1. Haberler
  2. Güncel
  3. Dr. Ekrem Karakaya ölümünün birinci yılında Van’da anıldı

Dr. Ekrem Karakaya ölümünün birinci yılında Van’da anıldı

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Van-Hakkari Tabip Odası, Konya Şehir Hastanesi’nde 6 Temmuz 2022’de silahlı saldırı sonucu katledilen Dr. Ekrem Karakaya’yı anarak, “Her geçen gün bizler için daha tehlikeli hale gelen sağlık kurumlarının güvenliğinden kamu otoritesi sorumludur” dedi.

Van-Hakkari Tabip Odası ve Türk Tabipleri Birliği Merkez Konseyi Konya Şehir Hastanesi’nde 6 Temmuz 2022’de silahlı saldırı sonucu katledilen Dr. Ekrem Karakaya’yı ölümünün birinci yılında andı. Açıklamayı okuyan Van-Hakkari Tabip Odası Başkanı Dr. Ahmet Koç, Karakaya ve sağlıkta şiddet nedeniyle kaybedilen tüm sağlık çalışanlarını andıkları belirtti.

‘Saldırılar çalışma alanlarımızın rutini haline geldi’

Sağlıkta şiddet nedeniyle bir kişi dışında son 20 sene için gerçekleşen saldırılarda meslektaşlarını kaybettiklerini kaydeden Koç, son yıllarda ise sağlıkta şiddetin gözle görülür şekilde arttığının altını çizdi. Saldırıların çalışma alanlarının rutini haline geldiğini ifade eden Koç, “Toplumsal şiddetteki artışın ve ayrışmanın sağlık kurumlarına da yansımasının yanında; sağlık sistemindeki değişiklikler, hekim-hasta ilişkilerinde yaşanan dönüşüm ve elbette sağlık çalışanlarının siyasiler tarafından her fırsatta hedef gösterilmesi de bu ciddi artıştan sorumludur” dedi.

Dr. Ekrem Karakaya ölümünün birinci yılında Van’da anıldı - van tabip odasi anma 1

‘Sağlıkta dönüşüm programı adı altında ticarileşme hızlandı’

Sağlıkta şiddetteki artışın en büyük sorumlularından olan ‘Sağlıkta Dönüşüm Programı’na dikkat çeken Koç, ‘Artık hastanelerde sıra beklemeyeceksiniz; artık siz doktoru değil, doktor sizi bekleyecek” şeklindeki propagandaların ve sağlık kurumlarındaki performansa dayalı ek ödeme sistemi gibi uygulamaların da sağlığın ticarileşmesinin hızlandığını belirtti. Koç sözlerini şöyle sürdürdü:

“Sağlıkta dönüşüm programı ve aynı politikalar tarafından oluşturulmuş ‘beyaz reform’ ile geçen 20 senenin sonunda hekim ve sağlı çalışanları olarak, sağlık kurumlarını cehenneme çeviren bu sağlık sistemini değiştirmeden sağlıkta şiddetin azalmayacağını çok iyi biliyoruz. Sağlıkta şiddeti önlemek her şeyden önce güçlü bir politik irade gerektirir. Sürekli günü kurtarmaya çalışan eylem ve söylemlerinden anlaşıldığı üzere kamu otoritesinin sağlıkta şiddeti önleme konusunda böyle bir iradeyi gösteremeyeceği anlaşılmaktadır.”

‘Yaşamak ve yaşatmak istiyoruz’

Türk Tabipleri Birliği ve tabip odaları olarak sağlıkta şiddete sürekli olarak dikkat çektiklerinin altını çizen Koç, “Özellikle son 15 yıldır eylemlerle ve taleplerimizle sağlıkta şiddeti bitirebilmek için yoğun derecede mücadele ettik. Yasa teklifleri oluşturduk. Ancak ne yazık ki Bakanlık ve Kamu Otoritesi gerekli düzenlemeleri yapmadı ve ancak birimiz hayatını kaybettikten sonra sağlıkta şiddetle ilgili zayıf düzenlemeler yapmakla yetindi. Hayatımızı kaybetmemize kadar giden ve gündelik yaşamımızın bir parçası haline gelen şiddeti uygulayanları ve buna kayıtsız kalanları asla affetmiyoruz. Her geçen gün bizler için daha tehlikeli hale gelen sağlık kurumlarının güvenliğinden kamu otoritesi sorumludur. Güvenli çalışma ortamlarında, insanca çalışma koşullarında yaşamak ve yaşatmak istiyoruz!” diye vurguladı.

Serhat News

Tepki Ver | Tepki verilmemiş
0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
Dr. Ekrem Karakaya ölümünün birinci yılında Van’da anıldı
Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir