1. Haberler
  2. Politika
  3. Iğdır S Tipi Kapalı Cezaevinde ‘Mahkumlara darp, avukatlara hakaret’ iddiası

Iğdır S Tipi Kapalı Cezaevinde ‘Mahkumlara darp, avukatlara hakaret’ iddiası

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Iğdır Barosu tarafından bugün yapılan basın açıklamasında Iğdır S Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumu’nda tutuklu/hükümlülerin darp edildiği, avukatlara da hakaret edildiği iddia edildi.

Iğdır Baro Başkanı Av. Özgür Kurban Gül ve avulatların katıldığı basın açıklamasında hak ihlallerine dikkat çekildi.

Açıklamada, Iğdır S Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumu’nda tutuklu ve hükümlülerin şiddete maruz bırakıldığına dair Iğdır Barosu’na çok sayıda ihbar iletildiği ifade edilirken infaz koruma memurlarının avukatlara hakaret ettiği öne sürüldü.

Iğdır Doğuş Gazetesi’nin haberine göre, Baro Başkan Yardımcısı Av. Hülya Demirel Özler’in hak ihlallerine dikkat çektiği açıklama şu şekilde:

“14.04.2023 tarihinde Iğdır S Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumu’nda müvekkilleri ile görüşmek için avukat bekleme alanında beklemekte olan baromuz bir kısım avukatlarının parmaklıkların iç kısmından infaz koruma memurları tarafından tutuklu/hükümlüye bağırıldığını duymaları, akabinde arbede ve tutuklu/hükümlünün bağırma sesleri ile darp seslerinin gelmesi üzerine içeride tutuklu/hükümlüye şiddet uygulanıp uygulanmadığını sormuşlardır.

Meslektaşlarımızın sorusu üzerine demir parmaklıkların avukatlara kapalı kısmından aynı anda yaklaşık 10 infaz koruma memuru meslektaşların üzerine yürümüş, etraflarını sarmış ve “siz kimsiniz ulan, mahkumları galeyana getirerek isyana teşvik ediyorsunuz?” demek sureti ile meslektaşlarımızı sözlü ve fiziksel olarak tehdit etmişler, adeta ablukaya almışlardır. Meslektaşlarımızın infaz koruma memurlarına hitaben üsluplarına dikkat etmeleri gerektiği uyarısına karşılık “sen kimsin ulan” minvalinde sözler sarf edilmiştir.

Yaşanan olaylar üzerine meslektaşlarımız tarafından tutanaklar tutulmuş, Iğdır Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulunulmuş, Ceza İnfaz Kurumu yönetimi ile görüşülmüş, Iğdır Cumhuriyet Başsavcılığı ile görüşme sağlanmaya çalışılmış ve fakat görüşme çağrısına yanıt verilmemiştir. 

Devam eden süreçte pek çok meslektaşımıza Iğdır Ceza İnfaz Kurumunda tutuklu/hükümlülere cebir ve şiddet uygulandığı bilgisi gelmiş, ayrıca mağdurların infaz koruma memurlarından çekinceleri olması nedeni ile pek çoğunun şikayetçi olmaya çekindiği bilgisi edinilmiş, baromuz başkanlığına Ceza İnfaz kurumundan yazılı dilekçeler ulaşmıştır. Ulaşan bu dilekçeler ihbar Kabul edilerek Iğdır Cumhuriyet Başsavcılığı’na iletilmiştir. Ayrıca yine ceza infaz kurumunda kötü muameleye maruz kalan tutuklu ve hükümlülerin intihar eylemleri ulusal basına da yansımıştır.

Gelinen aşamada konu ile alakalı olarak Cumhuriyet Başsavcılığının bilgisi olduğu halde baromuz görüşme talepleri yanıtlanmamış, Ceza İnfaz Kurumu yönetimi ile yapılan görüşmeden sonuç alınamamış, meslektaşlarımıza yapılan muamele karşısında etkili adli süreç işletilmediği gibi aksine meslektaşlarımız şikayet edilmiş ve Ceza İnfaz Kurumunun tutuklu/hükümlülere karşı katı, insan onuruna yakışmayan tavrı artarak devam etmiştir. Baromuza ulaşan dilekçeler bu hukuksuzluğun devam ettiğinin göstergesidir.

Ceza infaz kurumları ve infaz koruma memurları tutuklu/hükümlülerin insani değerleri, onurları ve yaşam hakkı üzerinde tasarruf yetkisi olmayan, kurumda bulunan her bir kişiye karşı insan onuruna yaraşır şekilde davranmak zorunda olan kişi ve kurumlardır. Yetki, görev ve sorumluluklarını kötüye kullanan kişi ve kurumlar hakkında etkili bir soruşturma düzenlenmemiş, yaptığımız şikayetler dikkate alınmamıştır. Devam etmekte olan bu hukuksuz muamele son buluncaya ve sorumlular hakkında yapılması gereken adli ve idari süreç etkili bir şekilde işletilinceye kadar Iğdır Barosu olarak süreci takip edeceğimizi kamuoyuna saygı ile duyururuz.”

Tepki Ver | Tepki verilmemiş
0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
Iğdır S Tipi Kapalı Cezaevinde ‘Mahkumlara darp, avukatlara hakaret’ iddiası

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir