SP ve Gelecek Partisi’nin bu hafta ki Van gündemi: Ulaşım

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Saadet Partisi ve Gelecek Partisi ortak yayımladığı basın açıklamasında, bu haftaki gündemlerinin ‘Ulaşım Sorunu’ olduğunu duyurdu.

Saadet Partisi ve Gelecek Partisi, Van’da kangrene dönüşen ‘ulaşım’ sorununa karşı bu hafta bir araya gelecek. Yayımlanan ortak açıklamada, Van’ın son yıllarda şehir içi ve şehirlerarası ulaşım konusunda çok büyük sıkıntılar yaşayan bir kent haline dönüştüğüne dikkat çekildi.

Açıklamada, yıllardır bitirilemeyen çevreyolu, alternatif yolların olmaması, bazı yerlerde trafik ışıklarının fazla olması ve otopark sorunu şehir içi trafiğin özellikle bazı saatlerde çileye dönüşmesine neden olduğu vurguladı. Açıklamanın devamında şunlar kaydedildi:

“Van şehirlerarası ulaşımın başlangıç noktası olan otogar 50 yıldan fazla süredir hizmet vermektedir. Türkiye’nin en eski otogarlarından biridir ihtiyacı karşılayamamaktadır mutlaka yeni ve modern bir otogar yapılmalıdır. Bulunduğu güzergâh ve arazi yapısıyla 41 km gibi kısa bir yol olması nedeniyle bitirilmesi çok kısa sürmesi gereken yol Türkiye’nin yapımı en uzun süren çevreyolu olarak tarihe geçmiştir. Her seçim öncesi söz verilen bir türlü bitirilmeyen çevreyolu için Sayın Valimiz 2023’te mutlaka bitecek demişti geldiğimiz noktada 2023 bitmek üzere fakat yol hala bırakıldığı noktada durmaktadır.

Şehir içi trafiğin bir diğer nedeni otopark sorunudur. Mısır çarşısı yanına yapılan otopark daha sonra AVM’ye dönüştürülmüş ve hali hazırda kullanılmayan bir yapı olarak karşımızda durmaktadır. Bu konuda mutlaka müsebbiplerin hesap vermesi gereklidir. Şehir içinde bazı bölgelerde ve kampüs yolunda mutlaka trafik ışıkları gözden geçirilmelidir. Van şehir içi trafiği için alternatif olarak tramvay veya metro konusunda hiçbir girişimde bulunulmamıştır. Türkiye’nin en büyük gölüne sahip olmasına rağmen Van şehrinde bir türlü deniz ulaşımı konusunda harekete geçmemiştir. Edremit İskele, İskele Kampüs, Edremit Kampüs karşılıklı deniz otobüsleri konulmalıdır.

‘Hava ulaşımı konusunda mağduriyet sürüyor’

Van Siirt ve Şırnak’la sadece harita üzerinde komşudur. Van Pervari, Şırnak, Habur karayolu da yine uzun yıllardır bitirilemeyen şehirlerarası yol olarak önümüzde durmaktadır. Van Güzeldere geçidi de bir türlü bitirilmeyen bir tünel olarak yine Van’da tamamlanamayan işler arasında yerini almıştır. Van Tatvan arasında bulunan Kuskunkıran tüneli hale tek tüptür defalarca söz verildiği halde gidiş dönüş olarak ayrılmamış durumdadır.  Van şehirlerarası ulaşım için hava ulaşımı konusunda da mağdur edilmiş durumdadır.

‘Van demiryolu ulaşımı konusunda da mağdur’

Uçak sefer sayıları yetersiz, uçak fiyatları pahalı kısaca uçak yok, uçak bulsak bilet yok, bilet bulsak fiyat çok yüksektir. Van demiryolu ulaşımı konusunda da mağdurdur. Mutlaka demiryolu bir alternatif hale getirilmelidir ve hızlı tren konusunda harekete geçilmelidir. Saadet Partisi ve Gelecek Partisi Van İl Başkanlıkları olarak buradan yetkilileri çağrıda bulunuyoruz. Van’ın şehir içi ve şehirlerarası ulaşım sorununun çözümü için alternatif yollar ve alternatif ulaşım araçları konusunda mutlaka topyekün harekete geçilmelidir.

Serhat News

Tepki Ver | Tepki verilmemiş
0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
SP ve Gelecek Partisi’nin bu hafta ki Van gündemi: Ulaşım

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

1 Yorum

  1. Avatar
    27 Eylül 2023, 12:51

    […] Saadet Partisi’nin Türkiye’nin gündemlerine dair gerçekleştirdiği basın toplantısında konuşan SP Genel Başkan Yardımcısı ve Kayseri Milletvekili Mahmut Arıkan, “Gençlerimizin ömürlerinin en verimli yıllarını çarçur eden, nesillerimizi heba eden bu yanlış anlayış ve zihniyetlerle mücadele etmeye devam etmekte kararlıyız” dedi. […]

    Cevapla