Muş’ta 2 bin 100 rakımda alabalık üretimi

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Muş’un Varto ilçesinde 2 bin 100 rakımlı Bingöl Dağı‘nın eteğinde kurulan alabalık tesisinde üretilen balıklar birçok ülkeye ihraç ediliyor.

Muş’un Varto ilçesinde 2 bin 100 rakımlı Bingöl Dağı’nın eteğinde kurulan alabalık tesisinde üretilen balıklar birçok ülkeye ihraç ediliyor. Japonya ve Rusya’ya başta olmak üzere birçok ülkeye ihracat Somonların yanı sıra yavru alabalıkları ise yurt içinde farklı illere sevk ediliyor. Varto somon ve alabalık tesisi doğal su kaynaklarının üzerine kurulan işletmede yetiştirilen balıklardan ilçe ekonomisine yılda 30 milyon lira katkısı bekleniyor.

Muş'ta 2 bin 100 rakımda alabalık üretimi - alabalik tesisi 8

Hiçbir devlet desteği alınmadan kurulan tesiste 8 milyon balık yavrusunu belli bir gramaja geldikten sonra iç ve dış piyasaya sürülmesi hedefleniyor.

Muş'ta 2 bin 100 rakımda alabalık üretimi - alabalik tesisi 1

‘Hedefimiz üretimi artırmak’

Tesise ilişkin bilgi veren İşletmeci Ercan Özer, kentte ilk kez kurulan tesiste bin anaç somondan 8 milyon balık yavrusu elde ettiğini aktardı. Bölgedeki su kaynaklarının verimliliği sayesinde kaliteli balıkların yetiştiğini dile getiren Özer şöyle konuştu:

Muş'ta 2 bin 100 rakımda alabalık üretimi - alabalik tesisi 6
Muş'ta 2 bin 100 rakımda alabalık üretimi - alabalik tesisi 2

“2 bin 100 rakımlı Bingöl dağı eteklerinde kurulun Varto somon ve alabalık üretim tesisimizde üretilen balıklarımızı ağırlıklı olarak yurt dışına ihracat ediyoruz. Bu yıl 8 milyon adet üretimimiz oldu. Japonya ve Rusya’ya başta olmak üzere birçok ülkeye ihracat etmekteyiz, ürettiğimiz yavru alabalıkları ise yurt içinde farklı illere vermekteyiz. Bingöl dağından çıkan soğuk ve berrak su olduğu için alabalıklarımız yağlı ve lezzetli oluyor ve bu nedenle rağbet görmektedir. Yılda 30 milyon lira ilçeye katkımız olacaktır.”

Muş'ta 2 bin 100 rakımda alabalık üretimi - alabalik tesisi 5
Muş'ta 2 bin 100 rakımda alabalık üretimi - alabalik tesisi 7

Serhat News

Tepki Ver | mutlu6
6
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
Muş’ta 2 bin 100 rakımda alabalık üretimi

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

1 Yorum

  1. Avatar
    16 Ağustos 2023, 11:14

    […] yan yatarak geçirilen zamanın arttığı tespit edildi. Sağ tarafına yatanların, daha iyi uyuduğu […]

    Cevapla