Yeşil Sol’dan coşkulu Tatvan mitingi

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Yeşil Sol Parti’nin coşkulu Tatvan mitinginde konuşan DBP Eş Genel Başkanı Keskin Bayındır, “15 Mayıs’ta özgürlük halayına duracağız” dedi. HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan ise iktidara, “Bu ülkenin bir derdi o da sizsiniz. Sizi de göndereceğiz” dedi.  

Yeşiller ve Sol Gelecek Partisi (Yeşil Sol Parti), 14 Mayıs seçimleri kapsamında Bitlis’in Tatvan ilçesinde “Buradayız, birlikte değiştireceğiz” şiarıyla coşkulu bir miting düzenledi. Mitingin düzenlendiği fuar alanı, parti bayraklarıyla süslendi. Yurttaşlar, iki kontrol noktasından geçerek alana aktı. Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, Tatvan-Van karayolunda; Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Eş Genel Başkanı Keskin Bayındır ise Bitlis-Tatvan karayolunda kitlesel bir şekilde karşılandı. Buldan ve Bayındır’ın bulunduğu araç konvoyları, daha sonra miting alanının bulunduğu bölgeye geldi. Eş Genel Başkanların alana girmesiyle coşku doruğa ulaştı. Miting, demokrasi mücadelesinde yaşamını yitirenler anısına yapılacak saygı duruşuyla başladı. 

Adaylar coşkuyla karşılandı

Yeşil Sol Parti İl Eşsözcüsü Nurdan İlbasan, “faşist bir iktidarla” karşı karşıya olduklarını belirtti. İlbasan, 14 Mayıs’ta kazanan taraf olacaklarını vurguladı. İlbasan’ın konuşmasının ardından Yeşil Sol Parti’nin kentten aday gösterdiği Hüseyin Olan, Semra Çağlar Gökalp ve Enver Balin sahneye çağrıldı. Kitle, büyük bir coşkuyla adayları karşıladı. 

Bayındır: Bu halk baş eğmedi

Ardından konuşan DPB Eş Genel Başkanı Keskin Bayındır, gençlerin ve kadınların mevcut iktidarı göndermekte kararlı olduğunu belirtti. Bayındır, Bedlîs’in yüz yıllardır Kürt siyasetinin merkezi olduğuna işaret ederek, “AKP iktidarı sizin sayenizde yıkıldı yıkılacak. AKP-MHP iktidarı inkar iktidarıdır. Kürtçenin inkarıdır” dedi. Bu zihniyeti yıkacaklarını dile getiren Bayındır, “Bu iktidar Kürt halkı için değildir. Bu iktidar halkın inkarı ve yok edilmesi içindir. Bunların sonunu getireceğiz. Hiçbir şey ellerinde kalmamış. Sadece öldürmek ve tasfiye kalmış ellerinde. Arkadaşlarımız gözaltına alındı. Bedlîs’ten sesleniyoruz; bu halk baş eğmedi, eğmeyecek” diye konuştu. 

Yeşil Sol’dan coşkulu Tatvan mitingi - tatvan yesil sol miting konusmalar keskin1

‘Özgürlük halayına duracağız’

Bu sırada alandan “Direne direne kazanacağız” ve “Baskılar bizi yıldıramaz” sloganları yükseldi. Bayındır, adayların özgürlük için verdiği mücadeleye işaret ederek, tutuklu belediye eş başkanlarının selamını kitleye iletti. Bitlis’in “başarı ve özgürlük kenti” olduğunu ifade eden Bayındır, “Kürt sorununu tüm dünya tartışıyor. Bu sorun vardır. İktidar Kürt halkını inkar ediyor. Bunların zihniyeti inkar siyasetidir. Bunlar çözüm yolunu kabul etmeyeceklerini belirtiliyorlar. Eğer çözüm yolunu kabul etmezseniz yıkılacaksınız. Bundan kaynaklı bu seçimler önemli seçimlerdir. Kürt sorunun çözümü için bu seçimler çok önemli. Sorumluluk sizin üzerine düşüyor. Nerede olursak olalım sandıklara sahip çıkacağız. Seçimlere müdahale etmek istiyorlar. Ancak ne yaparlarsa yapsınlar halkımız kazanacak. 15 Mayıs’ta Kurdistan’da özgürlük halayına duracağız” ifadelerini kullandı.    

Buldan: Demokrasi 3, faşizm 0

Son olarak HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan konuştu. Coşkulu kitleye seslenen Buldan, “Bugün buradan olmaktan büyük bir onur duyuyorum. Özellikle buraya gelen kadın arkadaşlarıma ayrıca sevgilerimi sunuyorum. Eskiden Bitlis mitinglerinde kadınlar olmazdı. Kadınlar şimdi en ön saflarda. Şimdi Bitlis’te de 3 milletvekili adayımız var. Bu adaylarımızı önce Allah’a sonra sizlere emanet ediyorum. Burada 3-0 yapacağımıza yürekten inanıyorum. Çünkü Bitlis halkına güveniyorum. İradelerine sahip çıkacaklarına inanıyorum” dedi.  

Yeşil Sol’dan coşkulu Tatvan mitingi - tatvan yesil sol miting pervin buldan10

Buldan, “Hakkari’de de söyledim; demokrasi:3, faşizmi:0. Faşizmi hep birlikte yenip, demokrasiyi getireceğiz. Yeşil Sol’un rengini Türkiye’nin her yerine hep birlikte yayacağız. Onlar kumpas kurdular. HDP’ye kapatma davası açarak, HDP’yi siyasetin dışına atmaya engel olmaya çalıştılar. Onlarda hamle varsa bizde de var. Biz de HDP listelerinden değil, Yeşil Sol listelerinden adaylarımızı gösterip, parlemento seçimlerinde büyük bir güç olmak ve faşizmi yenmek için önemli bir adımla, iktidarı değiştirmek ve Cumhurbaşkanını değiştirmek için bu mücadeleyi sürdürüyoruz” diye konuştu. 

‘Kışlık sarayı müze yapacağız’

Dolaştıkları her yerde işçi, çiftçi, esnaf ve kadınların mağdur olduklarını belirten Buldan, şöyle devam etti: “Niye? Çünkü bu ülkenin bütün kaynaklarını sadece kendi yandaşlarına, kendi yandaşları olan 3-5 esnafa, kendi çetelerine ve iktidarlarını korumak için onlarla birlikte hareket edenlere harcayan bir zihniyet var. Bu halk onların umurunda değil. Bitlis halkı ne yaşıyor, onların umurunda değil. Bu ülkede en yoksul kentlerinden birisinin de Bitlis olduğunu biliyoruz. Onlar buraya bir tane yatırım yaptılar. Ahlat’ta kışlık bir saray yaptılar. Tek yatırımları kışlık saraylarıdır. Biz ne yapacağız; kışlık sarayı ibretlik bir müze haline getireceğiz. Size söz veriyorum. 

Bunların kazanımları 5’li çetenin kazanımlarıdır 

21 yıldır bu ülkeyi ne hale getirdiklerini biliyoruz. Sokaklar, caddeler, haneler yoksul. Tencereler kaynamıyor. Kadınlar, marketlerde alışveriş yapamıyor. Bu coğrafyada hayvancılığı, üretimi bitiren bir iktidarla karşı karşıyayız. Bütün bunların hesabını 14 Mayıs tarihinde sandığa gittiğimizde, elimizi vicdanımıza koyarak, onlara vermek zorundayız. AKP’yi artık siyasi arenadan silmek zorundayız. Cumhurbaşkanı ne diyor; Kazanımlarımızı kimseye teslim etmeyiz.’ Onların kazanımları Bitlis halkının kazanımları değil, Hakkari’nin değil, onların kazanımı Marmara’nın Ege’nin kazanımları değil. Kazanımları, 5’li çetenin, depremlerde insanlar tir tir titrerken parayla çadır satan Kızılay başkanının kazanımlarıdır. Onların kazanımları, bu ülkede AKP ile birlikte hareket edenlerin kazanımıdır. 

Dolayısıyla Bitlis halkının, gençlerin, kadınların ne yaşadıkları onların umurunda değil. Bitlis’teki gençlere soruyorum; iş sahibi misiniz? Çünkü Bitlis’te yaşayan bütün gençlerin geleceğini karartan, hayallerini çalan bir AKP zihniyetiyle karşı karşıyayız. Ama bu seçimlerde ilk defa oy kullanacak gençler size büyük bir sorumluluk düşüyor. Bu iktidarı değiştirecek olan siz gençlersiniz. Sevgili gençler, sizin oylarınız her şeyden daha kıymetlidir. O oylar mutlaka Yeşil Sol’a gitmelidir. 

Yüzüklerin efendisi oldular

Şimdi Tayyip iktidara gelirken ne demişti; ‘Tek servetim parmağımdaki yüzük.’ Ne oldular; Yüzüklerin Efendisi oldular. Cami avlusunda miting yapacak kadar yüzsüz bir iktidarla karşı karşıyayız. Dini, camileri istismar ederek, bunun üzerinden oy devşirmeye kalkışan bu iktidara Bitlis halkı 14 Mayıs’ta mutlaka bir cevap verecektir. Bundan kuşkumuz yok.

Bir de ne diyorlar; ‘Hiç kimsenin patatesle ve soğanla derdi yok.’ Bitlisli kadınların patatesle de soğanla da derdi var. Bitlis halkının geçim derdi var. Saray penceresinden baktığı zaman soğanın değerini de anlayamazsın. Bitlis halkın senin gibi saraylarda oturmuyor. Bu ülkenin bir derdi daha var o da sizsiniz. Sizi de göndereceğiz. 

Akıl hocanız Çiller’e sorun

Bunların ağzından yerli ve milliden başka herhangi bir sözün çıktığını duydunuz mu? Onların yerli ve milli ittifakları var; Beyaz Toros ittifakıdır. Bununla birlikte Kürt düşmanlığı, Kürtlerin geleceğini karartan bir ittifakları var. Son 2 gün içerisinde yüzlerce arkadaşımızı gözaltına aldılar. Bu operasyonları yaparken bir akıl hocaları var. Tansu Çiller’e danışsaydılar; Faili meçhuller döneminde bu parti, bu mücadele gittikçe büyüdü mü büyümedi mi diye, Tansu Çiller onlara anlatırdı. Akıl hocaları Çiller olduğu için ona danışmalarını tavsiye ediyoruz. 

Yeşil Sol’u anlatın

Söz veriyoruz; Bu ülkeye demokrasiyi, barışı ve adaleti mutlaka getireceğiz. AKP hükümetinin, MHP ile birlikte kurduğu ittifakla birlikte ülkeye yaşattığı zorun ve zulmün de hesabını 14 Mayıs’ta sandıklarda mutlaka soracağız. Sandığa giderken Yeşil Sol’u hafızanıza mutlaka yerleştirerek gidin. Okuma yazması olmayanlara Yeşil Sol ile seçimlere girdiğimizi mutlaka anlatın.” 

Miting, müzik dinletisiyle son buldu.

 Serhat News

Tepki Ver | Tepki verilmemiş
0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
Yeşil Sol’dan coşkulu Tatvan mitingi

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir