1. Haberler
  2. Özel
  3. Küresel sıcaklıkta korkulan açıklama: 5 yılda kritik eşiği aşabilir

Küresel sıcaklıkta korkulan açıklama: 5 yılda kritik eşiği aşabilir

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

 WMO, önümüzdeki 5 yıl içinde küresel sıcaklığın gezegenimiz için kritik eşik olan 1,5 derece üzerine çıkması ihtimalinin yüzde 50 olduğunu duyurdu.

Dünya Meteoroloji Örgütü (WMO), küresel sıcaklıkla ilgili tahminin güncelledi. WMO’ya bağlı UK Met Office tarafından yürütülen araştırmaya göre, dünya için kritik eşik olan 1,5 derecenin geçici olarak aşma ihtimalinin 2015’te sıfıra yakınken, 2015 sonrasından bu yana istikrarlı bir şekilde artış gösterdi.

2017 ve 2021 arasında eşiğin aşılması olasılığı yüzde 10’du ancak Küresel Yıllık-On Yıllık İklim Güncellenmesi’ne göre, bu olasılık 2022-2026 dönemi için yaklaşık yüzde 50’ye yükseldi.

Dünya sanayi öncesi zamanlardan beri 1.1 derece ısındı. Ekolojik bütünlük için tehlike arz eden 1.5 yüzde ısınmaya yalnızca 0.4 yüzde kaldı. WMO, 1.5 derecenin geçici olarak geçilmesinin bile çok tehlikeli olduğunu vurguladı.

WMO, iklim değişikliğinden kaynaklanan zararı önlemek için 2015 Paris Anlaşması’nın sanayi öncesi dönem sıcaklığının 1.5 dereceden daha fazla geçilmemesini hedeflediğini, bu hedefin tutturulamaması durumunda 2 derece altında sınırlamaya çalışacağı yönündeki uyarıyı hatırlattı.

Serhat News

(sg)

Tepki Ver | Tepki verilmemiş
0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
Küresel sıcaklıkta korkulan açıklama: 5 yılda kritik eşiği aşabilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir