1. Haberler
  2. Güncel
  3. Van vekilinin Kürtçe soru önergesi iade edildi

Van vekilinin Kürtçe soru önergesi iade edildi

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Van Milletvekili Sayyiğit, Meclis’e sundukları Kürtçe önergenin iade edildiğini duyurarak “Kürtçe, anadilimiz varoluşsal bir meseledir, ekmek ve su kadar gerekli kırmızı çizgimizdir” dedi.

Yeşil Sol Parti Van Milletvekili Gülcan Kaçmaz Sayyiğit, Türkiye Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin’in yazılı cevaplaması talebiyle TBMM Başkanlığına Kürtçe soru önergesi vermişti. Sayyiğit, 5 sorulu önergesinde Kürtçe anadilde eğitimin önündeki engelleri hatırlattı ve anadilde eğitimin neden kabul edilmediğini sormuştu. Sayyiğit, yaptığı açıklamada Kürtçe önergenin iade edildiği bilgisini verdi.

‘Devlet kurumları Kürtçe bir önergeyi anlayacak durumda değil’

“Kürtçe, anadilimiz varoluşsal bir meseledir, ekmek ve su kadar gerekli kırmızı çizgimizdir” ifadelerini kullanan Sayyiğit, önergenin iade edilmesine tepki göstererek X üzerinden şu açıklamada bulundu:

“Meclis’e sunduğumuz Kürtçe önerge bugün iade edildi. Yine Kürtçeye ‘X’ dil, ‘bilinmeyen dil’ muamelesi yapıldı. Her Kürt’ün temel talebi, anadilinde eğitim ve anayasal güvence. Bunun için bir an önce, anadilini sınırlandıran engeller kaldırılmalı. Kürt halkı kendi anadilinde eğitim ve hizmet alabilmeli. Bunun da  yolunun açılacağı yer TBMM’dir. Artık 28. Dönemde ‘bilinmeyen dil’ ayıbına son verilmeli.

Bugün devlet kurumları halen Kürtçe bir önergeyi anlayacak durumda değil. Anlamadan, anlama gayreti olmadan, bir halkın anadili tanınmadan yeni bir Anayasa’yı tartışmak mümkün müdür? Milli Eğitim Bakanı her konuda bir fikir belirtirken, neden anadili taleplerini görmezden geliyor? İdeolojik saikleri bir kenara bırakarak, anadiline insani, ahlaki ve pedagojik bir yaklaşımın bir önce sergilenmesi gerekiyor.

Aksi taktirde, asimilasyon bitmiş değil, farklı formlarda devam ediyor. Biz bunu görüyor, biliyoruz. Kürtçe, anadilimiz varoluşsal bir meseledir, ekmek ve su kadar gerekli kırmızı çizgimizdir.”

Serhat News

Tepki Ver | Tepki verilmemiş
0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
Van vekilinin Kürtçe soru önergesi iade edildi

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir