YSP’li Bartın’dan ‘Cilo Fest’e tepki

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Yeşiller ve Sol Gelecek Partisi (Yeşil Sol Parti) Hakkari Milletvekili Öznur Bartın, Yüksekova ilçesinde Hakkâri Valiliği ile Yüksekova Kaymakamlığı ortaklığıyla yapılan “5. Cilo Fest” organizasyonuna, Meclis’te yaptığı açıklama ile tepki gösterdi.  

5’incisi düzenlenen festivalden geriye çöp yığınları kaldığını ifade eden Bartın, “Bölgenin doğal yapısı, buzullarındaki yüzde 48’lik erime ve diğer riskler bir yana bırakılarak; organizasyon ile 16 bin kişi, binlerce araç ve makina günlerce bu bölgede tutuldu. Ayrıca Cilo Sat Gölleri’nin de içinde bulunduğu bu bölge hem milli park hem turizm alanı hem de maden sahası olarak işaretlenmiştir. Kentin büyük bir bölümünün maden sahası olarak ruhsatlandırılmış olması ise iktidarın doğa düşmanlığını ortaya koymuştur” dedi. 

Festivalde Hakkari kültürünün yok sayıldığını söyleyen Bartın, “Cilo Sat Dağları ve Sat Buzul Gölü’nde düzenlenen organizasyon ile buna bir kez daha tanıklık ettik. Kayyımların düzenlediği bu organizasyonda Hakkâri ile hiçbir bağı olmayan ancak iktidara yakın olması sebebiyle kimi kişilere, şov alanı açıldı. Kadim Hakkâri kültürü, Kürt kültürü, müziği, dili es geçildi. Görünmez kılınmak istendi” dedi.

Bartın’ın açıklaması şu şekilde:

“Kürtler; tüm bu kirli oyunlara karşı yıllardır direndi. Yok etme ve yozlaştırmaya dönük hesaplarınız; daha önce de olduğu gibi bugün de Hakkari’den, Kürdistan’dan geri dönecektir. Bu da böyle bilinsin. Bir diğer konu ise Kürdistan’da ‘güvenlik’ adı altında keyfi olarak süründürülen yasakçı uygulamalar, kentte tarım, hayvancılık ve turizm; bizzat devlet eliyle engellenmektedir. İktidarın amaçları doğrultusunda düzenlenen 3 günlük festivalden hemen sonra; valilik bölgeyi tekrar güvenlik gerekçesiyle yasaklamıştır. Evet; buradan soruyoruz: Kime göre neye göre yasak? Çok iyi bilinsin ki; Tekçiliği, hafıza kırımını, doğa talanını ve rantı önceleyen organizasyonlarınıza karşı; çok dilli, çok kültürlü, doğayı ve yaşamı esas alan festivalleri halklarımızla birlikte gerçekleştireceğiz. Kararlı mücadelemizle çürük zihniyetinize son vereceğiz.”

Serhat News

Tepki Ver | Tepki verilmemiş
0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
YSP’li Bartın’dan ‘Cilo Fest’e tepki

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir