YSP Van vekilinden ‘Kurban fiyatlarının’ denetlenmesi için önerge

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Yeşil Sol Parti Van Milletvekili Mahmud Dindar, artan kurbanlık fiyatlarının denetlenmesi noktasında Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı’nın cevaplaması üzere soru önergesi verdi.

Yeşiller Ve Sol Gelecek Partisi (Yeşil Sol) Van Milletvekili Mahmud Dindar, Kurban Bayramı’nda kesilecek kurbanlıkların fiyatları ve denetlenmesine ilişkin Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı’nın cevaplaması üzere Meclis’e soru önergesi sundu. Müslümanların önemli ibadetlerinden birinin Hac mevsiminde ve Kurban Bayramı’nda Kurban kesilmesi olduğunu kaydeden Dindar, ancak derinleşen ekonomik kriz nedeniyle halkın işsizlik ve gelirsizlik nedeniyle kurban kesemediğini kaydetti.

‘Kurban fiyatları geliri aşan bir düzeydedir’

Diyanet İşleri Başkanlığı’nın vekaleten kurban kesme için açıkladığı fiyatların geçen yıla göre yüzde 165 oranında arttırılmış olduğunu anımsata Dindar, “Kurbanlık bağışı alan ‘kamu kurumlarının’ açıkladığı fiyatların da önceki yıla göre yüzde 140-150 artış bandında olduğunu belirtti. Dindar, “En az 6-8 bin TL bandında açıklanan kurbanlıkların minimum fiyatları Müslüman halkın çoğunun gelirini aşan bir düzeyi göstermektedir. Diyanet ve diğer kurumların açıkladığı kurban bedellerine bakıldığında çiftçilerimizin maliyetlerinde de yüzde 150’ye yakın artış yaşandığı görülmektedir. Bu nedenle bu amaçla yetiştirilmiş kurbanlıkların, çiftçilerin elinde kalma riski bu yıl için yüksektir” dedi.

Et ve et ürünlerinde son yıllarda yaşanan fahiş artışlara rağmen bu alanda üretici olan çiftçilerin çok zor zamanlardan geçtiğine dikkat çeken Dindar, “Maliyet artışları nedeniyle birçok çiftçinin üretime ara verdiği de kamuoyuna yansımaktadır. Temel geçimini hayvancılık ile sağlayan çiftçilerimizin Kurban Bayramı döneminde de mağdur olmaması ve yaşanan derin ekonomik kriz nedeniyle iflas riski yaşamaması amacıyla bazı tedbirler alınmalıdır. Öte yandan her yıl kamuoyuna yansıyan denetimsiz kesimlerin, insan sağlığına aykırı durumların ve hayvanlara eziyete dönüşen durumların önlenmesi amacıyla gerekli tedbirlerin alınması sağlanmalıdır” diye kaydetti.

Dindar cevaplaması üzere Tarım ve Orman Bakanı’na cevaplaması üzer şu soruları yöneltti:

“* 2018-2023 yılları itibariyle her yıl kesilen Kurban sayısı kaçtır?

* Kurban fiyatlarında resmi enflasyon oranlarının yaklaşık üç katı yüksek oranda artışın nedenleri nelerdir?

* Türkiye’de et fiyatları son 5 yıl içerisinde nasıl değişmiştir. Fiyat artışlarının temel gerekçeleri nelerdir?

* Kurbanlık satışı ile geçimini sağlayan çiftçilere yönelik sunulan destek ve teşvikler nelerdir?

* Kurbanlıklarını satamayan çiftçilerin iflasını önlemek amacıyla hangi tedbirler alınacaktır?

* Kurban Bayramı sürecinde denetimsiz kesimlerin, insan ve hayvan sağlığına aykırı durumların önlenmesi amacıyla hangi tedbirler alınmaktadır?”

Serhat News

Tepki Ver | Tepki verilmemiş
0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
YSP Van vekilinden ‘Kurban fiyatlarının’ denetlenmesi için önerge

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir