Ağrılı Halit engelini sporla yeniyor

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

İnşaattan düşerek bedensel engelli olan Ağrılı Halit sporla hayata tutunmaya çalışıyor. Koltuk değnekleriyle ayakta durabilen 29 yaşındaki Halit Durak, belli bir seviyeye geldikten sonra vücut geliştirme şampiyonalarına katılmayı hedefliyor.

Bursa’da çalıştığı inşaattan düşme sonucu yürüme engelli olan Ağrılı Halit Durak hayallerinin peşinden gitmek için başladığı sporla hayata tutunmaya çalışıyor. Bursa’da 5 yıl önce çalıştığı inşaatın 3’üncü katından düşerek ayaklarından ağır yaralanan 29 yaşındaki Durak senelerce çeşitli hastanelerde tedavi gördü. Yürüme engeli bulunan ve spor tutkunu Durak, bir süre önce döndüğü memleketindeki bir spor salonunda vücut geliştirme antrenmanları yapmaya başladı.

Ağrılı Halit engelini sporla yeniyor - AA 20230802 31821704 31821695 INSAATTAN DUSEREK BEDENSEL ENGELLI OLAN AGRILI HALIT SPORLA HAYATA TUTUNMAYA CALISIYOR

Koltuk değnekleriyle ayakta durabilen Durak belli bir seviyeye geldikten sonra vücut geliştirme şampiyonalarına katılmayı hedefliyor.

‘Spor sayesinde fiziki olarak ilerledim’

Halit Durak, AA muhabirine, Bursa’da inşaat işinde çalışırken düştüğünü ve sonrasında zorlu bir süreç yaşadığını söyledi. Sporla hayata tutunmaya çalıştığını belirten Durak şöyle konuştu:

“Kazada kol bileğim ve omuriliğim kırıldı. Sinir zedelenmesi de var. Yaklaşık 3 yıl hastanelerde tedavi gördüm. Çetin Demir hocanın engellileri yarışmalara hazırladığını duydum. Ben de Ağrı’ya geldim ve onunla spora devam ediyorum. Kazadan önce de 1-2 yıl spor yapmıştım. O olaydan sonra 3 sene boyunca hastanelerde kaldım. Yeni yeni toparlamaya başladım. Hayallerim vardı ve bunları gerçekleştirmeye çalışıyorum. Sporun çok faydasını gördüm. Spor sayesinde fiziki olarak biraz ilerledim. Zaten sporu seviyorum ve gittiği yere kadar devam edeceğim.”

Ağrılı Halit engelini sporla yeniyor - AA 20230802 31821704 31821702 INSAATTAN DUSEREK BEDENSEL ENGELLI OLAN AGRILI HALIT SPORLA HAYATA TUTUNMAYA CALISIYOR

Durak, bedensel engelli vücut geliştirme yarışmalarına katılacağını ve başarı için yoğun çaba sarf ettiğini anlattı.

‘Burası bana terapi gibi geliyor’

Sporun iyileştirici bir yönünün olduğunu dile getiren Durak, “Ömür boyu koltuk değnekleriyle yaşamaya devam edeceğim. Spor beni çok rahatlatıyor. Burası bana bir terapi gibi geliyor. Buraya geldiğimde her şey sıfırlanıyor. Stres ve sinirim kalmıyor. Önümüzdeki aylarda yarışmalara da katılacağım. Hedefimiz Allah’ın izniyle gidebildiğimiz kadar gitmek” dedi.

Ağrılı Halit engelini sporla yeniyor - AA 20230802 31821704 31821692 INSAATTAN DUSEREK BEDENSEL ENGELLI OLAN AGRILI HALIT SPORLA HAYATA TUTUNMAYA CALISIYOR

Antrenör Çetin Demir ise bugüne kadar çok sayıda engelliyi spora kazandırdıklarını ve bunların katıldığı yarışmalarda başarı elde ettiğini aktardı. Durak’ı yarışmalara hazırladıklarını belirten Demir, “Halit ilk spor salonuna geldiğinde biraz üzgün ve morali bozuktu. Şimdi gayet neşeli ve sürekli sohbet ediyoruz. Beraber yiyip içiyoruz. Birlikte Gençlik ve Spor İl Müdürümüz Fedai Din’in yanına gittik. Fedai Bey tüm imkanları kullanıp Halit’e destek sözü verdi” diye konuştu.

Serhat News

Tepki Ver | Tepki verilmemiş
0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
Ağrılı Halit engelini sporla yeniyor

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir