Van Gölü kuruyor: Tekneyle gidilen Urartu Kalesi’ne artık araçla gidiliyor

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Van Gölü’ndeki çekilme 6 kilometreyi buldu. Erciş ilçesinde, Urartu Krallığı tarafından inşa edilen tarihi kale ve kalıntıları ortaya çıktı.

Van’ın Erciş ilçesine bağlı Çelebibağ Mahallesi’nde, bölgede yaşanan kuraklıkla Van Gölü’nde 6 kilometreyi geçen çekilme meydana gelmesiyle su altında kalan tarihi Erciş Kalesi’ni gün yüzüne çıktı. Urartu Krallığı zamanında Van Gölü sahilinde inşa edilen ve Osmanlı döneminde de onarımdan geçirilerek kullanılan kaledeki kalıntılar su altında varlığını koruyor.

Van Gölü kuruyor: Tekneyle gidilen Urartu Kalesi’ne artık araçla gidiliyor - van kuraklik

‘Daha önce tekneyle gelmiştik şimdi araçla’

Gölün çekilmesiyle ortaya çıkan kaleyi fotoğraflayan araştırmacı-gazeteci Nihat Çavuşoğlu DHA’ya, yaşanan kuraklık nedeniyle tarihi Erciş Kalesi’nin ortaya çıktığını söyledi. Çavuşoğlu, daha önce fotoğraf çekmek için teknelerle bölgeye geldiğini, ancak suların 6 kilometre çekilmesiyle aynı bölgeye araçla gelip, kaleyi fotoğrafladığını anlattı.

Van Gölü kuruyor: Tekneyle gidilen Urartu Kalesi’ne artık araçla gidiliyor - van urartu kalesi

Çavuşoğlu, “Yaklaşık 40 yıldır ilçede gazetecilik yapıyorum. 1990’lı yıllarda Van Gölü’nün yükselmesiyle birlikte tarihi Erciş Kalesi sular altında kaldı. O dönem de bizler de kaleyi fotoğraflamak için sık sık teknelerde buraya geliyorduk. Şimdi de bazı fotoğraf tutkunları ile birlikte araçla bölgeye geldik. Kaleyi fotoğraflayıp, tarihi hakkında arkadaşları bilgilendirdim. Bu kalenin bin yıllık bir tarihe sahip olduğu söyleniyor. 30 yıl önce buraya geldiğimde bu kale gölün ortasındaydı, şimdi tamamen gün yüzüne çıktı” dedi.

Serhat News

Tepki Ver | Tepki verilmemiş
0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
Van Gölü kuruyor: Tekneyle gidilen Urartu Kalesi’ne artık araçla gidiliyor

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

1 Yorum

  1. Avatar
    19 Eylül 2023, 11:51

    […] Çevre Derneği 19 Eylül Dünya Kıyı Temizleme Günü dolasıyla bir açıklama yaptı. Açıklamada Van Gölü kıyılarında yaşanan […]

    Cevapla