1. Haberler
  2. Güncel
  3. Cumartesi Anneleri bir kez daha gözaltına alındı

Cumartesi Anneleri bir kez daha gözaltına alındı

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Galatasaray Meydanı’nda açıklama yapmak isteyen Cumartesi Anneleri’ne müdahale eden polis en az 12 kişiyi gözaltına aldı.

Cumartesi Anneleri, gözaltında kaybedilen yakınlarının akıbetini sormak ve faillerin yargılanması talebiyle gerçekleştirdikleri eylemlerinin 942’nci haftasında, Anayasa Mahkemesi’nin (AYM) “ihlal” kararına rağmen polis ablukasının sürdüğü Galatasaray Meydanı’nda açıklama yapmak istedi. Ancak annelerin eyleminden önce polis, gözaltı araçları ve çevik kuvvet polislerinin takviyesiyle meydandaki ablukayı artırarak, açıklamaya izin vermedi. 

Yakınlarının fotoğraflarıyla Galatasaray Meydanı’nda bir araya gelen annelerin açıklama yapmasına izin vermeyen polis, aralarında İnsan Hakları Derneği (İHD) İstanbul Şubesi Başkanı Gülseren Yoleri ve Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu’na (DİSK) bağlı Basın-İş Genel Başkanı Faruk Eren’inde bulunduğu en az 12 kişiyi gözaltına aldı. 

Anneler, bindirildikleri gözaltı aracının camına kayıpların fotoğrafını tutarak zafer işareti yaptı. 

Gözaltına alınanların isimleri şöyle: Hanım Tosun, Hanife Yıldız, Ali Ocak, Besna Tosun, Mikail Kırbayır, Jiyan Tosun, Gülseren Yoleri, Faruk Eren, İrfan Bilgin, Hasan Karakoç, Kenan Yıldızerler, Zekine Türkeri.

Galatasaray Meydanı bizim 

Cumartesi Anneleri gözaltına alındıktan sonra Galatasaray Meydanı’na gelen Halkların Demokratik Partisi (HDP) İstanbul Milletvekilli Musa Piroğlu, AYM’nin kararını hatırlatarak, gözaltılara tepki gösterdi. “Burada basın açıklaması yapmak insanların temel hakkıdır ve bugün bu hak çiğneniyor. Herkes şunu bilmeli ki, kayıplar bugün hala devam ediyor. Daha geçtiğimiz günlerde Kürt iş insanı Zeki Oğuz gözaltına alındı ve kaybedildi. Onlarca insan hala kayıp. Biz kayıplarımızın bulunmasını isterken, kayıpları yaratan sistemin ve çürümüş düzenin değişmesini istiyoruz. Bu yüzden annelerin açıklaması çok açık; Galatasaray Meydanı bizimdir ve burada sesimizi duyurmaya devam edeceğiz. Bunlar buna alışmak zorunda. Kayıplarımızı aramaya devam edeceğiz” dedi. 

İzin verilmeyen açıklama  

Cumartesi Anneleri’nin okunmasına izin verilmeyen bu haftaki açıklaması şöyle: “Güvenlik güçleri tarafından gözaltına alındıktan sonra bir daha geri dönemeyenlerin aileleri, insan hakları savunucuları olarak buradayız. Biz, yıllarca Galatasaray Meydanı’nda ‘Kayıplarımızı istiyoruz, adalet istiyoruz’ diye haykıranlarız. Galatasaray’ı mezarsız, mekânız bırakılan sevdiklerimizle buluşma yeri yapanlarız. Anayasal haklarımızı kullanarak, ‘Hakikat ve adalet istiyoruz’ diye ısrar ettiğimiz için yargılananlarız. Hukuksuz gözaltılarla yıldırılmak istenenleriz. 

942’nci hafta: Kayıplarımız nerede? 

 942. haftamızda yine gözaltında kaybedilen yakınlarımız için buradayız. Anayasa Mahkemesi’nin de teslim ettiği, saygı gösterilmesini istediği Galatasaray’da toplanma ve basın açıklaması yapma hakkımıza sahip çıkıyoruz. Bilindiği gibi Anayasa Mahkemesi, Maside Ocak kararı ile Beyoğlu Kaymakamlığı’nın buluşmalarımızın engellenmesine dayanak gösterdiği gerekçeleri haklı ve ikna edici bulmadı. Galatasaray’daki varlığımızın demokrasinin gereği olduğuna vurgu yaptı. Cumartesi Anneleri/ İnsanları’nın toplantısını engellememesi konusunda Beyoğlu Kaymakamlığı’na açık bir ödev yükledi.   

Kaymakamlık bu ödevi yerine getirerek Galatasaray Meydanı’ndaki ablukayı kaldırmak zorundadır. AYM kararlarını geciktirmeden uygulamak, kaymakamlığın Anayasal yükümlülüğüdür. 942. haftamızda bir kez daha ilan ediyoruz: ‘Kayıplarımız nerede’ diye haykırmaktan asla ama asla vazgeçmeyeceğiz.”

Serhat News

Tepki Ver | Tepki verilmemiş
0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
Cumartesi Anneleri bir kez daha gözaltına alındı
Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir