1. Haberler
  2. Güncel
  3. Irkçılık yapan öğretmenlerden tehdit açıklaması: Hedef gösterildik, suç duyurusunda bulunacağız

Irkçılık yapan öğretmenlerden tehdit açıklaması: Hedef gösterildik, suç duyurusunda bulunacağız

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Kürtçe tabela önünde ‘ırkçı’ paylaşım yapan öğretmen sosyal medya hesaplarında açıklamada bulundu. Fotoğrafların izinsiz kullandıklarını belirterek, “hedef gösterildik, olayla ilgili suç duyurusunda bulunacağız.

https://twitter.com/brfffktii/status/1521578608925495297

Karayazı ilçesinin girişindeki Kürtçe/Türkçe yazılı tabela önünde el-kol hareketi yaparak ırkçı paylaşımda bulunan öğretmenler, bu paylaşımı “tayin sevinci” şeklinde savundu. Öte yandan birçok kentin baroları da yapılan paylaşıma tepki göstererek olayın takipçisi olacaklarını açıkladı. Erzurum’un Karayazı ilçesindeki Karşıyaka İlkokulu’nda görevli B.G.E, N.U, H., ve Berfu Katı, isimli öğretmenler, ilçenin girişinde Kürtçe ve Türkçe yazılı “Hûn bî xer hatin-Hoş geldiniz” tabelası önünde poz verdi. Tabelanın önünde duran öğretmenler, Kürtçe yazılı bölüm için, “Tabelanın diğer kısmında da ‘Hoş geldiniz’ yazıyor. Ama o kısma olan tepkimiz belli” diyerek el hareketi yapan öğretmenler, ırkçı ve nefret söylemi içeren fotoğrafı sosyal medyada paylaştı. Sosyal medyada büyük tepkiye neden olan paylaşımın ardından Karayazı Kaymakamlığı ve İlçe Milli Eğitim Müdürlüğünce öğretmenler hakkında adli ve idari soruşturma başlatıldı.

“Tayinimize sevindiğimiz için yaptık”

Tepkilerin ardından öğretmenler, paylaşımdaki yazının ve hakaretin “tayin sevinci” nedeniyle yapıldığını savundu.

Hareketin Kürtçe’ye yönelik olmadığını savunan öğretmenler, savunmalarında “Tayinlerimizin çıkma dönemine yaklaştığımızı ve bir daha Karayazı’ya dönmeyeceğimizi vurgulamak istedik” dedi. Sosyal medya üzerinden açıklama yapan öğretmenlerden Berfu Katı, doğum iznine ayrılacak ve dönem sonunda birlikte tayin talebinde bulunacakları için birlikte anı fotoğrafı çektiklerini belirterek, “Bu resimler toplu olarak incelendiğinde ve değerlendirildiğinde bu durum net olarak görülür. Paylaştığımız resimler arasında sadece birisi cımbızlanarak bağlamından kopartılıp asılsız bir şekilde ırkçılıkla suçlanmamızı kabul etmiyoruz ve şiddetle reddediyoruz” dedi.

Oradaki ifadelerinin “Kürtçe ile ilgili olmadığını” belirten Katı, şunları yazdı:

“Bu ülkede yaşayan, bu ülkenin vatandaşı olan birçok dil ve lehçe kullanan insanlar hepsi kardeştir, hepsi birdir, bunun başka bir ifadesi yoktur. Ancak bu paylaşımlardan sadece bir tanesi alınarak, provakatif eylemler ile bugüne kadar mesleğini layığıyla yapan, çocukları gönülden seven, yaşadığımız bölgedeki çevre ve esnaf tarafından sevilen ve iyi geçinen insanlar olarak, ırkçılıkla suçlanmak bizleri hedef gösterip başka amaçlar için kullanmış, nefret ve kin söylemleri yapılmıştır.

Gizli sosyal medya hesaplarımızdan paylaştığımız fotoğraflarımızı izinsiz ve suçlayıcı şekilde paylaşan, bizleri iftira ile provakatif eylemler içinde hedef göstererek ölümle tehdit eden kişiler hakkında suç duyurusunda bulunulacaktır.”

Serhat News

(sg)

Tepki Ver | Tepki verilmemiş
0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
Irkçılık yapan öğretmenlerden tehdit açıklaması: Hedef gösterildik, suç duyurusunda bulunacağız

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir