1. Haberler
  2. Ekonomi
  3. Van dahil 81 ilde IPARD III programı 2024’te başlayacak

Van dahil 81 ilde IPARD III programı 2024’te başlayacak

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK) Başkanı Dr. Ahmet Antalyalı, ‘IPARD III Programı’nı 2024’ün hemen başında veya eğer mümkün olursa Aralık 2023’te başlatmak istediklerini söyledi.

Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK) Başkanı Dr. Ahmet Antalyalı, ‘IPARD III Programı’nı 2024’ün başında hayata geçirmeyi düşündüklerini söyledi. İlk çağrıda çok yüksek bir miktarda kaynak kullanacaklarını belirten Antalyalı, “Yaklaşık 200 milyon avroluk bir kaynakla inşallah Yozgat’tın da aralarında bulunduğu 81 ilimizde yatırımları başlatmış olacağız“ dedi.

Antalyalı, Web Tarım TV’de Aynur Yıldız Aydınlı’nın sunumuyla yayımlanan “Tarım Orman Gündemi’ programında yaptığı açıklamada, TKDK’nın, IPARD Programı’nı uygulamak üzere 2007’de kurulduğunu ve 2009-2011 arasındaki zorlu akreditasyon sürecinin ardından Avrupa Birliği’nden yetki devri alarak, AB fonlarını Türkiye’nin eş finansmanı ile 2011’de kullandırmaya başladığını söyledi.   

Van dahil 81 ilde IPARD III programı 2024’te başlayacak - Ahmet Antalyali

Yaklaşık 12 yıldır IPARD’ın Türkiye’de uygulandığını belirten Antalyalı, şöyle konuştu:

“Bugüne kadar 25 bini aşkın projeyi destekledik ve yaklaşık 3,5 milyar avro tutarında bir yatırım gerçekleşti. 100 bin civarında istihdam oluştu. Bu desteklerimizi halihazırda 42 ilimizde uyguluyoruz ve 16 farklı sektörde yüzde 50 ile 70’e varan hibeler veriyoruz. Bizim yatırımlarımız tüm vergilerden muaftır, bu da ilave bir destek sayılabilir. Kurumumuz hem tarımı hem de kırsal kalkınmayı destekleme kurumu. Yani, tarımı merkeze alarak önceliyoruz ama kırsal kalkınmanın diğer unsurlarını da kapsayan bir anlayışla hizmet veriyoruz. Bu destekler insanları doğdukları yerde doyar hale getiriyor. Kadınlarımız ve gençlerimiz için bunlar çok önemli.”

‘Kendi yaşamak istemediğimiz bir koşulu insanlara teklif etmiyoruz’

Antalyalı, kırsal kalkınmanın pek çok sosyal problemin önüne geçilmesi anlamında Türkiye adına çok önemli olduğuna işaret etti.

Kırsal alandan şehirlere ciddi bir göç olduğunu dile getiren Antalyalı,  “İnsanları doğdukları yerde doyar hale getirebilirsek pek çok şehirlerimizde ortaya çıkabilecek sorunları da ortadan kaldırmış olacağız. 1. bölge ile 6. bölgedeki bir yatırımın maliyeti aynı değil. Dolayısıyla daha az kaynakla daha fazla istihdam sağlayacağız ve daha fazla insana dokunmuş olacağız. Dolayısıyla buralarda bu yatırımları yapmak hem çok daha uygun maliyetli oluyor hem insanları çok daha mutlu kılıyor. Biz bu yatırımlarla oradaki topyekun yaşam koşullarını da hayat standartlarını da daha iyi bir noktaya taşıdığımız zaman daha yaşanılabilir bir kırsal alan olacak ve insanlar burada yaşamayı tercih edecek. Kendi yaşamak istemediğimiz bir koşulu insanlara teklif etmiyoruz. Buradaki koşulların geliştirilmesi anlamında her türlü çalışmayı yürütüyoruz” değerlendirmelerinde bulundu. 

Van dahil 81 ilde IPARD III programı 2024’te başlayacak - antalyali

‘Tarımda nüfusun yaşlandığını gözlemlemekteyiz’

Antalyalı, bugüne kadar genç yatırımcılara ait 14 bin projeyi 30 milyar lira hibe ile desteklediklerini ifade etti. Kadın yatırımcıların 6 bin 500 projesi için de 13, 5 milyar lira hibe verdiklerini anımsatan Antalyalı, şöyle devam etti:

“Bunlar sayesinde 26 milyar lira bir yatırım gerçekleşmiş oldu. Hanımefendileri ve gençleri bu işin merkezine koymuş durumdayız. Neden? Özellikle tarımda nüfusun yaşlandığını gözlemlemekteyiz. Genç kardeşlerimizin bu alanı tercih etmediklerini üzülerek müşahade ediyorduk ama bu yaptığımız yatırımlarla bunların tam tersine döndüğünü, genç kardeşlerimizin ve hanımefendi kardeşlerimizin de tercih ettiklerini görüyoruz. 40 yaş altı gençlere özellikle hibe desteği veriyoruz. Diğer taraftan projelerin seçiminde sıralama kriteri olarak 10 puan veriyoruz, hanımefendi kardeşlerimize ilave 5 puan veriyoruz. Seçilme oranını artırıyoruz ki sonuçlarını görüyoruz. Çok başarılı olduklarını görüyoruz. Bizim yüzümüzü güldürüyor açıkçası. Gezdiğimiz illerde üretim yapan genç kardeşlerimizin ihracat noktasına geldiğini görüyoruz.”

81 ile yatırım müjdesi

Antalyalı, IPARD III Programı’nın son dönemecine gelmiş durumda olunduğunu aktardı. IPARD III destekleri ve akreditasyon paketini Avrupa Birliği’ne sunduklarını belirten Antalyalı, “En son modifikasyonlarımız var, 81 ile programımızı yaygınlaştırıyoruz. Bu bizim 10 yıllık bir hayalimizdi, desteklerimizden yararlanamayan 39 ilimizi de bu kapsama almak gibi bir çalışmamız var. IPARD III’ün ilk çağrısına 81 ilde çıkacağız. Burada Sayın Cumhurbaşkanımıza ve Sayın Bakanımıza özellikle teşekkür etmek istiyorum. Ortaya koydukları irade çok önemli. IPARD III Programı’nı 2024’ün hemen başında veya eğer mümkün olursa Aralık 2023’te başlatmak istiyoruz. İlk çağrıda çok yüksek bir miktarda kaynak kullanacağız. Yaklaşık 200 milyon avroluk bir kaynakla inşallah 81 ilimizde yatırımları başlatmış olacağız. Birçok yenilik devreyi girdi. Kırsal altyapı, yem bitkileri üretimi olacak. IPARD III’te 555 milyon avroluk bir kaynağı tüm vatandaşlarımızla buluşturacağımızı ifade etmek isterim. Bu kaynağın artırılması için çalışmalar da yürütüyoruz. Yerel ve uluslararası fon sağlayıcı bir takım kurumlarla temaslarımız var” diye konuştu.

Serhat News

Tepki Ver | mutlu1
1
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
Van dahil 81 ilde IPARD III programı 2024’te başlayacak
Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir