1. Haberler
  2. Güncel
  3. Van Seçim Güvenliği Platformu’ndan ‘sandık güvenliği’ açıklaması

Van Seçim Güvenliği Platformu’ndan ‘sandık güvenliği’ açıklaması

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Van Seçim Güvenliği Platformu’nun yaklaşan seçimlerde üstlenecekleri sorumluluğa dair yaptığı açıklamada konuşan Van Baro Başkanı Sinan Özaraz, platform olarak seçim günü her seçim bölgesinde yer alacaklarını ve sandıkta çıkacak hukuksuz tutum ve uygulamalara müdahale edeceklerinin altını çizdi.

Seçim öncesi, seçim günü ve seçim sonrası Seçim Güvenliği Platformu’nda olan kurumlar Van Barosu Tahir Elçi Konferans salonunda ortak basın açıklaması gerçekleştirdi. Açıklamaya Van Barosu, Özgürlük için Hukukçular Derneği Van Şubesi, KESK Van Şubeler Platformu, İHD Van Şubesi, TMMOB İKK (İl Koordinasyon Kurulu) katıldı. Kurumlar adına açıklamayı Van Baro Başkanı Sinan Özaraz yaptı.

‘Koordineli bir şekilde alanda çalışmalarda bulunacağız’

Van Seçim Güvenliği Platformu olarak seçim sürecinin her aşamasında sorumluluk üstleneceklerini dile getiren Özaraz, “Biz Van Seçim Güvenliği Platformu seçim günü her seçim bölgesinde yer alarak, bütün partiler ile irtibat içerisinde her sandıkta çıkacak hukuksuz tutum ve uygulamalara müdahale edecektir. Seçim süresince sandıklarda gözlemde bulunacak, yaşanacak hukuksuzlukları tutanaklaştırarak, itirazlarda kullanılmak üzere partiler ile paylaşacağız. Seçim çevresinde ve sandıklarda yaşanacak hukuksuzluklara anında müdahale edilmesi için ilçe seçim ve il seçim kurulları ile irtibat ve koordine içerisinde seçim süresince alanda çalışmada bulunacağız” dedi.

‘Oy kullanımından sayımına çalışmamız sürecek’

Oy kullanımı bitip, oy sayımına geçildiğinde de yine aynı şekilde ilçe ve il kurullarında yer alacaklarını dile getiren Özaraz, gözlem çalışmalarını devam ettirerek, sayım bitimine kadar seçim çalışmasında yer alacaklarının altını çizdi. Özaraz, çalışmalarının seçim öncesi ve seçim sonrası yaşanacak hukuksuz tutum ve davranışlara yönelik çalışmayı da kapsayacağını dile getirdi.

Özaraz sözlerini şu şekilde sonlandırdı:

“Van Seçim Güvenliği Platformu olarak; Demokratik sistemin vazgeçilmez parçası olan seçimlerde; Halkın iradesinin bağımsız ve tarafsız olarak özgür bir ortamda sandığa yansıtmalarını sağlama ve sandığa yansıtılan iradenin, şeffaf bir sayım ile devlet yönetiminin belirlenmesinde etkili olması çabasındayız.  Hukuk üstünlüğünü ve Demokratik bir ortamı egemen kılmak temel hedefimizdir. Tüm bu çalışmalarımız sonucunda hazırlayacağımız raporu da kamuoyuyla paylaşacağız.”

Serhat News

Tepki Ver | Tepki verilmemiş
0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
Van Seçim Güvenliği Platformu’ndan ‘sandık güvenliği’ açıklaması
Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir