Jîna katledilişinin yıldönümünde Van’da anıldı

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Jîna Emînî’nin öldürülmesi ve ‘Jin, jiyan, azadî’ isyanının yıldönümü nedeniyle Van’da basın açıklaması gerçekleştirildi.

Jîna Emînî’nin öldürülmesi ve “Jin, jiyan, azadî” isyanının yıldönümü nedeniyle kadın örgütleri Van’da yapmak istedikleri yürüyüş valiliğin ‘2 günlük yasak’ ilan etmesinden kaynaklı engellendi. Beşyol Meydanı’nda bulunan Dabbaoğlu Parkında basın açıklaması yapıldı. Açıklamada “Bi, Jin jiyan azadî’yê ber bi azadiyê ve” pankartı ile Jîna Emînî’nin fotoğraflarının yer aldığı dövizler taşındı.

Jîna katledilişinin yıldönümünde Van’da anıldı - WhatsApp Image 2023 09 16 at 15.09.15 4

Kent valisinin sistematikleştirdiği iki günlük eylem etkinlik yasaklarını öne süren polis, kadınların parkta bir araya gelmesini engellemeye çalıştı. TOMA, zırhlı araç ile ablukaya alınan parka kadınlar ablukayı aşarak giriş yaptı. Kadınlar; “Jin, jiyan, azadî”, “Baskılar bizi yıldıramaz”, “Susmuyoruz, korkmuyoruz, itaat etmiyoruz”, “ Siyasi tutsaklar onurumuzdur” sloganları attı.

Jîna katledilişinin yıldönümünde Van’da anıldı - WhatsApp Image 2023 09 16 at 15.09.15 3

Burada basın açıklaması yapan Yeşil Sol Van Milletvekili Gülcan kaçmaz Sayyiğit, Kürt kadınlarının mücadelesiyle ‘Jin Jiyan Azadi’ sloganının tüm dünyaya yayıldığını ve tüm dünya kadınlarını mücadeleye çağırdığını ifade etti.

‘Cinsiyetçi politikaları yıkmaya geliyoruz’

Sayyiğit, Kürt kadını öncülüğünde ortaya çıkan “Jin, jiyan, azadî” sloganının evrenselleştiğine değinerek, Amerika Birleşik Devletleri’nin Los Angeles kentinde bir kavşağa “Jin, jiyan, azadî” isminin verildiğini hatırlattı. Sayyiğit, “Ama maalesef biz bu topraklarda sesimizi çıkarmaya çalışırken ablukaya alınıyoruz. Molla rejiminin nasıl ki Jîna şahsında kolonları sarsıldıysa, AKP-MHP faşist iktidarı da cinsiyetçi politikaları da Kürt ve Türkiyeli kadınların öncülüğünde yıkılacak. Rojava’da nasıl bir kadın devrimi hayata geçirildiyse, oradaki zafer bir başarı sembolüne dönüştüyse, Jîna şahsında da bir özgürlük sembolü ortaya çıkmıştır. Leyla Qasımlardan, Sakinelerden, Sevêlere kadar bu mücadele nasıl bu günlere geldiyse bundan sonra da devam edecektir” dedi.

Jîna katledilişinin yıldönümünde Van’da anıldı - WhatsApp Image 2023 09 16 at 15.09.15

‘Gelin hep birlikte özgürlük mücadelesini büyütelim’

Rojava’da kadın öncülüğünde bir devrimin hayata geçirildiğini ve oradaki zaferin sembole dönüştüğünü belirten Sağyiğit, “Jina Emini şahsında da bir özgürlük sembolü olarak açığa çıkmıştır. Biz Kürt kadınları başta olmak üzere dün bu politikalara karşı nasıl mücadele ettiysek bundan sonraki süreçte de bunun mücadelesine en yüksek seviyeye ulaşacağımızın sözünü veriyoruz. Başta Kürt kadınları olmak üzere Türkiye kadınları, feminist örgütler, aktivistler ve tüm dünya kadınlarına sesleniyoruz; bu kampanyamıza güç katalım hep birlikte kadın özgürlük mücadelesini en yüksek seviyeye çıkartalım” çağrısında bulundu.

Jîna katledilişinin yıldönümünde Van’da anıldı - WhatsApp Image 2023 09 16 at 15.09.15 2

Açıklama; atılan sloganların ardından sonlanırken, kadınlar daha sonra ablukadan çıkarak bir süre sloganlarla yürüdü.  

Serhat News

Tepki Ver | Tepki verilmemiş
0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
Jîna katledilişinin yıldönümünde Van’da anıldı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

1 Yorum

  1. Avatar
    19 Ekim 2023, 16:10

    […] Sakharov Düşünce Özgürlüğü Ödülü, Tahran’da katledilen Kürt kızı Jina Emînî ve Jin, Jiyan, Azadî Hareketine […]

    Cevapla