YSK DEM Parti Eşbaşkan adaylarının başvurusunu reddetti

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

YSK Iğdır İlçe Seçim Kurulu, DEM Parti Belediye Eşbaşkan adayı Mehmet Nuri Güneş ve Hoşhaber Beldesi Belediyesi Eşbaşkan adayı Emine Yöndem Kartal’ın başvurusunu reddetti.

Yüksek Seçim Kurulu(YSK) Iğdır İlçe Seçim Kurulu, Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti) Îdir Belediyesi Eşbaşkan adayı Mehmet Nuri Güneş ve Hoşhaber Beldesi Belediye Eşbaşkan adayı Emine Yöndem Kartal’ın adaylık başvurusu reddetti.

DEM Parti adayları, adaylık için gerekli dosyalarını kurula ibraz etti. Daha önce “PKK’ye üye olmak” iddiası ile ceza alan ancak bu cezayı da bitiren ve ceza veren mahkemeden “memnu hakların iadesi” için başvuruda bulunan Güneş’e, hakları teslim edildi ve aday olması önündeki engeller kaldırıldı.

Bu dosya ile de kurula başvuruda bulunan Güneş için toplanan kurulda yer alan DEM Parti, CHP ve İYİ Parti üyeleri, Güneş’in adaylığı önünde herhangi bir engelin bulunmadığı yönünde oy kullandı.

AKP’li üyenin ise toplantıya katılmadığı öğrenildi.

Adaylığını engelledi

Bunun yanı sıra kurulda yer alan iki memur ve hakimin ise başvurunun reddi yönünde oy kullandı. Üçe üç oy çıkması ve çoğunluğun bulunmaması nedeniyle hakim taktir yetkisini kullanarak, Güneş’in adaylığını engelledi. Kartal’ın adaylığının ise daha önce katıldığı basın toplantıları ve açıklamaları nedeniyle aldığı para cezaları nedeniyle başvurusunun reddedildiği öğrenildi.

Kurul, karara ilişkin gerekçeli kararını ise henüz ibraz etmedi. DEM Parti avukatlarının ise karara karşı şerh yazdığı belirtildi.

 

‘AKP’nin  baskısı ile bu karar alındı’

Karar sonrası DEM Partililer, Söğütlü Mahallesinde bulunan seçim bürosunda toplandı. Partililer karara tepki göstererek, YSK veya kurullarının daha önce böylesi bir karara imza atmadıklarını ancak Îdir’de adaylarının halk tarafından sevildiğini ve kazanma ihtimallerinin çok yüksek olduğunu ve bu nedenle başvurularının kabul edilmediğinin altını çizdi. Partililer, AKP’li üyenin de bilinçli bir şekilde kurulun toplantısına katılmadığı bilgisini paylaştı. Partililer, AKP’li üyenin Kürtlerin tepkisinden çekindiği için toplantıya katılmadığını belirtti. Bunun yanı sıra partililer, AKP’lilerin kurul üyelerine baskı kurduğunu ve bu nedenle kurulun böyle bir karar aldığını kaydetti.

Seçim bürosu önünde bekleyişini sürdüren partililer bu kararı YSK’ye de taşıyacaklarının bilgisini aktardı.

İl Meclis üye adayları Mehmet Şah, Ahmet Emin Can, Turan Kaya, Evren Zenci, Yaşar Kalay’ın da başvurularının reddedildiği belirtildi.

 

Serhat News

 

Tepki Ver | Tepki verilmemiş
0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
YSK DEM Parti Eşbaşkan adaylarının başvurusunu reddetti

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir