Akıl almaz yasaklama: Kadın-erkek birlikte eğlenemez!

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Bursa Büyükorhan’a bağlı Karaağız Mahallesi’nde ’çağdışı’ olarak nitelenebilecek bir karara imza atıldı. Köyde düğün, kına ve asker uğurlama eğlencesinde, kadın ve erkeklerin bir arada eğlenmesi, ‘dinen uygun değil’ denilerek muhtarlık ve köy derneğinin imzasıyla yasaklandığı iddia edildi.

Bursa’nın Büyükorhan ilçesine bağlı köylerden olan Karaağız Mahallesi Muhtarlığı ve Karaağız Yardımlaşma Derneği, kadın ve erkeklerin bir arada eğlenmesini yasaklayan karara imza attı. Köyde düğün, kına ve asker uğurlama eğlencesinde, kadın ve erkeklerin bir arada eğlenmesi, ‘dinen uygun değil’ denilerek muhtarlık ve köy derneğinin imzasıyla yasaklandığı iddia edildi.

Akıl almaz yasaklama: Kadın-erkek birlikte eğlenemez! - bursa muhtar olay karar

Kadınlara 2 saatlik eğlenme süresi 

Cumhuriyet, söz konusu iddiaların odağındaki Karaağız Mahallesi muhtarına ulaştı. Muhtar Arif Yılmaz, “Düğünlerde ve kınalarda yabancı yerlerden gelen insanlar olduğu için kadınlar rahatsız oluyor. Buna engel olabilmek için köy heyetiyle birlikte böyle bir karar aldık. Düğünlerde yalnızca kadınların eğlenmesi için 2 saatlik bir süre ayrılacak” dedi.

‘Kadınlar rahatsız oldu, o yüzden bu kararı aldık’

Dilekçede yer alan ‘dinen uygun değildir’ kısmına ilişkin de konuşan Yılmaz, “Ben dinen eşimin ve kızımın yabancı erkeklerle aynı yerde oyun oynamasını uygun görmüyorum. Kadınların rahatsız olduğu birçok olay yaşadık. Bu nedenle böyle bir karar aldık” diye konuştu.

Serhat News

Tepki Ver | Tepki verilmemiş
0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
Akıl almaz yasaklama: Kadın-erkek birlikte eğlenemez!

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir