Lice’de aynı yerde son 1 ayda 3. kez yangın çıktı

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Lice’nin kırsal mahallelerindeki ormanlık alanda çıkan ve yerleşim yerlerine kadar gelen yangını kendi imkânlarıyla söndürdüklerini belirten köylüler, yangınlara geç müdahale edildiğini söyledi. 

Diyarbakır’ın Lice ilçesine bağlı Entax, Gom ve Bamitnî mahallerinde birkaç gün önce sabah saatlerinde başlayan yangın köylülerin müdahalesiyle söndürüldü. Son bir ay içerisinde aynı bölgede üç kez yangın çıkarken, dün Mezopotamya Ekoloji Hareketi öncülüğünde heyetler, yangın bölgesinde incelemelerde bulundu. İncelemeler sırasında köylülerle yapılan görüşmelerde, arazide birçok fotokapan olduğu ancak yetkililerin çıkan her yangında müdahalede geciktiği belirtildi. Yangına müdahaleye gelen itfaiye araçlarında ise müdahale sırasında depolarındaki suların hemen tükendiği kaydedildi.

Köylüler, yangına müdahalenin gecikmeli olduğunu ve etkili bir müdahale yapılmadığını belirtti. Yangında Gom’da bulunan mezarlık ve Entax’da bulunan iki ev hasar gördü. 

Ağaç dallarıyla müdahale ettik

Çıkan yangını ilk fark eden ve müdahale sırasında ellerinde yaralar oluşan Entax Mahallesi’nden Emin Yaylık Mezopotamya Ajansı’na (MA), “Yangını sabah saat 10.00 gibi fark ettiğimiz gibi araçlarımıza binip yangının olduğu yere gittik. Tabi su olmadığı için bir şey yapamadık. Ağaç dallarıyla yangını söndürmeye çalışıyorduk ama hiçbir şekilde yeterli olmuyordu. Tam söndürdük dediğimiz anda çıkan rüzgârla yangının şiddeti tekrar artıyordu. İtfaiye ekibi bize daha çabuk ulaşsaydı eğer, hızlı müdahale edip söndürebilirdik” dedi. 

‘İtfaiye erken gelseydi yangın yayılmazdı’

İtfaiye ekiplerinin bir saat sonra geldiğini ve yangının artmasından dolayı alana giremediğini aktaran Yaylık, “Yol kenarından müdahale etti. Sonrasında kepçe geldi ve onlara yol açtı. Onlar gelene kadar yangın yayıldı, zaten biz de canımızı zor kurtardık. Yangına müdahale edelim derken ellerimiz yandı. İçeriden zar zor çıkabildik. Yangın dağa kadar ulaşınca kontrolümüzden çıktı. Hala bile gördüğünüz gibi dağdan dumanlar yükseliyor. Elimizden geleni yapmaya çalıştık. İtfaiye daha erken gelseydi, bu kadar yayılmadan söndürebilirdik. Suyumuz olmadığı için dalları koparıp onunla yangını söndürmeye çalışıyorduk” ifadelerini kullandı. 

Aynı yerde 3’ncü kez yangın çıktı

Yaylık, aynı bölgede daha öncede yangınlar çıktığını söyleyerek, bu yangında sadece ormanlık alanın değil evlerinde zarar gördüğünü belirtti. Yaylık, “Akrabalarımızın iki evi yandı dünkü yangında, zararları çok oldu. Çünkü sadece ev değil sulama için kullanılan boruları almışlardı onlar da yandı. Hayvanlarımızın otlandığı alanlar da yandı. Her sene bu durumla karşılaşıyoruz. Bu sene 3’ncü yangın oluyor. Bundan öncekiler daha erken söndürüldü. Yangınların nasıl çıktığını bilmiyoruz. Yangını çıkarırken ya da sonrasında kimseyi görmediğimiz için bir şey söyleyemiyoruz.  Yangının başladığı yerler yola yakındı” şeklinde konuştu.

Yangın devam ediyor

Yangına erken müdahale edilmediğini belirten yurttaşlardan Niyazi Hantaş da yangına müdahale etmeye çalıştıklarını ancak insan gücüyle yayılmasının önüne geçemediklerini aktardı. Hantaş, “İtfaiye geldi ama geç geldi. Orman müdürlüğünden insanlar geldi. Onlarda birkaç saat sonra geldiler. Bizim ve çevre köylerden gelen insanların yardımıyla yangına bu kadar müdahale edebildik. Yangının nasıl çıktığından bihaberiz. Çıkan yangını akşam saat 08.30 civarında kontrol altına alabildik. Ancak sabah saatlerinde tekrar yanmaya başladı. Halada yer yer devam ediyor yangın” dedi. 

Yangın alanında soğutma çalışması yapılmadığı için bölgede bulunduğumuz sırada dağlık alanda yer yer dumanlar yükseliyordu. 

Köylüler, yangınlara daha etkili ve erken müdahale edilmesi çağrısında bulundu. 

Serhat News

Tepki Ver | Tepki verilmemiş
0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
Lice’de aynı yerde son 1 ayda 3. kez yangın çıktı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir