Erdoğan’dan ‘Demirtaş ve Kavala’ sorusuna: Sizi niye bu kadar ilgilendiriyor

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

ABD’de Osman Kavala ve Selahattin Demirtaş‘ın tutukluğuna dair soruya sinirlenen Tayyip Erdoğan, “Sizi bu niye bu kadar ilgilendiriyor?” dedi. 

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Kurulu için New York’ta bulunan Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, PBS kanalına röportaj verdi. Erdoğan, gazeteci Amna Nawaz’ın tutuklu siyasetçi ve gazetecilere dair sorusuna kızdı. 

Nawaz, iş insanı Osman Kavala ve HDP eski Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş gibi üst düzey tutuklamalar bulunduğuna işaret ederek, “Bu kişileri susturmaya mı çalışıyorsunuz? Söz konusu kişilerden tehdit algılıyor musunuz?” diye sordu. Erdoğan, şu yanıtı verdi: “Sizi bu niye bu kadar ilgilendiriyor? Türkiye bir hukuk devletidir. Hukuk devletinde bu tür kararları yargı verir. Eğer yargı bu yönde bir karar vermişse, o zaman yargının verdiği bu karara saygı duyalım. Ben yargı adına konuşacak durumda değilim. Bahsettiğiniz bu kişi (Kavala) protestoların finansörüydü.”

Davalarla ilgili soru üzerine “Ben onlarla uğraşacak değilim. Kararları yargı veriyor” ifadesini kullanan Erdoğan, Selahattin Demirtaş için “Terörist, 200’den fazla kişinin ölümüne yol açtı. Bu nedenle yargı bir karar verdi” deyince gazeteci Nawaz araya girerek yeni bir soru sormak istedi. Ancak, bu duruma sinirlenen Erdoğan, “Sözümü kesmeye hakkın yok. Saygı duyacaksın, yargının verdiği karara saygı duyacaksın. Amerikan yargısı yargı da Türkiye’nin yargısı yargı değil mi? Türkiye’nin yargısına da saygı duymaya mecbursunuz” dedi.

Gazetecileri hedef aldı

Erdoğan, tutuklu gazetecilere dair soruyu ise, “Eğer teröre destek verdiyseler, onlar terörü destekliyorlarsa, dünyanın neresinde özgürce yaşayabilir veya dolaşabilirler? Bu insanlar terörü destekliyor ve bu kişiler hakkında yargı kararını veriyor” şeklinde yanıtladı. 

Erdoğan: Selo cezaevinden çıkmayacak

Erdoğan’nın ABD’deki “yargı karar verir” sözleri geçmiş dönem açıklamalarını hatırlattı. Erdoğan, bu yılın başlarında, Selahattin Demirtaş’la ilgili, “Ben iktidarda olduğum sürece Selo cezaevinden çıkmayacak” ifadeleri kullanmıştı.

Serhat News

Tepki Ver | _zg_n1
0
mutlu
Mutlu
1
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
Erdoğan’dan ‘Demirtaş ve Kavala’ sorusuna: Sizi niye bu kadar ilgilendiriyor

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

2 Yorum

 1. Avatar
  22 Eylül 2023, 12:22

  […] Erdoğan, “Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’na girerken basamaklarda ve diğer bazı alanlarda LGBT […]

  Cevapla
 2. Avatar
  26 Eylül 2023, 10:13

  […] eski milletvekili Mehmet Ali Aslan, “İstisnasız tüm tabanın Selahattin Demirtaş’ı istiyor” diyerek Demokratik Halklar Partisi’ne eş genel başkanı olmasını […]

  Cevapla