1. Haberler
  2. Tüm Haberler
  3. Muş’un Bulanık İlçesi’nde sıra dışı keşif

Muş’un Bulanık İlçesi’nde sıra dışı keşif

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Muş’un Bulanık ilçesinde 20 milyon yıl öncesine ait olduğu tespit edilen deniz canlılarına ait fosiller bulundu.

Bulanık’ta Kara Kale olarak ifade edilen yaklaşık 1700 rakımdaki bölgede, Anadolu’nun son sıcak denizine ait, yaklaşık 20 milyon yıl öncesine ait olduğu tahmin edilen fosiller tespit edildi.

Fosillerle ilgili inceleme yapan Muş Alparslan Üniversitesi (MŞÜ) Afet Yönetim Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Öğretim Üyesi Jeomorfolog Dr. İskender Dölek, omurgasız deniz canlıları fosillerini yaş, tür ve cins tayini için paleontologlara göndereceklerini söyledi.

Jeomorfolog Dr. Dölek, buluntularla ilgili şu ifadeleri kullandı:

“Muş-Bulanık ilçesi sınırında Kara Kale olarak ifade edilen yaklaşık 1700 rakımda Anadolu palyesi için önemli olan bir noktadayız. Anadolu’nun son sıcak denizine ait izlerin bulunduğu yeri göstermesi açısından oldukça önemli. İlk belirlemeler bize bu bölgenin biyosen ve pilyosen arasında bir değer olduğunu ifade ediyor. Buna bağlı olarak da deponun alt kısmının yaşı 20 milyon, üst kısmının ise 12 milyon yıl olduğunu tespit ettik.

Sıcak tropikal bir denizden kuruyan bir göl ortamına geçişi gözlemleyebileceğimiz yerlerden biri ya da Anadolu’da nadir miyosen ve pilyosen sınırlarını görebileceğimiz bir yer. Yer bilimleri açısından oldukça önemli. Jeosit olarak değerlendirilebilecek bir yer. Buralar koruma altına alınarak bilgilendirme tabelaları bırakılmalı. İl turizmine kazandırılmalı. Bu yerler özelikle yer bilimleri ile ilgili çalışmalar yapan öğrencilerin gelip çalışacakları alanlardır.” (Alparslan Diyarı)

Serhat News

Tepki Ver | Tepki verilmemiş
0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
Muş’un Bulanık İlçesi’nde sıra dışı keşif
Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

1 Yorum

  1. Avatar
    31 Ekim 2023, 10:14

    […] yeni keşfedilen 11 delgili bir trepanasyon örneği ağızları açık bıraktı. Keşif bir ameliyat yöntemi […]

    Cevapla