Van’da yeni doğan bebeklerin kimlik başvuruları hastanede yapılıyor

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Van’da 2 yıl önce hayata geçirilen uygulamayla dünyaya gelen bebeklerin kimlik başvuruları hastanede yapılıyor.

Sağlık Bakanlığı ile Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü tarafından yürütülen e-tescil uygulamasına dahil olan Van Eğitim ve Araştırma Hastanesinde, 2 yıldır yeni doğan bebeklerin nüfus cüzdanı başvuru hastanede yapılarak, adreslerine ulaştırılması sağlanıyor. İl Sağlık Müdürü Op. Dr. Muhammed Tosun, gazetecilere, Türkiye’deki kamu hastanelerinde bebeklerin doğar doğmaz nüfus kayıt işlemlerinin yapıldığını söyledi.

Van’da yeni doğan bebeklerin kimlik başvuruları hastanede yapılıyor - AA 20231208 33135977 33135976 DUNYAYA GELEN BEBEKLERIN KIMLIK BASVURULARI HASTANEDE YAPILIYOR

İçişleri ve Sağlık bakanlıklarının 2 yıl önce başlattığı çalışması sonucu, dünyaya gelen bebeklerin kimlik işlemlerinin nüfus müdürlüklerine gitmeden hastanede tamamlanmasıyla ilgili genelge yayımlandığını belirten Tosun, “İlimizde de bu işlemler 2 yıldır devam etmekte. İlimizdeki kamu hastanelerinde ayda yaklaşık 1000 doğum meydana geliyor. Bu bebeklerin kimliklerinin çıkarılması işlemlerinde en son aylık bazda sayıyı 795’lere çıkardık. Yani elimizde doğan bebeklerin yüzde 80’nin nüfus işlemlerini direk hastanede gerçekleştirebiliyoruz” diye konuştu.

Van’da yeni doğan bebeklerin kimlik başvuruları hastanede yapılıyor - AA 20231208 33135977 33135974 DUNYAYA GELEN BEBEKLERIN KIMLIK BASVURULARI HASTANEDE YAPILIYOR

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmayan ve ikiz gebeliklerin nüfus işlemlerinin hastanelerde yapılmadığını ifade eden Tosun, şunları kaydetti:

“Bu uygulamayla ailelerin tekrar nüfus müdürlüklerine gitmesine gerek kalmıyor. Hastanede doğum yaptığı gibi kimlik işlemlerini tamamlıyoruz. Şimdi de özel hastaneler ve üniversite hastanesinde bu işlemi yaygınlaştırıp, yeni doğan tüm bebeklerin kimlik işlemlerini Sağlık Bakanlığına bağlı hastanelerde tamamlamayı hedefliyoruz. Halkımızı bilgilendirmek ve bu hizmetin ücretsiz şekilde hastanede yapıldığını duyurmak istiyoruz.”

Serhat News

Tepki Ver | Tepki verilmemiş
0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
Van’da yeni doğan bebeklerin kimlik başvuruları hastanede yapılıyor

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir