Karadeniz ve Dumlu cezaevlerindeki hak ihlalleri raporu açıklandı

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Dumlu ve Karadeniz cezaevlerindeki hak ihlallerine ilişkin raporunu açıklayan Van Barosu İnsan Hakları Merkezi, ÖHD ve Van TUAYDER, sağlık ve tedavi hakkı, güvenlik hakkı, haberleşme ve ifade özgürlüğü ihlalinin yaşandığı belirtti.

Van Barosu İnsan Hakları Merkezi, Özgürlük İçin Hukukçular Derneği (ÖHD) ve Van TUHAYDER, Karadeniz ve Erzurum Dumlu cezaevlerine dair Aralık ayına dair hazırladıkları raporu açıkladı. Van Barosu Tahir Elçi Konferans Salonu’nda yapılan toplantıya çok sayıda sivil toplum örgütü ve siyasi parti temsilcisi katıldı.

Açıklamayı İnsan Hakları Merkezi avukatı Fettah Keleş okudu.

Tutuklu ve ailelerinin gelen başvuruları üzerine Karadeniz ve Erzurum Dumlu cezaevlerini ziyaret ettiklerini ifade eden Keleş, tutuklularla gerçekleştirdikleri görüşmeler sonucunda cezaevleri raporunu hazırladıklarını kaydetti. Keleş, raporla amaçladıkları şeyin cezaevinde yaşanan hak ihlallerini kayıt altına alarak bu durumun sonlandırılması noktasında yetkili mercilerin harekete geçirmek olduğunu söyledi. Raporlama çalışması kapsamında Bafra T Tipi Kapalı Hapishanesi, Giresun Espiye L Tipi Kapalı Hapishanesi, Beşikdüzü T Tipi Kapalı Hapishanesi ve Erzurum Dumlu 1 ve 2 Nolu Yüksek Güvenlikli Cezaevleri ziyaret edildi. 

Bafra T Tipi Kapalı Cezaevi

Bafra T Tipi Kapalı Cezaevinde ağız içi arama uygulamasının yaşandığını ifade eden Keleş, tutukluların ağız içi aramayı kabul etmemesi nedeniyle hastaneye götürülmediklerini söyledi. Bu nedenle bazı hasta tutukluların yaklaşık 2 yıldır hastaneye götürülmediğine dikkat çeken Keleş, cezaevinde yaşanan diğer ihlalleri sıraladı: “Hasta mahpusların sağlıklarını tehlikeye sokacak dereceye geldiğini, bazı mahpusların durumlarının çok ağır olduğu, idarenin 3 ay önce yaptığı aramada alınan kitap ve defterlerinin üzerinde isim yok, kime ait bilinmiyor gibi gerekçeler gösterilerek taraflarına verilmediği, aramaların amacı dışına çıkarak sık ve odalar dağıtılarak yapıldığı, muhalif gazetelerin Kürtçe mektupların verilmediği, kurs atölye spor vb. etkinliklerin yaptırılmadığı, kantin fiyatlarının fahiş olması.”

Espiye Cezaevi

Espiye L Tipi Kapalı Cezaevi’nde de aynı ihlallerin yaşandığını ifade eden Keleş, ayrıca Espiye Cezaevi’nde idare ve gözlem kurullarının keyfi ve hukuki olmayan gerekçelerle tutukluların koşullu salıverilmelerinin ertelendiğini söyledi. Keleş, Espiye’de yaşanan ihlaller nedeniyle 2 aya yakın bir süredir tutukluların 10’ar günlük dönüşümlü açlık grevinde olduğu bilgisini paylaştı.

Beşikdüzü Cezaevi

Trabzon Beşikdüzü T Tipi Kapalı Cezaevi’nde soysal faaliyetlerin tamamen yasaklı olduğunu kaydeden Keleş, cezaevi giriş-çıkışında çıplak aramanın gerçekleştiğini söyledi. Tutukluların bakanlığa gönderdiği dilekçelere cezaevi idaresi tarafından el konulduğu ifade eden Keleş, hastaneye götürülen tutukluların kelepçeli muayene edildiğini söyledi. Keleş, Beşikdüzü Cezaevi’nde yaşanan ihlaller nedeniyle tutukluların Temmuz ayından bu yana 5’er günlük dönüşümlü açlık grevinde olduğunu belirtti.

Dumlu cezaevleri

Erzurum Dumlu 1 ve 2 Nolu Yüksek Güvenlikli Cezaevi’nde ise müebbet, süreli hapis cezası alan hükümlüler ile tutuklu kişilerin dahi tek kişilik hücrelerde tutulduğuna dikkat çeken Keleş, tutukluların günde sadece 1 saat avluya çıkarıldığını söyledi. Keleş, devamında “Mahpusların kaldığı tekli odaların pencerelerine de tel (tor) çekildiği, bu tel sebebiyle mahpusların temiz hava ve güneş ışığından mahrum bırakıldığı, elektrik faturalarının meskenden ticarethaneye dönüştürüldüğü bu sebeple birim fiyatının 4,95-TL’den hesaplandığı ve mahpuslara fahiş faturaların geldiği, iç mektupların aylar sonra verildiği, Dumlu 1 Nolu Kapalı Hapishanesi’nde mahpusların hak ihlallerinin sonlandırılması talebiyle açlık grevi yaptıkları, tel örgüleri protesto etmek için slogan atmaları gerekçe edilerek 7 kişiye 2’şer aylık 7 kere haberleşme disiplin cezası verildiği” bilgisini paylaştı.

Söz konusu cezaevlerinde işkence, sağlık ve tedavi hakkı, güvenlik hakkı, haberleşme, ifade özgürlüğü şeklinde ihlalleri tespit ettiklerini belirten Keleş, yaşanan ihlallerinin bir an önce sonlandırılması çağrısında bulundu.

Serhat News

Tepki Ver | Tepki verilmemiş
0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
Karadeniz ve Dumlu cezaevlerindeki hak ihlalleri raporu açıklandı

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir