Yaşamı merak edilen MİT Başkanı Hakan Fidan Vanlı mı?

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Hakan Fidan, sosyal medyada en çok merak edilen ve araştırılan isimlerin başında yer almaya başladı. Şu anda mevcut Millî İstihbarat Teşkilatı (MİT) Başkanı olan Hakan Fidan kimdir?

Akademik tahsilinin büyük kısmını TSK’daki görevi esnasında yapmıştır. Almanya’da bulunan NATO Süratli Reaksiyon Kolordusu İstihbarat ve Harekat Başkanlığı’nda yurtdışı görevde bulunmuştur. Bu dönemde, University of Maryland University College’dan Siyaset ve Yönetim Bilimi alanında lisans dereceleri, yurda döndükten sonra Bilkent Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü’nden yüksek lisans ve doktora dereceleri almıştır.

TSK’daki Astsubaylık görevinden mecburi hizmetini müteakip istifa etmiş, daha sonra Büyükelçilik Siyasi ve Ekonomik Danışmanlığı, Başbakanlık Türk İşbirliği ve Kalkınma İdaresi (TİKA) Başkanlığı, Başbakanlık Müsteşar Yardımcılığı (Dış politika ve uluslararası güvenlikten sorumlu) görevlerinin yanısıra Başbakanlık Özel Temsilciliği de yapmıştır.

Bu görevlere paralel olarak, Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı Yönetim Kurulu Üyeliği, Birleşmiş Milletler Kalkınma İşbirliği Platformu Danışma Kurulu Üyeliği, Ahmet Yesevi Türk-Kazak Üniversitesi Mütevelli Heyet Üyeliği, Yunus Emre Vakfı Yönetim Kurulu Üyeliği ve OYAK Genel Kurul Üyeliği yapmıştır.

Uluslararası güvenlik, uluslararası kalkınma ve Türk Dış Politikası konularında akademik çalışmalarda bulunmuştur. Hacettepe ve Bilkent üniversitelerinde yarı zamanlı olarak uluslararası ilişkiler alanında dersler vermiştir.

Kısa bir süre MİT Müsteşar Yardımcılığı görevinin ardından, 27 Mayıs 2010 tarihinde MİT Müsteşarı olarak atanmış ve 10 Şubat 2015 tarihinde bu görevinden ayrılmıştır.

10 Şubat 2015 tarihinden geçerli olmak üzere Adalet ve Kalkınma Partisinden milletvekili aday adayı olmak için istifa etti. Ancak 9 Mart 2015 tarihinde yazılı açıklama yaparak aday adaylığı başvurusunu geri çekti. 10 Mart 2015’te görevine geri döndü.

Hakan Fidan, şu anda mevcut Millî İstihbarat Teşkilatı Başkanı’dır.

Memleketi merak konusu

Hakan Fidan’ın memleketi ve kökeni hayli merak konusu oldu haliyle de bir çok senaryo üretildi. Ankara doğumlu olan Hakan Fidan’ın Vanlı Seyitki aşiretinden olduğuna dair haberler yazıldı ve akrabaları basına çıkarak konuşmalar yaptı. Van Erciş’te yaşadığı öne sürülen ve Hakan Fidan’ın kuzeni olduğunu iddia eden Abidin Can bir dönem basın organlarına da demeçler vermişti. (NTV)

Serhat News

Tepki Ver | Tepki verilmemiş
0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
Yaşamı merak edilen MİT Başkanı Hakan Fidan Vanlı mı?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

1 Yorum

  1. Avatar

    Aileye katkıda bulunmak istiyorum 3 çocuklarima yetmediği den çalışmak istiyorum

    Cevapla