1. Haberler
  2. Güncel
  3. DEM Parti Depremin yıl dönümünden Van’dan seslendi: rantı değil, yaşamı savunun

DEM Parti Depremin yıl dönümünden Van’dan seslendi: rantı değil, yaşamı savunun

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

 

Depremlerde ortaya çıkan yıkıma dikkat çeken yerine kayyım atanan Van Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkanı Mustafa Avcı, “İktidarı ranta değil, yaşamı savunmaya çağırıyoruz” dedi.

Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti) Van İl Örgütü, 6 Şubat Maraş merkezli depremlerin yıldönümüne ilişkin basın toplantısı gerçekleştirdi. İl binasında düzenlenen toplantıya, yerine kayyım atanan Van Büyükşehir Belediye Eşbaşkanı Mustafa Avcı, Van Büyükşehir Belediye Eşbaşkan Adayları Neslihan Şedal, Abdullah Zeydan ve birçok siyasi parti temsilcisi katıldı. Açıklamanın yapıldığı salona, “Unutmadık, Unutmayacağız” pankartı asıldı.

Deprem için gerekli önlemlerin alınmadığını belirten Avcı, “Gerekli önlem ve hazırlıklar yapılmadığı sürece Hatay, Maraş ve diğer illerde olduğu gibi açığa çıkan vahim tablolar tekrar edecektir. Aradan geçen aylara rağmen deprem mağduru olan insanlara insan onuruna yakışır bir yaşam koşulu halen oluşturulmadığı gibi, iktidarın depremde bile rantı öncelediği, ayrımcılık yaptığı, kayyum zihniyeti ile hareket ettiği görülmüştür. Geride bıraktığımız Wan depreminde de devlet ve hükümetin halkımıza yönelik tutumu bundan farklı olmamıştır” dedi. 2011 yılında yaşanan Wan depreminde de hükümetin gerekli tedbirler almadığını hatırlatan Avcı, deprem sonrası yıkım kararı verilen 12 bin konutun halen yıkılmadığına dikkat çekti.

 

‘İmar çalışmaları kamuya açık yapılmalıdır’

 

Avcı, konuşmasına şu şekilde devam etti: “İnsanların deprem konusunda bilinçlendirilmesi gerekiyor. Depremlerde geriye kalmış güvensiz, hasarlı ve riskli binalar bir an önce tespit edilerek güçlendirilmeli veya yıkılıp yeniden yapılmalıdır. Riskli alanlar imara açılmamalı, bilimsel normlara dayalı yer seçimi yapılmalı, ada ve parsel bazlı tüm yapılaşmalarda mühendislik hizmeti almayan hiçbir uygulamaya ruhsat verilmemelidir. Zemin etütleri, yapı statiği gibi hayati önemlere sahip çalışmalar mühendislik gözetim ve denetiminden uzak tutulmamalı, bunlarla beraber imar ve rant meselesine çıkar menfaatlerine göre oluşturulmamalı, bunun için hazırlanan imar çalışmaları kamuoyuna açık olmalıdır.”

 

‘Arama-kurtarma faaliyetleri çok dilli olmalı’

 

Depremlere karşı hazırlıklı olma ve deprem zararlarını en aza indirmek için yeni politikaların hazırlanması gerektiğini söyleyen Avcı, “Bölge özelinde arama-kurtarma faaliyetlerinin başta Kürtçe olmak üzere çok dilli yapılması gerektiği bilinmelidir. İlkyardım ve deprem bilinci eğitimlerinin anadilinde verilmesi atılması gereken ilk adımdır. Bir doğa olayı olan depremlerin; geçmişte olduğu gibi gelecekte de meydana gelebileceğini ve önlenemeyeceğini biliyoruz ancak felakete dönüşüp dönüşmemesi tümüyle uygulanan politikalara bağlı olduğunu da biliyoruz” ifadelerinde bulundu.

 

‘Ranta değil, yaşama çağırıyoruz’

 

İktidarı ranta değil, yaşamı savunmaya çağıran Avcı, sözlerini şu şekilde tamamladı: “Haksız, hukuksuz bir şekilde görevden alınmış ve yerine kayyum atanmış arkadaşlarımızın bu açıdan ciddi hazırlıkları vardır. Önümüzdeki yerel yönetim seçimlerinde göreve gelir gelmez bu noktada uygulamaya koyacak projeleri gelişmiş durumdadır. Merkezi yönetimden hiçbir beklentiye girmeden tümüyle yerel kaynaklara dayalı olarak uygulamaya konulabilecek bu projelerle doğal olayların felakete dönüşmemesi için fizibilite ve proje çalışmalarımızın olduğunu siz değerli basın emekçileri aracılığıyla halkımıza bir kez daha duyuruyoruz. Kentimiz sahipsiz değildir. Sahipsiz kalmayacaktır.”

 

 

Serhat News

Tepki Ver | Tepki verilmemiş
0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
DEM Parti Depremin yıl dönümünden Van’dan seslendi: rantı değil, yaşamı savunun
Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir