1. Haberler
  2. Güncel
  3. Van’da gözaltına alınan kız çocuğuna çıplak arama iddiası

Van’da gözaltına alınan kız çocuğuna çıplak arama iddiası

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

İki gün önce gözaltına alınan 17 yaşındaki R.K. adlı kız çocuğu, Çocuk Şube yerine Terörle Mücadele Şubesi’ne götürülerek burada tüm elbiseleri çıkarılarak çıplak aramaya maruz bırakıldığı iddia edildi.  

Van Cumhuriyet Savcılığı’nın talimatıyla iki gün önce gözaltına alınan 17 yaşındaki R.K. adlı kız çocuğu, Çocuk Şube yerine Terörle Mücadele bürosuna götürülerek burada tüm elbiseleri çıkarılarak çıplak aramaya maruz bırakıldığı iddia edildi. Mezopotamya Ajansı’nın haberine göre; Çıplak aramanın ardından R.K’nin, götürüldüğü Emniyet Müdürlüğü Çocuk Şube’de ise gece boyunca defalarca talep etmesine rağmen tuvalete götürülmediği de ortaya çıktı. R.K.’nin avukatı polisler hakkında “Görevi kötüye kullanma”, “İşkence, eziyet, insanlık dışı veya aşağılayıcı muamele” nedeniyle suç duyurusunda bulundu. 

Tüm üstü çıkarılarak çıplak aramaya maruz bırakıldı 

Van Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen bir soruşturma kapsamında 4 Nisan’da polislerce eşzamanlı yapılan ev baskınlarında 8’i çocuk 15 kişi gözaltına alındı. Gözaltı kararı verilen çocuklardan biri olan 17 yaşındaki R.K. evinde bulunamadığı için gözaltına alınmadı. R.K. ve avukatı 6 Nisan’da savcılığa giderek ifade vermek istedi. Ancak savcılık ifade alma yerine gözaltı kararı verdi. Gözaltına alınan R.K. Emniyet Müdürlüğü Çocuk Şube bölümüne götürülmesi gerekirken, polislerince gözaltına alındıktan sonra TEM büroya götürüldü. Burada ön görüşme adı altında iki polis tarafından sorguya alındığı iddia edilen R.K., ardından odaya giren bir kadın polis tarafından kıyafetlerinin çıkarılması istendi. Polis, hırka ve montunu çıkaran R.K.’nin tüm kıyafetlerinin çıkarmasını istedi. R.K.’nin itiraz etmesi üzerine polisler kendisine zor kullanacaklarını ilettiği belirtildi. Yaşanan tartışmanın ardından R.K.’nin, tüm elbiseleri çıkarılarak, çıplak bir şekilde aranarak odada bekletildiği ortaya çıktı.  

Tuvalet ihtiyacı karşılanmadı

TEM’de yaşanan bu skandalın ardından R.K., bu kez de Çocuk Şube’ye gönderildi. Burada gözaltında tutulan R.K.’nin gece boyunca tuvalete gitmek isteğini polislere ilettiği halde bu talebinin kabul edilmediği belirtildi. Birkaç daha dile getirildiği bu talebi kabul edilmeyen R.K., sonraki gün serbest bırakılıncaya kadar tuvalete götürülmedi. Ardından ifadesi savcılık tarafından alınarak serbest bırakılan R.K., yaşadıklarını avukatına anlattı. Avukat Hamdi Koçak ise, çocuk şube yerine R.K.’yi TEM Şubeye götüren, burada çıplak aramaya tabi tutan polisler hakkında suç duyurusunda bulundu. 

İnsan onurunu zedeleyen davranışlar 

Yaşananlara ilişkin bilgi veren Avukat Hamit Koçak, “Müvekkilim 18 yaşından küçük olup hem CMK hem de Çocuk Koruma Kanunu gereğince gözaltı işlemlerini sadece Çocuk Şube’sinin yapması gerekir. Ancak müvekkil çocuğu TEM gözaltına almış, doktora onlar götürmüş daha sonra da kendi şubelerine götürülüp iki erkek polis tarafından sorgulanmıştır. Bu sorgulama da yasalara aykırıdır. Zira 18 yaşından küçüklerin ifadesi hiç bir şekilde müdafi olmadan alınamaz. Polis kanunları takmayarak kafasına göre hareket etmiştir. Daha sonra dilekçemizde belirttiğimiz gibi yine aynı şubede çıplak aramaya tabi tutulmuştur. Bu durum, insan onurunu zedeleyen, aşağılamaya yönelik davranışlar olup eziyet ve işkence suçudur. Bu çocuğa insanlık dışı muamelede bulunan, insan onuruna yakışmayacak şekilde arama yapan, eziyet eden, aşağılayıcı şekilde davranan ve bu yönde talimat veren memurlar hakkında suç duyurusunda bulunduk”  dedi. (MA)

Serhat News

Tepki Ver | Tepki verilmemiş
0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
Van’da gözaltına alınan kız çocuğuna çıplak arama iddiası

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir