Gergerlioğlu Van uçak fiyatlarını sormuştu: Ulaştırma Bakanı cevapladı

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Sefer sayılarının azlığı ile bilet fiyatlarının yüksek oluşuyla gündemden düşmeyen Van Ferit Melen Havalimanı’ndaki sorunlar bitmezken, Bakan Uraloğlu bilet fiyatlarının neden yüksek olduğunu açıkladı.

Van Ferit Melen Havalimanı’nda sefer sayılarının azlığı ile bilet fiyatlarının yüksek olmasından dolayı Vanlılar büyük sıkıntı yaşıyor. Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdülkadir Uraloğlu Van’da uçak bilet fiyatlarının neden yüksek olduğunu açıkladı. Van Ferit Melen Havalimanı’nda sefer sayılarının azlığı ile bilet fiyatlarının yüksek olmasını birçok milletvekili TBMM gündemine taşımıştı. Bu isimlerden biri olan Yeşil Sol Parti Kocaeli Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdülkadir Uraloğlu’nun cevaplaması istemiyle “Van Havalimanından gerçekleştirilen uçak seferlerine ilişkin” TBMM’ye soru önergesi vermişti.

‘Bilet tavan fiyatı bin 150 TL olarak belirlenmiş’

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdülkadir Uraloğlu, milletvekili Gergerlioğlu’nun sorduğu soruları yanıtladı. Bakan Uraloğlu, uçak biletlerinin yüksek oluşu nedenine değinerek, “Havayolu iç hat direkt uçuşlarda bilet tavan fiyatı bin 150 TL olarak belirlenmiş olmakla birlikte aktarmalı ya da dış hat uçuşlar ile ilgili tavan fiyat uygulaması bulunmamaktadır. İç hat direkt uçuşlarda belirlenen tavan fiyatın üzerinde bilet satış ücreti tespit edildiğinde yolculara ek paketlerin sunulduğu ve yolcularca bahse konu paket hizmetlerinin kabul edildiği anlaşılmaktadır” dedi.

‘Başvurular ilgili mevzuat kapsamında bakanlığımızca değerlendirilmeye alınmaktadır’

Uçak seferlerine de değinen Uraloğlu, “Havayolu işletmeleri; serbest piyasa koşullarında faaliyet gösteren ticari kuruluşlardır. Hava meydanlarına uçuş başlatılması, ilave hat konulması, uçuş saatlerinin değiştirilmesi, aktarmalı/aktarmasız uçuş ile seferin icra edilmesi vb. hususlar; havayolu işletmelerinin kendi uhdelerinde olup, havayolları, filo yapıları, filo müsaitliği, slot saatleri ve filolarında bulunan hava araçlarının bağlantıları çerçevesinde uçuş saatlerini kendileri belirleyerek talepte bulunmaktadır. Uçuş başvurusu olması halinde, başvurular ilgili mevzuat kapsamında Bakanlığımızca değerlendirilmeye alınmaktadır” diye aktardı.

Serhat News

Tepki Ver | _zg_n1
0
mutlu
Mutlu
1
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
Gergerlioğlu Van uçak fiyatlarını sormuştu: Ulaştırma Bakanı cevapladı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir