1. Haberler
  2. Güncel
  3. Ağrı vekili Sakık’tan Vartinis tepkisi: Nefesimiz ensenizde olacak

Ağrı vekili Sakık’tan Vartinis tepkisi: Nefesimiz ensenizde olacak

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Vartinis Katliamına ilişkin davanın zaman aşımından düşürülmesine tepki gösteren HEDEP’li Sırrı Sakık, “Bizim nefesimiz sizin ensenizde olacak” dedi.

Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (HEDEP) Ağrı Milletvekilli Sırrı Sakık,  Meclis Genel Kurulu’nda Vartinis katliamına ilişkin davanın zaman aşımı nedeniyle düşmesine tepki gösterdi.

‘Aramızda dolaşıyor’

Vartinis’te 10 insanın diri diri yakıldığını anımsatan Sakık, buna ilişkin süren davanın iki gün önce zaman aşımından düşürüldüğünü söyledi. Zaman aşımı nedeniyle katillerin ceza almadığını ve elini kolunu sallayarak dolaştığını belirtip, tepki gösteren Sakık, “Şu anda aramızda dolaşıyorlar. Biz o dönem Parlamentoyu göreve davet ettik ama bütün çabalarımıza rağmen ne yazık ki Parlamentodan bir tek insan Vartinis’e gitmedi” dedi.

‘Aranan katiller geri döndü’

Tüm siyasi partilere davaya katılmaları yönünde çağrılar yaptığını ancak hiç kimsenin katılmadığını ifade eden Sakık, “Sorun Kürtler olunca katillerin aklanması, kollanması, korunması, cumhuriyetin kuruluşundan bugüne kadar hep var oldu ve bundan sonra da var olacak. Ve iki gün önce katiller zaman aşımından dolayı, vallahi, arananlar şu anda geri döndüler. Ve o süre içerisinde ne oldu biliyor musunuz? O katiller için tutuklama talebi vardı ama her ay başı gidiyorlardı maaşlarını alıyorlardı ve kolluk kuvvetleri görevlerini yapmadılar. Ben duruşmaya gittim, katıldım. Duruşmada savunma sürekli şunu söylüyordu: ‘Zaman aşımına doğru gidiyor’ Oradaki yargıç beni görünce şov yapıyordu, üzerindeki cübbeyi sallıyordu ‘Bu cübbe Peygamber Efendimiz’in postudur, bizim Hüda’ya karşı bir sorumluluğumuz var, öyle zaman aşımı falan olmaz’ diyordu ve şov yapıyordu. Geldik, gittik, gördük. Evet o zaman aşımı uygulandı ve katiller aklandı” diye belirtti.

‘Nefesimiz ensenizde olacak’

İnsanlığa karşı uygulanan suçlarda zaman aşımının olmadığının altını çizen Sakık, “Şunu açık söylüyorum: Yargı da sizi aklasa siz katilsiniz. Sizin elinizde Kürt halkının kanı vardır. Bizim nefesimiz sizin ensenizde olacak. Öylesi devletlerin, öylesi yargıçların uydurduğu zaman aşımı mefhumunu biz tanımıyoruz ve bilmiyoruz. O kadar çok davalar zaman aşımına maruz kaldı ki onlarca dava ve bu davaların zaman aşımıyla ilgili sürecini bizatihi yargıçlar yaptılar. Ve Kürt coğrafyasında… Hep söylüyoruz, altını çiziyoruz. Sorun Kürt coğrafyası ve Kürtler olunca bütün davalar zaman aşımına” diye konuştu.

Serhat News

Tepki Ver | Tepki verilmemiş
0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
Ağrı vekili Sakık’tan Vartinis tepkisi: Nefesimiz ensenizde olacak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir