1. Haberler
  2. Güncel
  3. Özay İlhan Van için siyasi partilere seslendi: Önceliğimiz dayanıklı şehirler olmalı

Özay İlhan Van için siyasi partilere seslendi: Önceliğimiz dayanıklı şehirler olmalı

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Saadet Partisi Van İl Başkanı Özay İlhan tüm siyasi partilere çağrıda bulunarak: “Biz belediye başkan adaylarımızın birinci önceliğinin depreme dayanıklı şehirler olarak belirledik ve tüm siyasi partilere de bu konuda duyarlı olmaya çağırıyoruz” dedi.

6 Şubat 2023’te Kahramanmaraş merkezli yaşanan büyük depremin üzerinden bir yıl geçti. 7,7 ve 7,6 büyüklüğündeki iki deprem ardında yaşanan yıkım halen onarılmazken, Saadet Partisi Van İl Başkanlığı bu hafta 6 Şubat Depremlerini ele alarak Van bazında çözüm önerilerinde bulundu. Parti binasında basın açıklaması yapan SP Van İl Başkanı Özay İlhan, 6 Şubat depremlerine dikkat çekerek, “Saadet Partisi Van İl Başkanlıkları olarak bu hafta ki gündemimiz 6 Şubat depremi! Bir yıl önce ülkemizin büyük bir bölümünde hissedilen ve binlerce insanımızın hayatını kaybettiği depremin üzerinden 1 yıl geçti. Depremin üzerinden 1 yıl geçmesine rağmen hala birçok insan kötü şartlarda yaşamlarını sürdürmektedir. Hatay, Kahramanmaraş, Malatya ve Adıyaman başta olmak üzere depremden etkilenen illerimizde hala hayat normale dönmemiş durumdadır. Farklı şehirlere göç etmek veya sığınmak zorunda kalan birçok kişi hala şehirlerine dönememiştir” dedi.

 

İlhan, Van’da çarpık kentleşmenin devam ettiğini aktararak, “Ülkemiz nüfusunun yüzde 97’si deprem fay hatları üzerinde yaşamaktadır. Tüm bu gerçekler ortadayken hâlâ deprem konusunda yapılması gerekenler yapılmamaktadır. Van da deprem kuşağında olan ve büyük depremler yaşayan bir il olduğu halde, en son 23 Ekim ve 9 Kasım 2011 depremlerini yaşamış olmasına rağmen, geçen 12 yıllık süre zarfında depreme yönelik herhangi bir çalışma yapılmamış çarpık kentleşmenin artarak devam ettiği bir şehir konumundadır. Saadet Partisi İl Başkanlığı olarak Van’ımızın deprem öncelikli olarak yeni bir imar planı yapılmasını ve bu konuda şimdiden hazırlık yapılmasını önceliğimiz olarak görüyoruz. Bizler belediye başkan adaylarımızın birinci önceliğinin depreme dayanıklı şehirler olarak belirledik ve tüm siyasi partilere de bu konuda duyarlı olmaya çağırıyoruz” ifadelerini kullandı.

 

Serhat News

Tepki Ver | Tepki verilmemiş
0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
Özay İlhan Van için siyasi partilere seslendi: Önceliğimiz dayanıklı şehirler olmalı
Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir