1. Haberler
  2. Güncel
  3. ‘İnci Kefali’ göçü kirlilik ve kuraklık tehlikesiyle karşı karşıya!

‘İnci Kefali’ göçü kirlilik ve kuraklık tehlikesiyle karşı karşıya!

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Van Gölü’nde yaşayan tek balık türü olan inci kefali için, av yasağı başladı. Balıklar, üreme dönemi olan bu üç aylık süreçte yumurtalarını bırakmak için göle dökülen akarsu kaynaklarına göç edecek.

Van Gölü‘nün endemik balık türü ince kefali için üreme döneminin gelmesiyle birlikte av yasağı da başladı. Av yasağı, 15 Nisan-15 Temmuz tarihleri arasında, üç ay boyunca devam edecek ve bu süre zarfında inci kefali, üremek ve yumurtalarını bırakmak için tatlı su kaynaklarına göç edecek. Ancak son yıllarda etkisini artıran küresel ısınma nedeniyle akarsulardaki su seviyeleri düşmüş durumda.

Göle dökülen akarsulardaki su seviyesinin düşmesi ve kirlilik hem ince kefali hem de ekosistemdeki diğer canlıların hayatta kalmasını zorlaştırıyor. Öte yandan bu akarsuların üzerinde bulunan kum ocakları da suyun kirlenmesine ve balıkların doğal yumurtlama alanı olan mendereslerin tahrip olmasına sebep oluyor.

Van Çevre, Tarihi Eserleri Koruma ve Geliştirme Derneği Başkan Yardımcısı Arzu Dinçer, Van Gölü’nün ekolojik dengesini korumak için sürdürülebilir su yönetimi politikalarının uygulanması gerektiğini belirtiyor. Bu politikalarla, su kaynaklarının korunmasının ve kirliliğin azaltılmasının önüne geçmenin mümkün olduğunu söyleyen Dinçer, “Van Gölü’nün doğal zenginliklerinin ve özellikle ince kefalinin hayatta kalması, tüm insanlığın ortak sorumluluğudur. Dünya genelinde iklim değişikliği, su kıtlığı ve çevre kirliliği gibi sorunlarla mücadele ederken, yerel olarak da doğal kaynaklarımızı korumak için çaba sarf etmeliyiz” dedi.

‘Derelerimiz, çaylarımız göz göre göre yok ediliyor’

Dinçer, av yasağı döneminin ince kefali’nin üremesi için yeterli olmadığını ve balıkların Zilan Deresi, Bendimahi Çayı, Akköprü Deresi, Deliçay, Karasu Çayı gibi akarsulara doğru göç ederken henüz göç yolunda kirlilikle mücadele etmek zorunda kaldığını söylüyor. Dinçer, “Van Gölü’ne günde 56 bin metreküplük kanalizasyon suyu akıtılıyor. Derelerimiz, çaylarımız göz göre göre yok ediliyor. Balıkların dillere destan bu mucizevi ve kutsal yolcuğu ölümle sonuçlanıyor. Gölümüz de, derelerimiz de ranta kurban ediliyor” ifadesini kullandı. 

Dinçer, ince kefalinin üreme ve avlanma dönemine daha fazla hassasiyet gösterilmesi gerektiğini aksi halde hem ince kefalinin hem de Van Gölü’nün zarar göreceğini vurguladı. (DUVAR)

Serhat News

Tepki Ver | Tepki verilmemiş
0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
‘İnci Kefali’ göçü kirlilik ve kuraklık tehlikesiyle karşı karşıya!

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir