Beyaz saçlar tarih oluyor: Bilim insanlarından yeni buluş

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Amerika Birleşik Devletleri’nin New York Üniversitesi Grossman Tıp Fakültesi’nden araştırmacılar, saçların beyazlaşmasını engelleyebilecek ve süreci tersine çevirecek bir yol olabileceğini açıkladı.

Kobay fareler üzerinde yapılan kök hücre araştırmasında, tüylerin beyazlaşmasının durdurulabildiği ve süreci tersine çeviren bir tedavinin mümkün olabileceği gözlemlendi. İnsan ve hayvan derisinde bulunan melanosit kök hücreleri veya McSC’ler olarak adlandırılan kök hücrelerde yaşlanma ile birlikte yaşanan beyazlaşmanın önüne geçildiği tespit edildi.

New York Üniversitesi Grossman tıp fakültesinden araştırmacılar tarafından yönetilen araştırmada bilim adamları, bulgularının insanlar için geçerli olması durumunda gri saçı tersine çevirmek veya önlemek için potansiyel bir yol açabileceklerini öne sürdüler.

Kök hücreler

Baş araştırmacı, NYU Langone Health’de doktora sonrası araştırmacı olan Qi Sun şunları söyledi: “Yeni keşfedilen mekanizmalar, melanosit kök hücrelerinin aynı sabit konumlandırmasının insanlarda da var olabileceği olasılığını artırıyor.

Çalışma, kök hücrelerin saç yaşlandıkça sıkışıp kalabileceğini ve olgunlaşma ve saç rengini koruma yeteneklerini kaybedebileceğini öne sürüyor. Bulgulara göre, saç yaşlandıkça, döküldükçe ve ardından tekrar çıktığında, artan sayıda McSC, saç folikülünün kök hücre bölmelerinde sıkışıyor.

Bilim insanları, saçların beyazlaşmasının nedeninin hücreleri saran, besleyen ve koruyan yapı olan foliküllerdeki büyüme bölmeleri arasında geçiş yapabilen kök hücrelerin yaşla birlikte hareket kabiliyetlerini kaybederek sıkışması olduğunu öne sürüyor.

Euronews’in haberine göre “Yeni keşfedilen mekanizmalar, melanosit kök hücrelerinin aynı sabit konumlanmasının hayvanlar gibi insanlarda da var olabileceği ihtimalini artırıyor” diyen çalışmanın baş araştırmacısı Qi Sun, “Eğer öyleyse, sıkışmış hücrelerin gelişmekte olan saç folikülü bölmeleri arasında tekrar hareket etmesine yardımcı olarak insan saçının grileşmesini tersine çevirmek veya önlemek mümkün olabilir” dedi.

Saçın uzaması sırasında hücrelerin sürekli olarak gelişen saç folikülünün bölmeleri arasında gidip geldiğini bulan araştırmacılar, McSC’lerin olgunluğu etkileyen sinyallere maruz kaldığı yerin de bu bölmeler olduğunu keşfetti.

Araştırmacıların tespit ettiği diğer bir nokta da McSC’lerin bulundukları yere bağlı olarak en ilkel kök hücre durumları ile olgunlaşmalarının bir sonraki aşaması arasında dönüşüm geçirmeleri oldu. (Halk Tv)

Serhat News

Tepki Ver | Tepki verilmemiş
0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
Beyaz saçlar tarih oluyor: Bilim insanlarından yeni buluş

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir