TÜİK Mart ayı enflasyon rakamlarını açıkladı

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

TÜİK, Mart ayı enflasyon rakamlarını açıkladı. Enflasyon rakamlarına göre TÜFE bir önceki aya göre yüzde 2.29 yükseldi

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Mart ayı enflasyon verilerini açıkladı. Buna göre tüketici fiyat endeksi (TÜFE) Mart ayında geçen yılın aynı ayına göre yüzde 50.51, bir önceki aya göre ise yüzde 2.29 yükseldi.

Beklenti yıllık enflasyonun yüzde 51.35, aylık enflasyonun ise yüzde 2.86 oranında gelmesi yönündeydi. Mart verisiyle beraber üst üste 5 aydır yıllık enflasyonda düşüş kaydedilmiş oldu.

Artışın en yüksek olduğu ana grup eğitim oldu

Önceki yılın aynı ayına göre en az artış gösteren ana grup yüzde 17,27’yle giyim ve ayakkabı oldu. Buna karşılık, önceki yılın aynı ayına göre artışın en yüksek olduğu ana grup ise yüzde 70,73’le lokanta ve oteller.

Martta önceki aya göre en az artış gösteren ana grup yüzde -1,92’yle giyim ve ayakkabıydı. Önceki aya göre artışın en yüksek olduğu ana grup ise yüzde 6,30’la eğitim oldu. Şubat ayında yıllık enflasyon yüzde 55.18, aylık enflasyon ise yüzde 3.15 olarak açıklanmıştı. 

ENAG: Yıllık artık yüzde 112

Öte yandan Enflasyon Araştırma Grubu (ENAG), Mart ayı enflasyon verilerini açıkladı. Verilere göre tüketici fiyat endeksi (E-TÜFE) Mart’ta yüzde 5,08 arttı. Endeksteki yıllık artış ise yüzde 112,51 oldu.

ENAG, Şubat ayında aylık enflasyonu yüzde 7,21, yıllık enflasyonu ise yüzde 126,91 olarak açıklamıştı.

Serhat News

Tepki Ver | Tepki verilmemiş
0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
TÜİK Mart ayı enflasyon rakamlarını açıkladı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir