İlber Ortaylı’ya Van’dan yalanlama: Urartular Kürttür

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Dünyada Urartuca’yı bilen az sayıda insandan biri olan Mehmet Kuşman, Türk tarihçi İlber Ortaylı’nın “Urartular Çeçen’dir, Çavuştepe’deki bekçi Mehmet de” şeklindeki iddialarına ilişkin, “Urartular Kürt’tür, ben de” yanıtını verdi.

 

Türk tarihçi Prof. Dr. İlber Ortaylı, 2020 yılında YouTube yüklenen bir seminerde, Urartuların Çeçen olduğunu iddia etmişti.

 

Ortaylı, “Van bölgesinde Urartuların kazısı yapılıyor. Ermeniler ‘bizim atamız’ diyordu. Sorun çözüldü. Kazının yakınlarında bir Çeçen köyü var. Burada bir Çeçen bekçi var. Çeçen çivi yazısı okununca adam ısrarla ‘bu bizim dilimiz’ diyor. Urartu çivi yazısı öğrendikten sonra okunan metinlerde bugün hakikat ortadadır. Urartular, Çeçen’dir” demişti.

 

Ortaylı, kendisi de Vanlı olan Fatih Altaylı’nın sunduğu ve HaberTürk’te yayınlanan “Bilim Tarih Felsefe” programında da aynı iddiaları yineledi.

 

Açıklamaları yalanladı

 

Sultan Abdulhamit’in Çeçenleri Van çevresine yerleştirdiğini belirten Ortaylı, “Burada bir Çavuştepe Köyü var, orada bir höyüğe bu adı veriyorlar. Orada çıkan yazıları hiç bir Urartu uzmanı, hiç bir astrolog, hiç bir Hititolog Çeçence ve Kafkasça bilmez. Bizim zavallı Bekçi Mehmet, ‘bu bizim Çeçence’ diyor. ‘Hadi oradan’ dediler. Bu inat etti ve çivi yazısını öğrendi. Çivi yazısı çok zor bir dil değil, dikkat edersen öğrenirsin” dedi.

 

Gidip Mehmet Kuşman ile tanıştığını dile getiren Ortaylı, kendisinin de Çeçen olduğunu iddia etti.

 

Van-Hakkari karayolu üzerindeki Urartulara ait Çavuştepe Kalesi’nde 45 yılı kadrolu olmak üzere toplam 60 yıldır bekçilik yapan ve dünyada Urartuca’yı bilen sayılı kişilerden biri olan Mehmet Kuşman (83), Ortaylı’nın bu iddialarını yalanladı.

 

Kendisi ile görüşen Dûrzan Cîrano, Kuşman’ın bu yanıtını YouTube ve diğer sosyal medya hesaplarından paylaştı.

 

Kuşman, “Huri devleti yıkıldıktan sonra bölündüler, bugünkü aşiretler gibi, dağıldılar. Bazıları Asur’a, bazıları İskit’e, bazıları Med’e. Kıtlık yaşandığında Trans Kafkas’tan bir çok millet de bu tarafa geldi. Urartular devlet inşa ettiklerinde sınırları Van Gölü, Ermenistan Gölü ve İran Gölü (Urumiye) arasındaki bölgeye yerleşti” dedi.

 

“Urartular Kürt’tür, Huriler de Kürt’tür. Bu kale (Çavuştepe), Van Kalesi de Kürtlerin, Urartuların başkentidir. Türkiye, İran, Irak, Suriye ve Ermenistan’da Kürtlerin 60 kalesi var” diyen Kuşman, “Kesinlikle Çeçenlerle bir alakaları yok” diye konuştu.

 

Mehmet Kuşman, “Sen Çerçen misin?” sorusuna, “Yok canım, ben de Kürdüm” diye yanıt verdi. (rudaw)

 

Serhat News

 

 

 

 

Tepki Ver | mutlu4
4
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
İlber Ortaylı’ya Van’dan yalanlama: Urartular Kürttür

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir