Asbest iddiası: Hem çalışanların hem halkın sağlığı tehdit altında

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Diyarbakır’da vatandaşlar, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğü ve Dicle Elektrik AŞ’nin uzun süren çalışmaları ve çalışmalar sırasında işçilerin sağlığını ve vatandaşların sağlığını riske atmasına tepki gösterdi.

Yenigün Haber’den Neval Akyüz’ün haberine göre, Çevre sakinleri yıkım ve elektrik direklerinin yer altına alınması çalışmalarının yönetmeliğe ve hava koşullarına göre yapılmasını talep etti.

Bağlar ve Kayapınar ’da yaşayan vatandaşlar, Diyarbakır’da termometrelerin en üst dereceyi gösterdiği günlerde depremde ağır hasarlı olan binaların yıkımı ve Dicle Elektrik tarafından elektrik kablolarının yer altına alma çalışmaları sırasında oluşan toz-topraktan dolayı insanlar sağlık konusunda endişeli olduklarını belirttiler.

Su kullanılmıyor

Kayapınar İlçesine bağlı Peyas Mahallesi’nde yaşayan vatandaşlar, Peyas Mahallesi’ndeki ağır hasarlı olduğu tespit edilen Sur Yapı Kooperatifinin yıkımı çalışmalarında su kullanılmaması nedeniyle toz bulutu oluştu. Çevrede yaşayan vatandaşlar, tozdan korunmak için evlerinin kapı ve pencerelerini kapatmak zorunda kaldıklarını ifade ettiler.

Pencerelerimizi açamıyoruz

Yıkımlar sırasında su kullanılması talebinde bulunan Leyla Kaya, “Bugünlerde havalar oldukça sıcak. Yıkım çalışmalarında ortaya çıkan tozdan etkilenmemek için kapı ve pencerelerimizi kapatıyoruz. Kapatmadığımız zaman toz soluyoruz. Kapı ve pencereleri kapatınca bu kez de sıcak havadan etkileniyoruz. Yani her anlamda mağduruz. Yıkımı gerçekleştiren firmanın bu konuda dikkat etmesini istiyoruz” diye tepki gösterdi.

Dicle Elektrik AŞ’nin, elektrik direklerini yer altına alması nedeniyle Kayapınar ve Bağlar İlçesinde ihale usulü ile başlattığı çalışmalar ise devam ediyor

Kaldırımların sökülerek, elektrik kablolarının yer altına alındığı çalışmalar da vatandaşları rahatsız ediyor. Bağlar İlçesinin Bağcılar Mahallesi Yenihal Kavşağında kaldırımlar kazılarak, kabloların yer altına alınmasından sonra kaldırım düzenleme çalışmalarının başlatılmaması da vatandaşın tepki göstermesine yol açtı.

2 aydır çalışmaların devam ettiğini vurgulayan Kaya, ‘’Belediye veya ilgili firma çalışmalarda su kullanmalı, asbeste maruz kalıyor çocuklarımız ve biz bunu hak etmiyoruz’’ ifadelerini kullandı

Çalışmaların usulüne uygun şekilde devam etmesini isteyen diğer çevre sakinleride ilgili kurumlara tepki gösterdi.

Asbest halk sağlığını tehdit ediyor

Konuyla ilgili benzer bir çağrı da Diyarbakır Kent Koruma ve Dayanışma Platformu’dan geldi. Platformun paylaşımında şu ifadelere yer verildi:

”Deprem nedeniyle ağır hasarlı olan binaların yıkımı sırasında ortaya çıkan asbest maddesi, çevre ve halk sağlığını tehdit ediyor. Asbest maddesi, akciğer kanseri ve birçok solunum yolları hastalıklarına sebep olmaktadır. Yetkili kurumları, gerekli önlemleri almaya davet ediyoruz!” ifadelerini kullandı.

Serhat News

Tepki Ver | Tepki verilmemiş
0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
Asbest iddiası: Hem çalışanların hem halkın sağlığı tehdit altında

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir