Buldan Van’dan iktidara seslendi: Biz bitmedik, bitmeyeceğiz

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Yeşil Sol Parti’nin Van’daki kadın mitinginde binlere seslenen HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, 14 Mayıs sonrası kadınların ülkeyi yöneteceğini belirterek, iktidara şu mesajı verdi: “Sizi, milli yerli bir otomobiliniz TOGG’a doldurup yolcu edeceğiz.”

Yeşiller ve Sol Parti‘nin 14 Mayıs seçimleri kapsamında Van‘ın İpekyolu ilçesinde ikincisini düzenlediği kadın mitingine binlerce kişi katıldı. Musa Anter Parkı’nda gerçekleşen mitinge saatler kala kadınlar, ellerinde parti bayrakları ile sarı, kırmızı ve yeşil renkli flamalarla alana doğru aktı. Alana 3 koldan giren kadınlar sık sık “jin, jiyan, azadî”, “Bijî berxwedana zindanan” sloganları attı. Coşkunun hakim olduğu mitingde uzun bir süre sahneden çalınan ezgiler eşliğinde halaya duruldu. Miting alanında gençlerin yoğunluğu dikkat çekti. 

Gözaltılara tepki 

Miting, demokrasi mücadelesinde yaşamını yitirenler anısına yapılacak saygı duruşuyla başladı. Tertip Komitesi’nden Ebru Demirtepe, mitinge katılanları selamladı. Kadın özgürlük mücadelesinde yaşamnını yitirenleri anan Demirtepe, 14 Mayıs seçimlerinin en çok kadınlar için önemli olduğunu belirtti. AKP iktidarının en çok kadınlara baskı yaptığını ifade ettiğini kaydeden Demirtepe, “Dîsa jin dîsa jiyan (Yine kadın yine yaşam)” şiarıyla mevcut iktarada son vereceklerini söyledi. Diyarbakır merkezli gözaltılara tepki gösteren Demirtepe, iktidara “Başaracağız, siz gideceksiniz” diye seslendi. Bu sırada alandan “jin, jiyan, azadî” sloganları yükseldi.  

‘Jın, Jıyan, Azadî’ sloganı

Ardından partinin Van adayları ve katılımcı kadınlar tek tek sahneye çağrıldı. Adaylar, büyük bir coşkuyla karşılandı. Aynı zamanda Van adayı olan HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan’ın sahneye çıkmasıyla alandaki coşku doruğa ulaştı. Alandan uzun bir süre “jin, jiyan, azadî” slonaı yükseldi.  

Kitleye hitap eden Yeşil Sol Parti Van İl Eşsözcüsü Gönül Uzunay, 14 Mayıs’a kısa bir süre kaldığına işaret ederek, “Yıllardır biz bu faşist iktidara karşı mücadele ediyoruz. Ancak hiçbir güç bu kadın ve gençleri durduramadı. Dün 21 ilde yüzü aşkın arkadaşımız tutuklandı. Bunların arasında kadın, sanatçı, gazeteci ve demokratik siyaset mücadelesi yürütenler vardı. İktidar tutuklama ve gözaltılarla bir kez daha gerçek yüzünü gösterdi. Ancak buradan söylüyoruz; yıllardır gençler, kadınlar ve bu halkın temsilcileri baş eğmedi.” Uzunay, “14 Mayıs’ta kadın soykırımına yeter demeye hazır mısınız?” diye sorduğunda alandan “Evet” sesi yükseldi. 

Demirtaş: 14 Mayıs’ta özgür yaşamın kapısını açacağız

Daha sonra konuşan Başak Demirtaş, alana işaret ederek, “Güçlü ve kararlı bir şekilde burada olduğumuzu bir kez daha herkese gösteriyoruz” dedi. Demirtaş, tutuklu kadın siyasetçilerin isimlerini sayarak, “İşte kadınlar, biz buradayız, her yerdeyiz. Zindandaki bütün kadın arkadaşlarımıza coşkulu bir selam gönderelim mi? Bugüne kadar kadınların eşitlik mücadelesini hiçbir zorbalık durduramadı. Asla da durduramayacak” diye kaydetti. 

Buldan Van’dan iktidara seslendi: Biz bitmedik, bitmeyeceğiz - van miting demirtas 2

Demirtaş, otoriter rejime son vereceklerini vurgulayarak, baskılarla kendilerini nefessiz ve savunmasız bırakmak isteyenlere karşı “her yerdeyiz” mesajı verdi. “Biz varız ve buradayız” diyen Demirtaş, “Ekonomik kriz yok diyen yalancılar burada yok burada. Buradan onlara ‘Gel Vanlı kadınlara sor bakalım sofrada ne var, çocukların beslenme çantalarını aç bakalım içerisinde ne var?’ diye sor bakalım. İşte yoksulluğu acısını da en çok biz kadınlar yaşıyoruz. 14 Mayıs’ta çocuklarımıza aç bırakalnlara ‘edî bes e’ diyelim mi?” dedi. 

Demirtaş, 14 Mayıs’ın bunun için bir fırsat olduğunu vurgulayarak, “Meclis’te kadının zılgıtının güçlü olması için gece gündüz çalışmaya var mısınız?” diye sordu. Demirtaş, “Hepinizi elinde bir anahtar var. O anahtarı 14 Mayıs’ta özgür ve eşit bir yaşamın kapısını siz açacaksınız. Hep birlikte başaracağız” ifadelerini kullandı. 

Buldan Van’dan iktidara seslendi: Biz bitmedik, bitmeyeceğiz - van miting demirtas 1

Buldan: Kadınlar gümbür gümbür geliyor

Ardından konuşan HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, “Van’dan bütün dünya kadınlarına selam olsun. Selam olsun Jîna Emînî’nin özgürlük mücadelesini yaşatanlara. Onun mücadelesini sahiplenen bütün kadın yoldaşlarımıma selam olsun. Selam olsun adalet arayışlarını sürdüren Cumartesi Annelerimize” diye konuştu. Barış Anneleri, tutuklu kadın siyasetçiler ve adalet mücadelesi yürüten Emine Şenyaşar’da da selam gönderen Buldan, “Evet, seçimlere 18 gün kaldı. Bu 18 gün nasıl geçecek diye bizler mücadele ederken, iktidar siyasi soykırım operasyonlarıyla kadınları, gençleri, siyasetçileri gözaltına aldı. Seçimlere yaklaşırken yapılan operasyonun bir kumpas operasyonu olduğunu ifade etmek isterim” diye konuştu. 

Buldan Van’dan iktidara seslendi: Biz bitmedik, bitmeyeceğiz - van kadin mitingi konusmalar pervin7

İktidara: Biz bitmedik, bitmeyeceğiz

Gözaltı operasyonlarına 14 Mayıs’ta cevap vereceklerini vurgulayan Buldan, şunları söyledi: “Bugün bu meydandan bir kez daha cevabımızı veriyoruz. Bu ülkeyi yönetenler, bu meydana iyi baksın. Kadınların sloganlarına, dik duruşuna, kadınların özgürlük mücadelesine iyi baksın. Onların saraylarını titreten ve sallayan kadınlar gümbür gümbür geliyor.

Bugün burada büyük bir moralle kadın mitingimizi gerçekleştiriyoruz. Hakkari’den aldığımız büyük coşkuyu bugün Van’da kadınlarla birlikte tüm Türkiye’ye yaymak istiyoruz. Bu meydandan çıkan sloganları iyi dinlesinler. Şimdi iktidarın elbbete kendine göre hesapları var. Bu hesapları operasyonlarla gerçekleştirmek istiyor. Ancak bir amaçları daha var; bizlere gözdağı vermek. Bizleri sindirmek, çalışmasını engellemek ve sekteye uğratmak. Ama onlar da şunu bilsin; biz bitmedik, bitmeyeceğiz. Yok olmadık, olmayacağız. Varız, var olacağız. 

Buldan Van’dan iktidara seslendi: Biz bitmedik, bitmeyeceğiz - v 26 04 2023 van kadin mitingi konusmalar pervin12

‘Tıpış tıpış göndereceğiz’

21 yıldır AKP bu ülkeyi yönetiyor. Ancak 18 gün sonra yok olacaklar. 18 gün sonra gidecekler, bitecekler, tıpış tıpış göndereceğiz onları. Arkalarına bakmadan gidecekler. Bu ülkede bu kadın mücadelesi ve iradesi varken, artık AKP’nin bu ülkede siyaseten yok olduğunu ve siyaseten bittiğinin göstergesidir. 21 yıldır bu ülkede yaşayan herkese, ama başta kadınlara her türlü zulmü yaptılar. Kadınları açlığa, sefalete, yoksulluğa mahkum ettiler. Kadınlar marketlerde alışveriş yapamıyor. Çocuklar geceleri yatağına aç giriyor. Ayşe ve Fatma teyzelerin mutfağında tencereler kaynamıyor. Kadınlara en büyük zulüm budur. Ekonomik zamlarla Türkiye’yi ne hale getirdiğini en fazla kadınlar bilir. Çünkü en büyük mağduriyeti bir kadınlar yaşıyoruz. Kadınları yok sayıldığı emeğinin sömürüldüğü iş güvencesinin olmadığı bir ülkeyi yaratan AKP hükümetini gönderecek de biz kadınlarız. Kadınların mücadelesi olacak. 

Buldan Van’dan iktidara seslendi: Biz bitmedik, bitmeyeceğiz - van kadin mitingi konusmalar pervin10

‘Sizin sesiniz olacağım’

Sevgili kadınlar seçimlerin asıl sahibi biz kadınlarız. Bu ülkenin en önemli gücü biz kadınlarız. Belirleyici güç olduğumuzdan kaynaklı AKP-MHP itttifakı kadınların oylarını almak için meydanalara çıkmıyorlar, ama sokaklarda geziyorlar. Ev ev kadınların oylarını istiyor. VAnlı kadınlar, Yeşil Sol Parti’nin 8 vekil adayını parlamentoya göndermek için hazır mısınız? 8-0 için hazır mısınız? Ben Vanlı kadınlardan sözümü aldım. Ben de size söz veriyorum: Sizin her türlü sorunuzu, Van’ın kadın milletvekilleriyle birlikte parlamentoda sizin sesiniz olacağız. Sizin renginiz olacak, sizin iradeniz olacağız. Sizin huzurunuzda bir kez daha söz veriyorum. 

‘Kadınlar yöntecek’

Kadınlar değiştirecek, dönüştürecek, yönetecek. ‘Nokta’ diyorum. Kadınlar yönetecek. Türkiye’yi yöneteceğiz. Kadınlar olarak yöneteceğiz. Parlamentoda da yaşamın her alanında da kadınlar olarak ülkeyi yönetmeye adayız. Bütün Van halkının bir kez daha oylarına talip olduğumuz belirtmek istiyorum. AKP’nin eski İl Başkanı geçenlerde açıklama yaptı. Ne dedi: ‘Vanlılar AKP’ye oy vermeyecek.’ Bunu kendileri söylüyor. Kendileri açık açık ifade ediyor. Vanlılar AKP’ye değil, Yeşil Sol Parti’ye oy verecek. 

Van’ı Yeşil Sol’un rengine boyayacağız. Türkiye’nin her karışını, her kentini Yeşil Sol rengine boyayacağız. İşte bütün bunları gerçekleştirebilmemiz için kadınlarımızın 14 Mayıs tarihine kadar sıkı çalışma yürütmesi gerekiyor. Bize oy vermeyen, ikna olmayan kesimler varsa, kadınlar bizim yerimize gidip, onları ikna etmeli. Hiçbir kaygı duymuyorum. Vanlı kadın yoldaşlarımızı yürekten inanıyorum. Bunu başaracağımıza yürekten inanıyorum. 

Buldan Van’dan iktidara seslendi: Biz bitmedik, bitmeyeceğiz - van kadin mitingi konusmalar pervin1

‘TOGG’a bindirip yolcu edeceğiz’

Şimdi iktidarın ağzından düşürmediği milli ve yerli adayları var. Bu milli ve yerli meselesini son günlerde çok dillendiriyorlar. Van’dan onlara şunu söylemek istiyoruz; sizin milli yerli bir otomobiliniz var ya TOGG, işte 14 Mayıs sabahı sizi yerli ve milli otomobilinize doldurup hepinizi yolcu edeceğiz.

‘Kayyımları unutmayın’

Sevgili kadınlar sizin iradenizi tanımayanları siz de tanımayın, bu kente kayyım atayanları siz de tanımayın, sizin iradeniz olan Bekir Kaya’yı asla unutmayın belediye eşbaşkanlarınızı asla unutmayın. İradenize öyle bir sahip çıkın ki AKP yaptığına yaptıklarına bin bir pişman olsun. Bunu yapacağınıza hiçbir kaygım yok. Sizlere, Van halkına güveniyoruz hepinize çalışmalarınızda başarılar diliyoruz. Kazanacağımıza ve başaracağımıza yürekten inanıyorum. Bundan sonra daha sık bir araya geleceğiz. Van’ın 13 Mayıs’ta yapacağı büyük miting ile bir kez daha bir araya geleceğiz büyük buluşmamızı 13 Mayıs’ta Van’da gerçekleştireceğiz. Newroz alanlarını, 8 Mart alanını, bugün burada kadın mitingi alanımızı nasıl doldurduysak 13 Mayıs’taki mitingi de aynı kararlılıkla coşkuyla moral ile seçimden bir gün öncesinde gerçekleştireceğiz ve mesajlarımızı bir kez daha oradan vereceğiz. Hepinize çalışmalarınızda başarılar diliyorum. Hepinizi saygıyla sevgiyle selamlıyorum, bütün kadın arkadaşlarımızı tek tek kucaklıyorum.”

Konuşmaların ardından miting sahne alan sanatçıların birbirinden güzel şarkılarıyla devam etti.

Serhat News

Tepki Ver | Tepki verilmemiş
0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
Buldan Van’dan iktidara seslendi: Biz bitmedik, bitmeyeceğiz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir