1. Haberler
  2. Güncel
  3. Ağrı Dağı’nda kuş türü 200’e yükseldi

Ağrı Dağı’nda kuş türü 200’e yükseldi

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Türkiye’nin en doğusundaki doğal zenginliklerden, Ağrı Dağı‘nın kuzeyinde yer alan Karasu Sulak Alanı’nda tespit edilen kuş türü 200’e yükseldi.

Yurdun en yüksek noktasındaki Ağrı Dağı Milli Parkı‘nın Iğdır tarafında bulunan, dağın zirvesindeki buzulların suyuyla beslenen Karasu Sulak Alanı, birçok yaban hayvanına ev sahipliği yapıyor. Kemirgen, sürüngen, memeli ve amfibi çeşitliliğinin olduğu sulak alanda en fazla tür sayısı ise kuşlarda bulunuyor.

Ağrı Dağı’nda kuş türü 200’e yükseldi - agri daginin kuzeyinde 200 kus turu tespit edildi 5e6e5385

Türkiye’deki en önemli 3 göç rotasından biri konumundaki kuzey göç rotasında yer alan sulak alan, her ilkbahar ve sonbaharda çok sayıda göçmen kuşa ev sahipliği yapıyor.

Şimdiye kadar 200 kuş türü kayda geçildi

Doğa Koruma ve Milli Parklar Şube Müdürlüğü, Iğdır Üniversitesi, KuzeyDoğa Derneği ve gönüllüler tarafından bölgede hemen her gün yapılan gözlemler sayesinde alanda bugüne kadar 200 kuş türü kayıt altına alındı. Dünya Doğa ve Doğal Kaynakları Koruma Birliğince (IUCN) kırmızı listeye alınmış türlerin de aralarında bulunduğu kuşlar, alanı gerek yaşam gerekse mola amaçlı kullanıyor.

Alan, kuş bilimine ışık tutuyor

Iğdır Üniversitesi Kuş Bilimi Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Dr. Öğr. Üyesi Emrah Çelik, Karasu’nun kuş bilimi açısından önemli bir alan olduğunu söyledi. Özellikle göç zamanlarında bu alanda yoğun çalışma yürüttüklerini ifade eden Çelik, sayının yapılacak gözlemlerle daha da artacabileceğini dile getirdi.

Ağrı Dağı’nda kuş türü 200’e yükseldi - agri daginin kuzeyinde 200 kus turu tespit edildi 5e709744

Türkiye’nin Ermenistan, Nahçıvan ve İran sınır hattındaki alana bu ülkelerdeki kuş türlerinin de geldiğine işaret eden Çelik, bu durumun kuş türlerinin artmasında önemli etken olduğunu sözlerine ekledi.

Serhat News

Tepki Ver | Tepki verilmemiş
0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
Ağrı Dağı’nda kuş türü 200’e yükseldi
Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir