1. Haberler
  2. Güncel
  3. İHD, Diyarbakır ve Kars’ta Dünya Barış Günü vesilesi ile basın açıklaması gerçekleştirdi

İHD, Diyarbakır ve Kars’ta Dünya Barış Günü vesilesi ile basın açıklaması gerçekleştirdi

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

İHD Diyarbakır ve Kars şubeleri 1 Eylül Dünya Barış Günü vesilesi ile basın açıklaması gerçekleştirdi.

Diyarbakır Koşuyolu Parkında bulunan İnsan Hakları Anıtı önünde bir araya gelen İnsan Hakları Derneği (İHD) Diyarbakır Şubesi üyeleri, bir basın açıklaması gerçekleştirdi.

Yeşil Sol Parti Diyarbakır Milletvekili Adalet Kaya HDP Diyarbakır İL Eşbaşkanları Gulistan Atasoy ve Zeyad Ceylan, Diyarbakır Tabib Odası Başkanı Elif Turan, Barış Anneleri, Baro ve OHD üyesi avukatlar açıklamaya katıldı.

İHD Diyarbakır Şube Başkanı Ercan Yılmaz , Almanya’nın Polonya’yı işgal ettiği ve 2. Dünya Savaşı’nın başladığı tarih olan 1 Eylül’ün, tüm Dünyada savaşa karşı olan milyonlarca insan tarafından Dünya Barış Günü olarak kutlandığını hatırlatarak, “Barış talebinin medeni ve siyasi haklarla olduğu kadar ekonomik, sosyal ve kültürel haklar ile de ilişkisi bulunmaktadır. Herhangi bir coğrafyada barışın tesis edilememesi kişilerin insan olmaktan kaynaklı birçok hakkını aynı anda ihlal etmektedir” dedi.

“İnsan Hakları Derneği olarak benimsediğimiz temel yaklaşım, barışın, insan hakları ve özgürlüklere dayalı oluşudur” diye sözlerini sürdüren Yılmaz,  “Barış gününü kutladığımız bugün dahi Dünyanın birçok yerinde bölgesel ve yerel savaşlar ile çatışmalar ne yazık ki devam etmektedir.  Rusya’nın Ukrayna işgali ile devam eden savaş büyük acılar üretmeye, Libya ve Suriye iç savaşı yüzbinlerce insanın yerinden edilmesine, Türkiye’nin Kürt Meselesini aşırı güvenlikçi politikalarla çözme ısrarı her yıl yüzlerce insanın yaşamını yitirmesine neden olmaktadır” ifadelerini kullandı.

Açıklamasının devamında Kürt Sorunu’na değinen Yılmaz şunları söyledi: “ “Türkiye Cumhuriyeti, kurulduğu tarihten bu yana geçen bir asırlık süre zarfında başta Kürtler olmak üzere toplumun tüm farklı etnik, dini ve cinsiyet gruplarını dışlayıcı politikalar izlemiş, toplumsal barışını tesis edememiştir. Özelikle Kürt meselesinin demokratik yol ve yöntemler ile çözülememesinin bir sonucu olarak yaklaşık 40 yıldır devam eden çatışmalı süreçte, başta yaşam hakkı olmak üzere en temel insan hakları sürekli ve sistematik olarak ihlal edilmiştir. Devlet, toplumdan gelen temel hak ve özgürlüklerin tanınması talebine, aşırı güvenlikçi politikalarla cevap vererek meselenin çözümünden uzaklaşmış, bu durum Türkiye toplumunun kutuplaşmasına neden olmuştur. Bu kutuplaşmanın sonucu olarak bugün hala Kürt coğrafyasında bir çatışma ortamı devam etmektedir.”

Son olarak barış talebini yineleyen Yılmaz, “İnsan hakları savunucuları olarak 1 Eylül Dünya Barış Günü vesilesiyle bir kez daha barış isteğimizi yüksek sesle dile getiriyor, topluma dayatılan nefret dilinin son bulması için iktidarı insan haklarına dayalı barışçıl politikaları uygulamaya ve Türkiye’nin toplumsal barışına uyguladığı tecrit politikasından vazgeçmeye çağırıyoruz” diye belirtti.

İHD Kars Şubesi: Siyasi iktidar çözümsüzlükte ısrar etmektedir

Kars İHD Şubesi’de yazılı bir açıklama yayınlayarak 1 Eylül Dünya Barış Günü’nü kutladı.

Yapılan yazılı açıklamada, “İnsanlar arasındaki her türden eşitsizlikler, hakların ve özgürlüklerin tanınmayışı, savaşların ve çatışmaların temel sebebidir” denilerek, “Bu nedenle İHD olarak her şart altında ve dünyanın neresinde olursa olsun barışın, haklara ve özgürlüklere dayalı olarak sağlanabileceği düşüncesindeyiz” diye belirtildi.

“İnsan hakları savunucuları olarak son yıllarda herkesin yaşamını doğrudan etkileyen çatışma ortamına karşı barışçıl çözümler üretmemize ve taleplerde bulunmamıza rağmen, siyasi iktidar çözümsüzlükteki tavrını devam ettirmektedir” diye devam eden açıklamada şu ifadeler kullanıldı: “ Maalesef ki devletin sürekli öne sürdüğü çatışma, çözümsüzlük ve savaş ortamı toplum üzerindeki baskıyı da beraberinde getiriyor. Örgütlenme özgürlüğü ve ifade özgürlüğü büyük baskı altında. İnsanlar sadece fikirlerini açıkladıkları için yargı eliyle büyük cezalar alıyor ve tutuklanıp hapishanelere konuluyor. Örgütlenme özgürlüğü hiçbir dönemde olmadığı kadar ihlal ediliyor.  Kürt sivil siyasetçiler, insan hakları savunucuları, gazeteciler, sanatçılar birçok insan sadece devletten farklı düşündükleri için hapishanelerde tutuluyor veya ülkeyi terk etmek zorunda kalıyorlar.”

Kars’taki bireysel silahlanma sorununa da değinilen açıklamada son olarak şöyle denildi: “Kars özelinde son zamanlarda bireysel silahlanmanın artmasının olumsuz sonuçlarını ve ülkede yaşanan ekonomik kriz ve adaletsizlerin toplumsal iç barışı bozduğunu ve toplumsal şiddet olaylarının arttığını üzülerek gözlemliyoruz.  1 Eylül dünya barış günü nedeniyle Kars’da bulunan tüm demokratik  kitle örgütlerini, siyasi partileri  toplumsal barışın inşası için,  yaratılan şiddet kültürüne karşı birlikte  mücadele  etmeye çağırıyoruz.

İnsan Hakları Savunucuları olarak barışın tesis edileceği ana kadar mücadele etmeye devam edeceğimizi tüm kamuoyuna duyuruyoruz.”

Serhat News

Tepki Ver | Tepki verilmemiş
0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
İHD, Diyarbakır ve Kars’ta Dünya Barış Günü vesilesi ile basın açıklaması gerçekleştirdi

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir