Bitlis’te küçükbaş hayvan sürüleri Nemrut Dağı eteklerinde

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Tatvan ilçesinde besiciler ve çobanlar, hayvanlarının sıcak havadan etkilenmemesi için yaz dönemini Nemrut Dağı eteklerindeki verimli yayla ve meralarda geçiriyor.

Bitlis’in Tatvan’ın Kıyıdüzü köyünde yaşayan hayvan sahipleri, havanın ısınmasıyla çıktıkları Nemrut Dağı’nın eteklerindeki yayla ve meralarda sonbahara kadar hayvanlarını otlatıyor. Sıcak havadan dolayı sürüleriyle geceyi yaylalarda geçiren besiciler ve çobanlar, hem sabah hem de akşam saatlerinde hayvanların sağımı ve su ihtiyaçlarının karşılanması için köye getiriyor.

Bitlis'te küçükbaş hayvan sürüleri Nemrut Dağı eteklerinde - AA 20230821 31961676 31961674 BITLISTE KUCUKBAS HAYVAN SURULERI NEMRUT DAGI ETEKLERINDE BESLENIYOR

Su ihtiyaçları giderilen ve kadınlar tarafından sağımı yapılan sürülerin yolculuk sırasında çıkardıkları toz bulutunun gün batımıyla bütünleştiği anlar fotoğraf tutkunlarının ilgisini çekiyor. Bölgeye gelen fotoğraf tutkunları, sürülerin zorlu yolculuğunu görüntülemeye çalışıyor. Koyun sağan kadınlardan Fatma Oğur, AA muhabirine, her gün iki kez hayvanları sağdıklarını söyledi.

Bitlis'te küçükbaş hayvan sürüleri Nemrut Dağı eteklerinde - AA 20230821 31961676 31961672 BITLISTE KUCUKBAS HAYVAN SURULERI NEMRUT DAGI ETEKLERINDE BESLENIYOR

Elde ettikleri sütten peynir ve yoğurt yaptıklarını anlatan Oğur, tek geçim kaynaklarının hayvancılık olduğunu dile getirdi. Besicilerden Nurullah Oğur ise sağımlarını yapmak için sabah ve akşam koyunları Nemrut Dağı eteklerinden köye getirdiklerini belirtti.

Bitlis'te küçükbaş hayvan sürüleri Nemrut Dağı eteklerinde - AA 20230821 31961676 31961669 BITLISTE KUCUKBAS HAYVAN SURULERI NEMRUT DAGI ETEKLERINDE BESLENIYOR

Oğur, “Hayvanlarımızla günde ortalama 30 kilometre yolculuk yapıyoruz. Her tarafta sulu tarım yapıldığı için hayvanlarımızı Nemrut Dağı eteklerine götürebiliyoruz” dedi.

Serhat News

Tepki Ver | Tepki verilmemiş
0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
Bitlis’te küçükbaş hayvan sürüleri Nemrut Dağı eteklerinde

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir