Wagner liderini taşıyan uçak düşmüştü: Uçak patlama sonucu düştü

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Rus paralı asker şirketi Wagner’in lideri Yevgeni Prigojin’in öldüğü uçak kazasının yankıları sürüyor. Olayla ilgili görüntüleri ve uçuş verilerini inceleyen uzmanlarsa Prigojin’in bir patlama nedeniyle ölmüş olabileceğine dikkat çekti.

ABD’nin önde gelen medya kuruluşlarından CNN, gerçek zamanlı uçuş takip sitesi Flightradar 24’ün verilerini değerlendirdi. Buna göre Embraer Legacy 600 model jet, Rusya’nın başkenti Moskova’dan St. Petersburg’a doğru çarşamba günü yerel saatle 18.00 sularında yola çıktı.  Prigojin’in sağ kolu ve Wagner’in kurucularından Dmitri Utkin’in de aralarında yer aldığı 10 kişiyi taşıyan uçak, 18.11’de saatte 950 kilometre civarında bir hızla yaklaşık 8,5 kilometre irtifaya çıkmıştı.

Ancak jetin 18.19’da düzensiz iniş ve çıkışlar yapmaya başladığı gözlemlendi. Bir noktada 9 kilometre yüksekliğe çıkan uçak, daha sonra 30 saniye içinde neredeyse 2,5 kilometre irtifa kaybetti. Uçaktan son alınan verilerdeyse jetin 6 kilometrede seyrettiği görülüyor.

Açık kaynaklı verileri kullanarak gemilerin ve uçakların hareketlerini analiz eden araştırmacı Steffan Watkins, jetin sıradışı hareketlerinin, pilotun uçağın kontrolünü sağlamaya çalıştığını gösterdiğini belirtti.

‘Patlama sonucunda kabin basıncının azalmasına benziyor’

Watkins, verilere dair şu değerlendirmeyi yaptı:  “Bu, bir patlama sonucunda kabin basıncının azalmasına benziyor. Kapı ya da iniş takımlarının olduğu bölgede bir patlama gibi. İrtifayı korumaları ve yere çakılmamaları için uçağın kontrolünü sağlamaları gerekiyordu.”

CNN, Rusya ve Belarus’taki askeri hareketlilikleri paylaşan Belarusian Hajun Project adlı aktivist grubun Telegram kanalından yayımladığı videoyu da inceledi.

Uçağın enkazının yer aldığı videoda, jetin kuyruk numarası olan RA-02795’in bir kısmı görünüyor. Haberde, uçağın gövdesinin, kuyruğunun ve kanatlarının yaklaşık 1,6 kilometrelik alana dağıldığı da belirtildi.

Wagner liderini taşıyan uçak düşmüştü: Uçak patlama sonucu düştü - wagner

NATO ve Avrupa Birliği (AB) için füze analizleri yapan Markus Schiller, bunun güçlü bir patlama sonucu yaşanmış olabileceğini söyledi. Füze uzmanı, şu değerlendirmeyi yaptı:

“Uçağın kuyruğu ve kanadı ancak bir patlamayla ayrılmış olabilir. Bunun uçağa yerleştirilmiş bir bombadan mı yoksa ateşlenen bir füzeden mi kaynaklandığı henüz belli değil. Fakat kuyruk ve kanat başka şekilde parçalanmış olamaz.”

Birleşmiş Milletler ve NATO’ya danışmanlık yapan roket uzmanı Robert Schmucker ise “Bunun gibi uçaklar gökyüzünden öylece düşmez. Eksik bakım yapılması ya da pilot hatası, kanadın bu şekilde gövdeden ayrılmasına ya da gökyüzünde patlama gibi bir görüntü oluşmasına yol açmaz. Bu uçak kesinlikle teknik arıza ya da hava koşulları nedeniyle parçalanmadı” dedi.

Schmucker, uçağın nasıl düştüğünün tam olarak belirlenebilmesi için kara kutunun incelenmesi gerektiğine de dikkat çekti. Birleşik Krallık’ın (BK) kamu yayıncısı BBC, enkazda kara kutunun bulunduğunu ve incelemeye alındığını bildirdi.

Brezilyalı uçak firması Embraer de Rusya’ya uygulanan uluslararası yaptırımlar gereği ülkedeki uçaklara sağlanan teknik destek ve bakım hizmetlerini savaşın başında askıya aldıklarını kaydetti.

CNN, kazanın gerçekleştiği Tver Oblastı’ndaki Kuzkenkino kasabası yakınında oturanların olay sırasında patlama sesi duyduklarını söylediklerine de dikkat çekti. Rus haber ajansı RIA Novosti’ye konuşan kasaba sakinlerinden birinin “Sanki bir patlama, vurulma sesi duydum. Uçak yalpalamaya başladı. Sonra dumanlar yükseldi ve uçak hızla düşmeye başladı” dediği aktarıldı.

Wagner liderini taşıyan uçak düşmüştü: Uçak patlama sonucu düştü - wagner4

Ne olmuştu?

Rusya Federal Hava Taşımacılığı Ajansı (Rosaviatsiya), çarşamba akşamı jetin düşmesi sonucu Prigojin’le birlikte 10 kişinin yaşamını kaybettiğini açıklamıştı.

Wagner’e yakınlığıyla bilinen ve 500 binden fazla takipçisi bulunan Telegram kanalı Grey Zone’dan yapılan paylaşımdaysa Rusya Savunma Bakanlığı’nın Prigojin’e suikast düzenlediği öne sürülmüştü.

ABD istihbaratı, uçağın “kasti bir patlama” sonucu düşürüldüğünü iddia ederken, Pentagon da jete karadan havaya füze sistemiyle saldırı düzenlendiğine dair kanıt bulunmadığını bildirmişti.

Kremlin Sözcüsü Dmitri Peskov, olayın ardında Moskova’nın olmadığını savunarak “Bu iddiaların hepsi yalan” demişti. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ise Prigojin için “Yetenekli biriydi fakat ciddi hataları vardı” ifadelerini kullanmış, olayla ilgili soruşturma başlatıldığını belirtmişti.

Wagner ayaklanması

Wagner askerlerinin 23 Haziran’da ayaklanarak Rusya’nın Güney Federal Bölgesi’nin idari merkezi Rostov-na-Donu’daki askeri karargahı ele geçirmesi ülkede şok etkisi yaratmıştı.

Prigojin, ilk etapta askerleriyle Rostov-na-Donu’dan Moskova’ya kadar gideceklerini açıklamıştı. Fakat daha sonra Belarus Devlet Başkanı Aleksandr Lukaşenko’nun 24 Haziran’da devreye girerek sunduğu gerilimi azaltma planını kabul eden Prigojin, birlikleri geri göndererek ayaklanmayı bitirmişti.

‘Putin zaten Prigojin’in yerine başkasını geçirmeyi planlıyordu’

ABD’nin önde gelen gazetelerinden Washington Post (WP) ise isyanın ardından Putin’in Wagner’in başına Prigojin yerine Andrey Troşev’i geçirmek istediğine dikkat çekti.

Putin, isyan sona erdikten 5 gün sonra 29 Haziran’da Wagner’in yönetim kuruluyla düzenlediği toplantıda firmanın başına Troşev’i geçirmek istediğini söylemiş, Prigojin ise buna itiraz etmişti.

Emekli albay Troşev, AB ve BK’nin paralı asker şirketiyle ilgili belgelerinde Wagner’in icra direktörü olarak kayıtlı. WP, Wagner’e yakın Rus blogger’ların Troşev’in isyanda Savunma Bakanlığı’yla anlaşma yapmaya çalıştığı gerekçesiyle Prigojin tarafından şirketten atıldığını öne sürdüğünü de aktardı.

Moskova merkezli düşünce kuruluşu Rusya Uluslararası İlişkiler Konseyi’nden Anton Mardasov, “Eski Wagner artık bittiğine ve bir daha da var olmayacağına göre, Troşev şirketin yenilenmiş halinin gelecekteki liderlerinden biri olabilir” dedi.

Putin’in eski metin yazarı Abbas Gallyamov ise ABD’nin tanımış gazetelerinden New York Times’a Rus liderin, ileride benzer isyanları engellemek için “bir caydırma mesajı olarak” Prigojin’e suikast düzenlediğini öne sürdü.

Serhat News

Tepki Ver | Tepki verilmemiş
0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
Wagner liderini taşıyan uçak düşmüştü: Uçak patlama sonucu düştü

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir