1. Haberler
  2. Güncel
  3. Fakülte ve tabela Siirt’te, öğrenciler Van’da

Fakülte ve tabela Siirt’te, öğrenciler Van’da

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Medyascope’de Ferit Aslan’ın haberine göre, AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, eşi Emine Erdoğan’ın memleketi Siirt’te 2018 yılında kuruluşunu açıkladığı tıp fakültesi için dört yıl geçmesine rağmen henüz bina yapılmaması tartışmalara neden oldu. Fakültenin dekanlık tabelası Siirt’te bulunurken, 80 öğrencinin Van’da eğitim gördüğü, geçtiğimiz aralık ayında yapılan morfoloji bina ihalesinin ise ödenek yokluğundan iptal edildiği öğrenildi.

2018’de kuruldu, bina yok, öğrenciler Van’da eğitim görüyor

Cumhurbaşkanı Erdoğan, eşi Emine Erdoğan’ın memleketi olan ve kendisine başbakanlık yolunu açan Siirt’te, 2018 yılında tıp fakültesi kurulacağını açıkladı. Siirt Üniversitesi Tıp Fakültesi, 6 Temmuz 2018’de Resmî Gazete’de yayımlanan Bakanlar Kurulu kararı ile resmi olarak kuruldu. Fakülte ilk öğrencilerini 2020 yılında almaya başladı. Öğrencilerinin eğitim yapacakları morfololi binası bulunmadığı için Siirt Üniversitesi ile Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi rektörlüğü arasında protokol imzalanarak öğrencilerin Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde eğitim almaları kararlaştırıldı.

Bina ihalesi ödenek yokluğundan iptal edildi

Siirt Üniversitesi Tıp Fakültesi’nin 80 öğrencisi Van’daki eğitim görürken, Siirt’te yapılması kararlaştırılan morfoloji binası için bir türlü ihale yapılamadı. Binanın yeri konusunda yaşanan tartışmalar ve rant iddiaları nedeniyle süreç uzarken, 10 Aralık 2021’deki ihalenin ise bu kez ödenek yokluğundan iptal edildiği ortaya çıktı. Siirt Üniversitesi’nin Kezer yerleşkesinde 12 bin 700 metrekare kapalı alana inşa edilmesi planlanan bina için ihalenin ne zaman yapılacağı bilinmiyor.

Serhat News

(sg)

Tepki Ver | Tepki verilmemiş
0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
Fakülte ve tabela Siirt’te, öğrenciler Van’da

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir