Gözaltındaki gazeteci Gök’e mesai arkadaşları soruldu!

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Seçim öncesi Diyarbakır merkezli yapılan ev baskınlarında gözaltına alınan MA editörü Abdurrahman Gök’e yüklenecek suç bulamayan emniyet, sözlü olarak, “Bugünü kadar gerçekleştirmeyi planladığınız eylem ve faaliyetler nelerdir?” sorusunu yöneltti. 

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı’nın yürüttüğü bir soruşturma kapsamında Diyarbakır 3’üncü Sulh Ceza Hakimliği’nin aralarında gazeteci, siyasetçi, sanatçı ve avukatların bulunduğu 216’sı hakkında gözaltı kararı verdiği ve bunlardan 128’inin gözaltına alındığı soruşturmada, adliyeye sevk edilen Mezopotamya Ajansı (MA) Editörü Abdurrahman Gök’e emniyette tutanakta olmayan sorular yöneltildi. 

Aziz Oruç, Serdar Altan kimdir?

Ümit Akbıyık isimli bir açık “tanık”ın gazeteci, avukat, siyasetçi ve sanatçılar üzerine ve çalıştığı kurumlara dair verdiği beyanlar doğrultusunda gazeteci Gök’ün bire bir muhatabı olmadığı sorular soruldu. Gök’e, Akbıyık denilen şahsın beyanları doğrultusunda örgüt bağlantısı aranan Pel Prodüksiyon’da çalışan ve 16 Haziran 2022 tarihinden buyana tutuklu olan gazeteci Abdurrahman Öncü, Aziz Oruç, Lezgin Akdeniz, Mehmet Şahin, Serdar Altan ve Zeynel Abidin Bulut’un kim olduğu, onlarla bağlantısı olup olmadığı, şirket içindeki görevi, ne kadar süredir çalıştığı, yapmış olduğu haber ve programları kimin talimatı ile yaptığı, şirkette çalışmanın amacı ne olduğu gibi sorular yönetildi. 

‘Yapmış olduğunuz görüşmede örgütsel içerik var mıdır?’

Gök’e, sorulan sorular arasında yukarıda isimleri sıralanan ve birçoğu mesai arkadaşı olan kişilerle yapmış olduğu telefon görüşmelerinin sayısı vurgulanarak, “Pel Prodüksiyon içerisinde çalışan Kadir Bayram ile 1 defa görüşme tespit edilmiş, ‘Kadir BAYRAM isimli şahısla yapmış olduğunuz görüşmenin içeriği nedir? Yapmış olduğunuz görüşmede örgütsel içerikli konuşmalar var mıdır?” soruları dikkati çekti. 

Sendika üyeliğiniz var mı?

Gök’e emniyette suç diye sorulan sorulardan bazıları şöyle: “Bu zamana kadar herhangi bir suçtan gözaltına alındınız mı?”, “Legal ve illegal olarak yurt dışına çıktınız mı? Yaptı iseniz nereye ne amaçla gittiniz?”, “Aile bireyleriniz, yakın akrabalarınız ve çevreniz size nasıl hitap eder? Kullanmış olduğunuz takma ad, mahlas, kod adınız var mı?”, “Herhangi bir parti sendika ya da derneğe üyeliğiniz var mı? Eğer var ise ne amaçla üye oldunuz?”

‘Gerçekleştirmeyi planladığınız eylem nelerdir?’

Gök’e tutanakta olmayan ve kanaatini sorgulatan sorular arasında ise şunlar yer alıyor: “PKK/ KCK terör örgütü ilişkisi ve irtibatınız nedir? PKK/ KCK terör örgütü içerisindeki konumunuz nedir? Kullanmış olduğunuz KOD isiminiz var mıdır? Bugünü kadar PKK/KCK terör örgütü adına gerçekleştirmiş/gerçekleştirmeyi planladığınız eylem ve faaliyetler nelerdir? Gerçekleştirmiş olduğunuz eylem ve faaliyetler hakkında kim ya da kimlerden talimat almaktasınız? PKK/KCK terör örgütü içerisinde tanımış olduğunuz örgüt mensubu şahıslar Kim/kimlerdir? Örgüt içerisindeki konumları nelerdir?” 

Gök ve avukatı söz konusu bu soruların tutanakta olmamasına rağmen sözlü olarak sorulmasını cevaplamayarak, tutanağa geçilmesini istedi. (MA)

Serhat News

Tepki Ver | Tepki verilmemiş
0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
Gözaltındaki gazeteci Gök’e mesai arkadaşları soruldu!

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir