1. Haberler
  2. Güncel
  3. AFAD Genel Müdürü: Her an 5,5 üzeri büyüklükte deprem olabilir

AFAD Genel Müdürü: Her an 5,5 üzeri büyüklükte deprem olabilir

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

AFAD Deprem ve Risk Azaltma Genel Müdürü Orhan Tatar, Türkiye’nin bir deprem ülkesi olduğunu işaret ederek, bu sarsıntıların ne ilk ne de son olacağını söyledi.

AFAD Deprem ve Risk Azaltma Genel Müdürü Orhan Tatar, Maraş merkezli 11 ili etkileyen depremlerin ardından yaklaşık 38 bin artçı sarsıntının yaşandığını söyledi. Bölgede artçı sarsıntıların sürdüğünü belirten AFAD Deprem ve Risk Azaltma Genel Müdürü Tatar bir yandan da hayatın devam ettiğini anlattı.

Türkiye’nin, depremin ardından yaraları sarma konusunda ulaştığı noktanın büyük bir başarı olduğuna dikkati çeken Tatar, “Bu anlamda ülkemizle, devletimizle ne kadar gurur duysak az” diye konuştu.

‘Her an 5-5,5 üzeri büyüklükte deprem olabilir’

Türkiye’nin bir deprem ülkesi olduğunu işaret eden Tatar bu sarsıntıların ne ilk ne de son olacağını söyledi. Ülkenin birçok yerinde deprem üretme potansiyeli bulunan çok fazla sayıda aktif fay olduğunu belirten Tatar, “Bu faylar her an her yerde 5-5,5 ve üzeri büyüklükte deprem üretebilecek potansiyelde olan faylar” şeklinde konuştu.

‘Yaklaşık 36 bin civarında enkaz kaldırıldı’

Tatar, bölgede ağır ve orta hasarlı ile acil yıkılacak binaların bulunduğunu aktararak, “Devletimiz şu ana kadarki yaptığı çalışmayla kısa süre içerisinde yaklaşık 36 bin civarında 11 ilimizdeki tümüyle yıkılmış, enkaz haline gelmiş binaların enkazını kaldırdı. Ama ondan sonraki aşamada bu ağır hasarlı, orta hasarlı ve acil yıkılacak binaların hızlı bir şekilde yıkılıp enkazının kaldırılması gerekiyor. Süreç tamamlanıncaya kadar bir yandan da artçı sarsıntılar meydana geliyor. O nedenle vatandaşlarımızın özellikle ağır hasarlı binalara girmemeleri, eşya almak maksadıyla bile olsa buralardan uzak durmaları son derece önem taşıyor” dedi.

‘Artçı sarsıntı sayısı 38 bin civarında’

Bu tür büyük depremlerden sonra çok uzun süre artçı sarsıntıların sürebileceğini işaret eden Tatar şunları kaydetti:

“Şu ana kadar 38 bin civarında artçı sarsıntı meydana geldi. AFAD’ın deprem dairesinin 1 yılda ölçtüğü ortalama deprem sayısı 22 bin civarındayken sadece 3,5 aylık bir süre içerisinde bu depremlerin yarattığı artçı sarsıntı sayısı 38 bin civarında. Bu çok büyük bir rakam ve bunların bir bölümü zaman zaman 5 civarına ulaşabiliyor. Bu tür durumlarda özellikle kaya düşmesi bizim açımızdan büyük bir risk. Adana’da 4 öğretmenimizin kaya düşmesi sonucunda yaşamını yitirmesi halen yüreklerimizde bir acı olarak duruyor. O yüzden özellikle yerleşim alanlarında, yerleşim alanlarına yakın yerlerde bu tür kaya düşmesi olan yerlerde dikkatli olmamız gerekiyor.”

Serhat News

Tepki Ver | Tepki verilmemiş
0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
AFAD Genel Müdürü: Her an 5,5 üzeri büyüklükte deprem olabilir
Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir