1. Haberler
  2. Güncel
  3. Hakan Fidan, Brüksel’deki 7’inci Suriye Konferansı’na katılmayacak

Hakan Fidan, Brüksel’deki 7’inci Suriye Konferansı’na katılmayacak

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Brüksel’de yapılan 7. Suriye Konferansında; sivil toplum örgütleri temsilcileri, AB’li muhataplarıyla bir araya geldi.

AB’nin Kriz Yönetiminden Sorumlu Komiseri Janez Lenarcic, birliğin Suriyelilerin artan ihtiyaçlarına ayak uyduramadığını belirtirken; AB Komisyonu Avrupa Komşuluk Politikası ve Genişleme Müzakereleri Genel Müdürü Gert Jan Koopman da AB’nin Suriyelilere yönelik yardımlarının devam edeceği sözünü verdi.

İKİ GÜN SÜRECEK

2017 yılından bu yana “Suriye ve Bölgenin Geleceğini Destekleme” başlığıyla düzenlenen konferansların yedincisi Avrupa Parlamentosu çatısı altında yüzlerce sivil toplum örgütünün temsilcilerinin katılımıyla başladı.

İki gün sürecek konferansta ilk olarak sivil toplum örgütlerinin beklenti ve taleplerine yer verilirken, toplantı yarın bakanlar düzeyinde devam edecek. Sürdürülebilir finansmanın önemi, kadınların ve çocukların karşılaştığı tehdit ve sınamalar, Suriye’de yaşamaya devam edenlerin kötüleşen yaşam şartlarına karşı atılabilecek adımlar masaya yatırıldı.

Avrupa Birliği (AB) Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi ve Komisyon Başkan Yardımcısı Josep Borrell Fontelles’in açılışını yapacağı Suriye konferansının bakanlar toplantısına Dışişleri Bakanı Hakan Fidan katılmayacak.

TÜRKİYE, BAKAN DÜZEYİNDE KATILIM SAĞLIYORDU

BM Genel Sekreteri Antonio Guterres’in video mesaj yoluyla katılacağı toplantıya Suriyeli mültecilere en fazla ev sahipliği yapan komşu ülkelerin bakanları davet edildi.

Dış İlişkiler ve Mültecilerden Sorumlu Ürdün Başbakan Yardımcısı Ayman Safadi, Irak Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Fuad Hüseyin ve Lübnan Dışişleri Bakanı Abdallah Bou Habib toplantıya katılırken, Türkiye’yi konferansta AB Daimi Temsilcisi Faruk Kaymakçı temsil edecek. Türkiye gibi Mısır da konferansta AB Daimi Temsilcisi Büyükelçi Badr Abdelatty tarafından temsil edilecek.

Türkiye geçtiğimiz yıllarda Suriye Konferansına bakan düzeyinde de katılım sağlamıştı. Ancak Ankara-Brüksel arasındaki mülteci sorununa farklı yaklaşım nedeniyle son yıllarda katılımın düşük tutulduğu öğrenildi.

Tepki Ver | Tepki verilmemiş
0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
Hakan Fidan, Brüksel’deki 7’inci Suriye Konferansı’na katılmayacak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

1 Yorum

  1. Avatar
    29 Ağustos 2023, 16:13

    […] Bakanı Hakan Fidan Erzurum’da esnaf ve yurttaşlarla bir araya […]

    Cevapla