Van’da İranlı turistlerle yaşanan değişim: Gecesi ayrı gündüzü ayrı

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Tatil için Van’ı tercih eden İranlılar, özellikle geceleri caddeleri ve eğlence mekanlarını dolduruyor. Bu da gündüzleri Vanlıların dolaştığı sokaklarda geceleri İranlılarla dolup taşmasına sahne oluyor.

Tatil için Van‘ı tercih eden İranlılar, özellikle geceleri caddeleri ve eğlence mekanlarını dolduruyor. Gündüzleri daha çok alışverişe zaman ayıran İranlılar sayesinde gündüz Van, gece İran dedirtiyor. Van, doğuda İran sınırındaki tek büyükşehir olması nedeniyle İranlı turistler tarafından yoğun olarak tercih edilen en önemli şehirlerden biri.  Başta tarihi dokusu, doğal güzellikleri, son yıllarda Van Gölü çevresinde yeniden düzenlenen plajları, gastronomisi ve alışveriş imkanları Van’ı İranlılar için bir cazibe merkezi haline getirmiş. Kentin ekonomisi için İranlı turistler büyük önem taşıyor. Özellikle Nevroz Bayramı dönemindeki uzun tatil ve yaz aylarında serin olan Van’ın cadde ve sokakları İranlı turistler ile dolup taşıyor.  Günlerinin büyük bölümünü otelde, plajlarda ve AVM’lerde geçiren İranlılar, yorgunluklarını da şehir merkezindeki parklarda dinlenerek atıyor.

Turistlerin en uğrak yerlerinden biri de Atatürk Sanat Galerisi. Yunan mimarisini andıran yapısıyla Cumhuriyet Caddesi üzerinde bulunan bu galerinin önünde çeşitli heykeller, oturma alanları ve seyyar satıcılar bulunuyor. Çok merkezi bir yerde olması sebebiyle burası İranlılar tarafından buluşma noktası olarak kullanılırken gece boyunca da eğlence mekanları ve caddeler de çeşitli etkinlikler yaparak eğleniyorlar.

Gazeteci Nail Kadirhan’a konuşan TÜRSAB Bölge Başkanı Cevdet Özgökçe, 2013’te göreve geldiklerini ve o zaman Van’a gelen İranlı sayısının 25 bin olduğunu söyledi. 2014 yılında İran’da çalışmalar yaptıklarını belirtti. Özgökçe, bu sayının 2014 yılında 350 bine çıktığını kaydetti.

Günümüzde ise Van’ın cadde ve sokaklarında Vanlılardan çok İranlı olduğunu anlatan Özgökçe, şöyle devam etti:

“Alışveriş mağazalarına girdiğimizde yerel halktan çok İranlı var. Ciddi anlamda Van ekonomisine katkı sunan bir pazar. Bana göre Van’ı ayakta tutan tek pazar, başka pazar yok maalesef. Uçak seferlerinin azlığı nedeniyle yurtiçinden gelen kültür turları ile yerli ve diğer yabancı misafirleri yeteri kadar alamıyoruz, yok denecek kadar az… Van’daki ticaret döngüsüne yön veren tek pazar İran pazarı. 

Tarım ve hayvancılık neredeyse bitti, sanayinin hali zaten ortada. Van gibi bir kentte ürettim yok. İran’dan gelen misafirler ciddi anlamda bir döviz bırakıyorlar. Geçmiş yıllarda yaptığımız çalışmalarda gelen bir kişinin 800 ile bin dolara arasında harcama yaptığını tespit etmiştik. İran’da devalüasyon oldu bizde pandemiden beri ekonomik sıkıntılar yaşıyoruz. Tahminimize göre tüm bunlara rağmen şu an gelen bir İranlı en az 500 dolar bırakıp gidiyor. Yıllık 1,5- milyon İranlının geldiğini düşünürsek ciddi bir katkıları var.”

Serhat News

Tepki Ver | _a_rm_1
0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
1
_a_rm_
Şaşırmış
Van’da İranlı turistlerle yaşanan değişim: Gecesi ayrı gündüzü ayrı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

3 Yorum

 1. Avatar
  1 Eylül 2023, 11:30

  […] başlayan ve devam etmesi muhtemel yasaklar, Van’da İranlı kadınlar üzerinden oluşturulan algılar sonucunda hem İranlı turistleri hem […]

  Cevapla
 2. Avatar
  18 Eylül 2023, 10:24

  […] Rojhılatlı ve İranlı turistlerin gelişi ile birlikte otellerin doluluk oranı yüzde 100’e ulaştı. Van Ticaret ve Sanayi […]

  Cevapla
 3. Avatar
  13 Kasım 2023, 12:45

  […] Van’da geçirmeyi tercih eden binlerce İranlı, Saray ilçesindeki Kapıköy Sınır Kapısı’dan yurda giriş yaparak kentteki otellerde […]

  Cevapla