Hindistan Ay’ın güney kutbuna iniş yapan ilk ülke oldu

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Hindistan’ın Chandrayaan-3 uzay aracı, bugün  Ay’ın az keşfedilen güney kutbuna sorunsuz bir biçimde indi.

Hindistan’ın Chandrayaan-3 uzay aracı bugün Ay’a indi. Chandrayaan-3 isimli misyonun başarılı olmasıyla Hindistan, Ay’ın az keşfedilen güney kutbu yakınına inen ilk ülke oldu. Misyonun ana hedeflerinden biri, bilim insanlarının gelecekte Ay’da insan yerleşimini destekleyebileceğini söylediği su bazlı buzları keşfetmek.

Rusya’ya ait Luna-25 aracı düşmüştü

Hindistan’ın girişimi, Rusya’ya ait Luna-25’in aynı bölgeye inmeye çalışırken düşmesinden birkaç gün sonra gerçekleşti. Hindistan, misyonunda başarılı olmasıyla, Ay’a yumuşak iniş yapan dördüncü ülke oldu; daha önce bunu başaran Amerika Birleşik Devletleri, Sovyetler Birliği ve Çin’in hepsi ekvator çizgisine yakın bir yere inmişti.

Hindistan’ın 2019’da Chandrayaan-2 misyonunu güney kutbu yakınına indirme girişimi başarısızlıkla sonuçlanmıştı ve araç Ay’ın yüzeyine düşmüştü. Chandrayaan-3 uzay aracı, 14 Temmuz’da Hindistan’ın güneyindeki Sriharikota Uzay Merkezi’nden kalkış yaptı.

Aya iniş Hindistan’da büyük bir heyecan yarattı

Hindistan Uzay Araştırma Örgütü’nün (ISRO) kurucusu Vikram Sarabhai’nin anısına Vikram adı verilen iniş aracı, orta bölümünde Sanskritçe bilgelik anlamına gelen Pragyaan adlı 26 kg’lık geziciyi taşıyor. Ay’a yolculuk Hindistan’da büyük bir heyecan yarattı ve ülkenin dört bir yanından misyonun başarısı için dua ve dilekler yağdı.

ISRO, inişin canlı yayınlanacağını duyururken öğrenciler dahil olmak üzere milyonlarca kişi yayını izledi. ISRO Yönetim Kurulu Başkanı Sreedhara Panicker Somanath da konuya ilişkin açıklamasında aracın başarılı bir yumuşak iniş yapacağından emin olduğunu söylemişti. Somanath, Chandrayaan-2 kazasından elde edilen verileri dikkatle incelediklerini ve aksaklıkları gidermek için simülasyon çalışmaları yaptıklarını da belirtmişti.

Geçtiğimiz birkaç gün içinde Vikram’ın kamerası, güvenli bir iniş noktası bulabilmek için Ay yüzeyinin kapsamlı bir haritasını çıkardı. Salı günü yaptığı güncellemede ISRO, sistemlerin düzenli kontrollerden geçtiğini ve sorunsuz gidişatın devam ettiğini söylemişti.

Hindistan 2008 de Ay yüzeğinde su molekülleri bulmuştu

Ülkenin 2008 yılındaki ilk Ay misyonu olan Chandrayaan-1, çok kuru olan Ay yüzeyinde su moleküllerinin varlığını keşfetmiş ve Ay’ın gündüzleri bir atmosfere sahip olduğunu tespit etmişti. Yumuşak inişte başarısız olmasına rağmen Chandrayaan-2 tamamen faaliyet dışı kalmadı. Araç bugün bile Ay’ın etrafında dönmeye devam ediyor ve Vikram iniş aracının Dünya’ya analiz için görüntü ve veri göndermesine yardımcı olacak. İniş aracı ve keşif aracı, ‘Ay yüzeyinin fiziksel özelliklerini, yüzeye yakın atmosferini ve yüzeyin altında olup bitenleri incelemek için tektonik aktiviteyi’ keşfetmeye yardımcı olacak beş bilimsel araç taşıyor.

Keşif aracının önemli veriler toplaması bekleniyor

Çarşamba günü bilim insanları, iniş aracının hızını yavaş yavaş azaltarak, uzay bilimcilerin ‘düz olmayan, kraterler ve kayalarla dolu’ olarak tanımladığı bir alanda yumuşak iniş yapabilmesi için karmaşık bir dizi manevra kullandı. İndiğinde, altı tekerlekli keşif aracı hareket etmeye başlayacak ve Ay yüzeyindeki kayaların ve kraterlerin etrafında dolaşarak gönderilecek önemli verileri ve görüntüleri toplayacak. (Duvar)

Serhat News

Tepki Ver | Tepki verilmemiş
0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
Hindistan Ay’ın güney kutbuna iniş yapan ilk ülke oldu

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir