Van’a son 8 ayda 480 bin turist geldi: Otellerde yer yok!

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Van’da Rojhılatlı ve İranlı turistlerin gelişi ile birlikte otellerin doluluk oranı yüzde 100’e ulaştı. Van Ticaret ve Sanayi Odası Başkan Yardımcısı Fevzi Çeliktaş, son 8 ayda 480 İranlının Kapıköy Gümrük Kapısı’ndan giriş yaptığını, geçen yıl aynı mevsimde bu rakamın 280 bin olduğunu söyledi.

Van’ın Saray ilçesindeki Kapıköy Gümrük Kapısı’nı kullanarak gelen İranlı turistler, Van’ın ekonomisine büyük katkı sağlıyor. Ülkelerindeki resmi tatil günleri ile yaz tatillerini Van’da geçiren Rojhılatlılar (Doğu Kürdistanlılar) ve İranlılar, gündüzleri alışveriş yapıyor, akşamları da kaldıkları otellerde ve açtıkları eğlence merkezlerinde eğleniyor.

Kapıköy Gümrük Kapısı’ndan son 8 ayda 480 bin turist giriş yaparken, kentteki otellerin doluluk oranları ise yüzde 100 oldu. Turistlerin en çok yemek ve giyim sektörüne ilgi gösterdiği kentte bir otelin  müdürlüğünü yapan Barış Gündal da tek bir boş odalarının bile kalmadığını belirtti.

‘Otellerin doluluk oranı şu an yüzde 100’

Gündal, “Geçen yıla oranla bu yıl yoğunluk daha fazla. İlk kez bu yıl bu kadar yoğunluk var. Şu an dışarıda kalan misafirler bile var. Yer bulamayıp çevre illere gidip kalan misafirler de var. Telefonlarımız hiç susmuyor. Sürekli rezervasyon için arıyorlar. Biz de bu yoğunluktan memnunuz. İnşallah bu yoğunluk böyle devam eder. Otellerin doluluk oranı şu an yüzde 100’e ulaşmış durumda” dedi.

DHA’ya konuşan Van Ticaret ve Sanayi Odası Başkan Yardımcısı Fevzi Çeliktaş ise, İranlı turistlerin kent için bacasız fabrika olduğunu söyledi. Çeliktaş, şunları söyledi: “Kapıköy, Van’ın ekonomik can damarı. Şu anda moral motivasyon olarak da Türkiye’nin en iyi kentiyiz diyebiliriz. Kentteki otellerimizin doluluk oranları yüzde 100. Yer bulamayan misafirlerimizi bazı Vanlı hemşehrilerimiz evlerinde bile misafir ediyorlar. Tüm dünyada olduğu gibi ekonomik krizlerden ülkemiz, kentimizi de etkileniyor. Ama bizi şu an ayakta tutan, nefes aldıran, yanımıza merhem olan tek şey ise İranlı turistlerdir.

13 Eylül günü 6 bin 500 İranlı turist ülkemize giriş yaptı. İlimize gelen bir çok turist de metropol kentlerine Antalya, İzmir ve İstanbul gibi kentlere de gidiyorlar. O illere de büyük katma değer sağlıyorlar. Bu anlamda biz gelen turistlere misafir gözüyle bakıyoruz. Onlar bizim baş tacımızdır, onlar bizim velinimetimizdir, müşterimizdir. Bir turist demek, bin dolar demek. Bizim de dövize ihtiyacımız var. İranlıların gelişi bizi mutlu ediyor.”

‘Geçen yıla oranla büyük bir artış var’

Van’daki esnafın, İranlı turistlerin gelişi ile ayakta kaldığını anlatan Çeliktaş, şöyle devam etti: “Yani bir turistin, günde ortalama 500 ile bin dolar arasında harcadığını düşünsek ve yılda bir milyon turistin geldiğini de varsaydığımızda kentin ekonomisine bir milyar dolar katma değer sağlıyorlar. Turist demek, bacasız fabrika demek. Kapıköy Gümrük Kapısı da  buna hizmet veriyor. Hakkari’nin Yüksekova ilçesindeki Esendere ve Ağrı’nın Doğubeyazıt ilçesindeki Gürbulak Sınır kapılarından da giriş yapıp ilimize gelenler var. Bu da büyük bir yoğunluk oluşturmakta. İlimize son 8 ayda 480 bin turist giriş yaptı. Geçen yıla oranla büyük bir artış olduğunu söyleyebiliriz. 2022 yılında bu mevsimde 280 bin turist giriş yapmıştı. Bu artış da  Kapıköy’deki giriş ve çıkışların 4 ay önce 24 saat esasına göre hizmet vermesinden kaynaklandı.

Daha önce 8 saat çalışıyordu. Turist sayısını arttırmak için sınır kapısındaki altyapıyı da güçlendirirsek daha iyi olacak. Ayrıca turizmin tabana yayılan bir geliri var. Herkes faydalanıyor. Çarpan etkisi çok fazla olan bir sektör. Bu anlamda giyim, yeme, içme, kafeterya ile konaklamaya büyük katkı sağlıyorlar.”

Serhat News

Tepki Ver | _a_rm_1
0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
1
_a_rm_
Şaşırmış
Van’a son 8 ayda 480 bin turist geldi: Otellerde yer yok!

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir