TBMM 28. Dönem 2’nci yasama yılı yarın başlıyor

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

TBMM’nin 28’inci dönem 2’nci yasama yılı yarın Erdoğan’ın Meclis Genel Kurulu’nda yapacağı konuşma ardından başlıyor.

Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin (TBMM) 28’inci dönem 2’inci yasama yılı yarın başlayacak. Erdoğan, saat 14.00’te toplanacak Meclis Genel Kurulu’nda bir konuşma yapacak. Tadilat ve bakım sonrası Meclis Genel Kurulu yarın açılacak. Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde 14 siyasi parti temsil ediliyor. 28’inci dönem 2’nci yasama yılında Meclis’te 6 siyasi parti grubu olacak. Meclis Genel Kurulu’nda grubu bulunan siyasi partilerin milletvekili sayısına göre oturma düzeni de belirlendi. Meclis’te ilk tören saat 13.00’te Atatürk Anıtı’nda yapılacak. Genel Kurul saat 14.00’te toplanacak.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Meclis kürsüsünden kapsamlı bir konuşma gerçekleştirecek. Siyasi partilerin liderleri de Meclis Genel Kurulu açılışına katılacak. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, yeniden milletvekili olmadığı için Genel Kurul’u locadan izleyecek.

Meclis’te gündem yoğun

Öte yandan milyonlarca emeklinin gözü Meclis’te. Hazine ve Maliye Bakanlığı ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, emekli maaşı düzenlemesi için çalışmalarını sürdürüyor. Teklifin Ekim ayı içinde Meclis’ten geçmesi bekleniyor.

Torba teklif Meclis gündemine gelecek

Birçok bakanlık talep ettiği düzenlemeler için çalışmalarını tamamladı. Bakanlıkların taleplerini içeren torba teklif de Meclis gündemine gelecek. Kültür ve Turizm Bakanlığı, günübirlik kiralamaya yeni düzenleme getirecek. Üç aşamalı denetim sistemi ve ek güvenlik tedbirleri hayata geçirilecek.

Sezgin Tanrıkılu için fezleke gönderilecek

CHP Diyarbakır Milletvekili Sezgin Tanrıkulu’nun dokunulmazlığının kaldırılmasına yönelik fezlekenin Meclis’e gelmesi bekleniyor.

Tanrıkulu için “halkı kin ve düşmanlığa tahrik” suçundan düzenlenen fezleke Cumhurbaşkanlığı’na gönderildi.

Fezleke, Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne ulaştıktan sonra Anayasa Adalet Karma Komisyonu’nda görüşülecek.

Sivil Anayasa öncelik gündemlerden

Sivil anayasa için de harekete geçiliyor. Meclis’te AK Parti bünyesinde oluşturulacak anayasa hazırlık komisyonu, yeni yasama yılında çalışmalarına başlayacak.

Yeni anayasa çalışmalarında uygulanacak yöntem, izlenecek yol ve takvime ilişkin alternatifler ele alınacak. Komisyonun muhalefetle görüşmeler yapması da gündemde.

Serhat News

Tepki Ver | Tepki verilmemiş
0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
TBMM 28. Dönem 2’nci yasama yılı yarın başlıyor

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

1 Yorum

  1. Avatar
    2 Ekim 2023, 13:14

    […] Sezgin Tanrıkulu’nun da aralarında olduğu 4 vekil hakkındaki dokunulmazlık fezlekeleri Meclis‘e sevk […]

    Cevapla