hastanede olaya ilişkin ve olayın gerçekleştiği köyde bulunan Jandarma Karakol Komutanlığı ile görüşme talepleri kabul edilmemiştir” ifadeleri yer aldı.

Heyetin tespitleri

Önergede, heyetin yaptığı inceleme sonucunda yapılan tespitler ise gerekçede şöyle sıralandı:

“* Tanık anlatımları, olayın yaşandığı süreçte çekilen fotoğraf ve video kayıtlarından, göçmen kaçakçılığı suçu işleyenler ve gerek yol kontrolünü köyün orta yerinde ve okul önünde yapan kolluğun sorumlu ve kusurlu oldukları anlaşılmıştır.

*Van Valiliğinin açıklamasının aksine seken kurşundan dolayı ölüm ve yaralama olayı meydana gelmemiş olup, aracın hedef alınması ile araçtan göçmenlerin inmelerine rağmen ateşe devam edilmesi sebebiyle ölüm ve yaralanmalar meydana gelmiştir.

*Olayda, araçta olan göçmenlerin akıbeti hakkında kolluk kuvvetleri heyetimizin bilgi edinmesini engellemiştir. Zira hastanede olan yaralı göçmenlerle görüşmelere izin verilmemiştir. Köy içerisinde bulunan ve olaya müdahale eden Jandarma Komutanlığı ile bu olay hakkında kendileriyle bilgi amaçlı görüşme talebimiz olumsuz cevaplamışlardır. Bu hususlar bir arada değerlendirildiğinde olayda şüpheli sıfatıyla kolluk kuvvetlerinin bulunması sebebiyle adli soruşturmanın sağlıklı yürütülmesinde kuşku duyulmuştur. 

*Olayda bahsi geçen aracın sadece tekerlerine ateş açılmadığı aracın teker üstü ve cam altı bölümlerinde kurşun delikleri olduğu, araç yakıt deposunun dahi zarar gördüğü, yakıtın olay yerine döküldüğü anlaşılmıştır.

*Bahse konu araca yönelik takip yapılmadığı gibi uyarı atışlarının yapıldığına dair bir bilgi edinilmemiştir. Ayrıca aracın çıkmaz sokağa girdiği, aracın yönünün olduğu taraftan kaçma ihtimalinin bulunmadığı, aracın kontrol noktasını geçtikten sonra da durdurulmasının olanaklı olduğu heyetimizce gözlemlenmiştir.

*Video Kayıtlarından, olay yerindeki kan miktarı ve yayılım alanı da tanık anlatımlarına denk düştüğü gözlemlenmiştir.”

‘Araştırma komisyonu kurulsun’

Heyetin sunduğu raporda tanıkların beyanında devletin kolluk kuvvetlerinin bir çocuğu katlettiğini ve 12 kişiyi yaraladığını doğrular nitelikte olduğu kaydedilen gerekçede, “Tüm bu bilgiler ışığında bir çocuğun katledilmesinde ve 12 kişinin yaralanmasında sorumlu olan devletin kolluk güçleri hakkında etkili bir soruşturma yürütülmesi, cezasızlık politikasından vazgeçilerek, kolluğun müsebbibi olduğu bu ve buna benzer olayların örtbas edilmesinin önüne geçilmesi amacıyla bir araştırma komisyonu kurulmasını arz ve teklif ederim” ifadeleri yer aldı.

Serhat News

(sg)

Tepki Ver | Tepki verilmemiş
0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
Van’da mültecilerin taranması meclis gündemine taşındı

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir