‘Erdoğan ailesinin’ haberlerine yargı eliyle erişim engeli!

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

İktidar, yargı üzerinden topluma gerçekleri unutturma çalışmasına devam ediyor. BirGün’de yayınlanan ve Cumhurbaşkanı Erdoğan ile ailesinin isminin geçtiği çok sayıda habere mahkeme kararıyla erişim engeli geldi. Söz konusu haberler, Erdoğan’ın oğulları Bilal ve Burak’ın “icraatlarını” konu alıyordu.

Türkiye, her yeni günde yargının siyasallaşmasının örnekleri ile karşılaşıyor. AKP iktidarında bağımsız medya kuruluşları, gazeteciler ve muhalifler üzerinde ‘sopa’ olarak kullanılan yargı, başta AKP’li isimler olmak üzere iktidar ve yandaşları üzerinde koruma kalkanı oluyor. Yargıya olan güven her geçen gün daha da azalırken durumun son örneği AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın oğulları Bilal Erdoğan ve Ahmet Burak Erdoğan hakkındaki ciddi iddiaların kamuoyuna duyurulduğu haberlerin ve yazıların mahkeme eliyle engellenmesi oldu.

BirGün’ün “İnce’nin sözünü ettiği “Sevim Tanürek cinayeti” nedir?”, “Reuters, mahkemenin ‘Bilal Erdoğan’ kararına itiraz etti” başlıklı haberleri ile BirGün yazarı Bahadır Özgür’ün “Lüks yatta kuzu çevirme ve ‘gizemli’ arkadaş” , “‘Gizemli’ arkadaşın Ada bölümü: Sarallar, Falyalı ve deport” ile “Bilal Erdoğan’ın arkadaşı kara paraya da çözüm olur mu?” başlıklı yazıları İstanbul Anadolu 10. Sulh Ceza Hakimliği’nin 20 Temmuz tarihli kararı ile erişime engellendi.

Erdoğan ailesi hakkındaki önemli iddiaları “silmek” isteyen yargının erişime engellediği haberlere ilişkin detaylar özetle şöyle:

18 Haziran 2018 tarihli “İnce’nin sözünü ettiği “Sevim Tanürek cinayeti” nedir?” başlıklı haberde Ahmet Burak Erdoğan’ın karıştığı trafik kazası anlatılıyordu. TRT İstanbul Radyosu sanatçısı Sevim Tanürek’in hayatını kaybettiği kazada Erdoğan’ın önce “dalgın olarak araç kullandığı” için kusur oranı sekizde üç (3/8) tespiti yapıldığı ancak dava devam ederken Erdoğan için “tamamen kusursuz” raporu düzenlendiği belirtiliyordu.

Bilal Erdoğan’ın Arkadaşı ve ‘Kara Para’

Bahadır Özgür’ün 21 Aralık 2021’de yayımlanan ve “Bilal Erdoğan’ın arkadaşı kara paraya da çözüm olur mu?” başlıklı yazısında Türkiye’nin jet hızıyla büyüyen ve Bilal Erdoğan’ın da yakınlık gösterdiği belirtilen teknoloji şirketinin kara para trafiğinde kullanılacağına yönelik iddialar yer almıştı.

Yine Bahadır Özgür’ün 4 Mayıs 2023 ve 9 Mayıs 2023’te yayımlanan “Lüks yatta kuzu çevirme ve ‘gizemli’ arkadaş” ile “‘Gizemli’ arkadaşın Ada bölümü: Sarallar, Falyalı ve deport” başlıklı yazılarında da Bilal Erdoğan’ın Kırgızistan Cumhurbaşkanı’nın lüks yatında yapılan kuzu çevirme partisi yanında yer alan ‘gizemli arkadaşı’ Murat Teksöz ile ilgili bilgiler yer alıyordu. Yazılarda Teksöz’ün kayyum bağlantıları, hızlı yükselişi ve devlet bağlantıları anlatılmıştı.

Yolsuzluk iddiaları

Erişime engellenen 4 Temmuz 2023 tarihli “Reuters, mahkemenin ‘Bilal Erdoğan’ kararına itiraz etti” başlıklı son haberde ise Bilal Erdoğan‘ın adının geçtiği yolsuzluk şikayetine ilişkin gelişmeler yer alıyor.

İngiltere merkezli Reuters haber ajansı tarafından gündeme getirilen ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın oğlu Bilal Erdoğan’ın da isminin geçtiği bir yolsuzluk dosyasında, İsveçli bir şirketin Türkiye’de ticari ayrıcalıklar kazanmak karşılığında Bilal Erdoğan’ın başında olduğu vakıf ve üniversitelere on milyonlarca dolarlık rüşvet aktarmayı planladığı aktarılmıştı.

Serhat News

Tepki Ver | Tepki verilmemiş
0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
‘Erdoğan ailesinin’ haberlerine yargı eliyle erişim engeli!

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir