Kars’ta iş dünyasının umudu Ermenistan sınırındaki Doğukapı’nın açılması

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Ermenistan sınırındaki Kars’ta, Türkiye-Ermenistan ilişkilerinin normalleşme görüşmelerini takip eden iş dünyası temsilcileri, 29 yıldır kapalı olan Doğukapı Sınır Kapısı’nın açılmasını ve böylece bölgede ticaretin artmasını bekliyor.

Iğdır’daki Alican Karayolu Sınır Kapısı’nın dışında Ermenistan’a açılan demir yolu hattının geçtiği tek kapı, Kars’ın Akyaka ilçesindeki Doğukapı Sınır Kapısı.

Geçmişte Kars üzerinden Ermenistan’ın Gümrü kentine açılan bu kapı, Ermenistan’ın Karabağ’ı girdiği  1993 yılında kapandı. Sonraki 3 yıl boyunca Doğukapı Sınır Kapısı üzerinden geçen tren hattında kalan yük vagonlarının değişimi yapıldı.

2009 yılında yeniden açılması gündeme gelince Türkiye demir yolu hattını yeniledi ama sınır kapısı açılmadı.

Son dönemde Türkiye ile Ermenistan arasında uçak seferlerinin başlaması ve normalleşme süreci görüşmeleri, sınır kenti Kars’ta heyecanla karşılandı.

Doğukapı Sınır Kapısı’nın açılmasını isteyen iş dünyası temsilcileri ve esnaf, komşu ülkeyle ilişkilerin normalleşmesi ve ticaretin artmasını, turizmin gelişmesini bekliyor.

“Yoğun turist akını beklemekteyiz”

Kars Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Ertuğrul Alibeyoğlu, Doğukapı üzerinden Ermenistan’la yapılacak ticaret ve bu ticarete bağlı oluşacak sanayinin bölgeye ivme kazandıracağını söyledi.

Alibeyoğlu, “Ermenistan ile süren diplomatik temasların olumlu sonuçlanması ve bunun neticesinde Kars ile Ermenistan arasında kara yolu ve demir yoluyla bağlantı kurulması halinde Ermenistan’dan Kars’taki tarihi yapılara ve dini mekanlara yoğun turist akını beklemekteyiz. Diplomatik sorunların ortadan kalkması ve kara yolu ile demir yolu bağlantısının kurulması sayesinde karşılıklı olarak turizm gelişecek ve bu turizm patlaması iki ülkenin de faydasına olacaktır” dedi.

Doğukapı, Ermenistan’ın Karabağ’ı girdiği 1993 yılında kapandı.“Doğukapı bizim için de çok önemliydi”

Kars Ziraat Odası Başkanı Adem Ertaş, “Doğukapı, geçmişte ülkemizin Rusya ile de bağlantısını sağlayan en önemli kapılardan birisiydi, buradan canlı hayvan ticareti yapılırdı, tarımla alakalı malzemelerin ticareti yapılırdı, tahıl, buğdayın ithalat ve ihracatı yapılırdı. Bu manada Doğukapı bizim için de çok önemliydi. Kapı açılırsa Kars büyük bir ihracat yapar. Yıllardır kapalı olan sınır kapısının açılması şehirde de sevinç oluşturacak. Yanı başımızda yaş sebze, meyve, kuru bakliyat, tarım aletleri ve ekipmanları satabileceğimiz bir ülke var. Bu da hem ilimize hem de ülkemize katkı sağlayacaktır. İl olarak üzerimize düşecek sorumluluğu almaya hazırız” değerlendirmesinde bulundu.

“Kars’taki esnafa da yarayacak”

Kars Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Adem Burulday da, “Sorun Karabağ’dı, şükür o da çözüldü, bundan sonra o kapının açılması lazım. Ermenistan’a kapının açılması Akyaka’daki, Kars’taki esnafa da yarayacak, büyük katkıları olacak. Geçmişte Ermenistan’dan Kars’a ciddi manada turist geliyordu. İnşallah kapı açılırsa aynı şeyler devam eder” diye konuştu.

“Hayvan ticareti canlanacak”

Kars Ticaret Borsası Başkanı Metin Durmuş, “Kapının açılması çok güzel olacak, burada canlılık, ticaret olacak, biz oraya gideceğiz onlar buraya gelecek. Bu adımların atılması insanları çok mutlu etti ve heyecanlandırdı. Kars’ın hayvan varlığı gayet iyi. Doğukapı açıldığında bizim o bölgelere hayvan göndermemiz çok olur. Eskiden biz buradan her yere hayvan gönderiyorduk. Rusya’ya, İran’a, Irak’a, Suriye’ye sürekli hayvan ihracatımız vardı, kapı açılınca inşallah şehrimiz ve bölge şahlanacak” dedi.

Kaynak: Rudaw

(sg)

Tepki Ver | Tepki verilmemiş
0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
Kars’ta iş dünyasının umudu Ermenistan sınırındaki Doğukapı’nın açılması

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir